Уперше почули звуки: шістьом дітям вживили імпланти у Львові [ Редагувати ]
У львівській лікарні "Охматдит" шістьом дітям, які від народження не чули, вживили в голову кохлеарний імплант. Завдяки йому уперше в житті почув звуки й дворічний Сашко. Свідками цього стала й наша знімальна група. А ще наш кореспондент Роман Гаврилів зустрівся із хлопчиком Остапом, який із таким імплантом живе майже півтора року. Про те, як працює пристрій - наш матеріал далі.
У кабінеті одного з медцентрів Львова фахівці зі слуху готуються прийняти пацієнта. Сашкові незабаром виповниться три рочки, він обходить увесь кабінет і намагається гратися з кожною іграшкою, яку бачить. Пізнавати довкілля хлопчику важче за інших.
Уляна Клюс, мати дитини:
Він взагалі ні на що не реагував: ні на ім'я, ні на що. По нинішній день ніц не чує. Ні стукоти, ні грюкоти. У селі все робить, але він не реагує.
Уляна із села Яструбків на Львівщині запідозрила, що син не чує, коли йому було лише пів року. Мати звернулася до лікарів, і ті порадили слухові апарати. Але прилад не допоміг. Уже у львівському "Охматдиті" констатували: у хлопчика зовсім відсутній слух.
Кохлеарний імплант зовні нагадує звичайний слуховий апарат, але насправді складається з двох частин. Одну з них місяць тому хірурги вживили у внутрішнє вухо дитини. Тепер усе загоїлося, і щоб імплант запрацював, треба під'єднати зовнішню частину. Вона "ловитиме" звуки й передаватиме у вухо.
Спочатку даємо такий тональний сигнал.
І ось Сашко вперше в житті чує звуки.
Наталія Конопатова, слухопротезистка:
Наразі ми йому не налаштовуємо так голосно. Тому що можна налаштувати так, що він буде на дуже тихі звуки реагувати, але це є шкідливо для його мозку, оскільки він не чув нормально.
Щотижня хлопчику підійматимуть рівень гучності. Надалі на малого чекає курс реабілітації.
Роксолана Креховецька, сурдопедагогиня:
Розвивати його слухову пам'ять, щоб він розумів значення звуків, що це голос мами, що так працює порохотяг, так працює холодильник. Цей звук означає, що собака зараз гавкає.
Ця пов'язка вже стала частиною образу маленького Остапа зі Львова. Вона тримає зовнішню частину встановленого ще півтора року тому кохлеарного імпланту. Хлопчик теж не чув із народження.
Юлія Дацків, мати Остапа:
Остап народився передчасно, на 32 тижні, з вагою лише 950 грамів. Коли йому було 9 місяців, ми вперше зробили повне обстеження слуху, КСВП, яке показало, що Остап практично нічого не чує, майже повна втрата слуху.
Коли Остапові було півтора року, під час 4 годинної операції встановили імплант. Відтоді день у день Остап ходить до сурдопедагога і логопеда.
Юлія Дацків, мати Остапа:
Просто коли його прооперували, здавалось, що основне позаду. Що тобто дитина чує, зрозуміло, треба якісь заняття, і все піде саме по собі. Насправді ні, тому що такі діти - все-таки півтора року слуху втрачено, дитина півтора року не чула. І всі ті етапи розвитку мовлення тепер потрібно наздогнати.
І результат уже помітно. Остап розуміє все більше слів і звуків. Утім, мама Юлія каже: люди ще мало знають про кохлеарні імпланти. Їй доводилося навіть вислуховувати зауваження щодо пов'язки, яка тримає пристрій.
Юлія Дацків, мати Остапа:
Теж казали, що: "Як це, хлопчик із пов'язкою? Це неестетично". Багато людей загалом кажуть "дівчинка" влітку. І я теж не зважаю на це. Але просто хлопчик, і не естетично? А естетичніше як? Не чути, не розмовляти? У мене нема такого, що ми там стараємось це приховати. Ми хочемо, щоб він гордився тим, що він такий шлях пройшов.
У львівському "Охматдиті" за рік імпланти вживили шістьом пацієнтам. Сам прилад коштує близько 25 тисяч доларів. Сім'ї отримали їх від благодійників зі США, Бельгії та Польщі. На такі операції серед кандидатів у пріоритеті діти до трьох років.
Федір Юрочко, керівник Клініки дитячої отоларингології Центру дитячої медицини лікарні "Охматдит":
Передусім ми дивимось з медичного погляду: рівень недочування, вік дитини й покази до імплантації. Це переважно 70-80 децибел або більше недочування. Якщо взяти 100 децибелів - це майже практично повна глухота. Можуть бути рештки слуху, але це добре коригується кохлеарним імплантом.
Ще 10 імплантів львівський "Охматдит" одержав коштом держбюджету, дітям із порушенням слуху їх теж встановлять безплатно.