Дзвінок Шольца путіну: до чого Берлін закликав кремль [ Редагувати ]
Скриньку Пандори відкрито. Президент України Володимир Зеленський розкритикував канцлера Німеччини Олафа Шольца. За телефонну розмову з путіним першу за два роки. Навіщо німецький канцлер дзвонив у москву? І про що годину говорив із путіним? Тетяна Логунова розкаже.
Про те, що Олаф Шольц збирається зателефонувати в кремль, у кулуарах політичного Берліна обговорювали останні кілька тижнів. Минулої неділі, під час великого телевізійного інтерв’ю, ведуча прямо запитала канцлера, чи це правда? Той відповів, як зазвичай.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Так, я планую поговорити з російським президентом, коли для цього настане слушний час. Я відповідальний політик і не роблю такі дзвінки, тільки тому, що мені так забажалося. Зараз тривають інтенсивні розмови з багатьма партнерами.
Карен Міосга, ведуча:
І коли настане ця слушна мить?
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Оскільки тут йдеться про мистецтво дипломатії, дозвольте мені відповісти так – незабаром.
Незабаром – виявилося 15 листопада. У п’ятницю, уперше за два роки, канцлер Німеччини подзвонив володимиру путіну. Про що й повідомив на своїй офіційній сторінці, виклавши кілька фото.
Розмова тривала понад годину і відбулася за ініціативою Німеччини. Це єдине спільне у повідомленнях про перемови, які оприлюднили Берлін та москва. За німецькою версію, усе було так. Шольц закликав путіна негайно вивести війська з України та припинити ракетні обстріли українських міст. А ще сказав путіну: росія має бути готовою до переговорів про справедливий і тривалий мир. На іншому кінці дроту говорили про своє. Про агресивну політику НАТО, нові територіальні реалії та деградацію відносин через недружній курс Заходу.
Після бесіди, німецькі ЗМІ повідомили: Олаф Шольц узгоджував свій дзвінок з партнерами. Зокрема, з лідерами країн "Великої Сімки" та президентом України. Володимир Зеленський був проти. Чому – український глава держави пояснив у своєму традиційному відеозверненні.
Володимир Зеленський, президент України:
Канцлер Шольц казав мені, що збирається подзвонити путіну. Дзвінок Олафа, на мою думку, це скринька Пандори. Тепер можуть бути інші розмови, інші дзвінки. Просто багато слів. І це саме те, чого путін давно хоче: йому вкрай важливо послабити його ізоляцію. Ізоляцію росії. Та вести перемовини, звичайні перемовини, які нічим не будуть завершуватись. Так, як він десятиліттями робив. Це давало можливість росії нічого не змінювати у своїй політиці, нічого не робити по суті і якраз і призвело до цієї війни. Розуміємо всі ці виклики зараз. Знаємо, як діяти. І хочемо попередити: "Мінська-3" не буде, нам потрібен реальний мир.
Позицію України підтримав і колишній колега Олафа Шольца - експрем'єр Великої Британії Борис Джонсон.
Борис Джонсон, експрем'єр Великої Британії:
Боюся, що Володимир Зеленський повністю має рацію. Ми ризикуємо повернутися до жахливого франко-німецького "Нормандського формату", який розглядав росію та Україну як рівноправних співрозмовників у внутрішній сварці. Це ганебна зрада реальності, яка полягає в тому, що путін розпочав злочинне і невиправдане вторгнення. Тоді як Україна - абсолютно невинна сторона. Єдиний шлях до завершення цієї війни - масштабне та швидке зміцнення позицій України.
Чому Шольц вирішив поговорити з очільником кремля саме зараз? Експерти називають дві причини. Перша – геополітична. Європа не знає, чого чекати від нової американської адміністрації та намагається зрозуміти, наскільки реальною є перспектива мирних переговорів та завершення війни. Друга – внутрішньополітична. За кілька місяців у Німеччині відбудуться дочасні парламентські вибори. І канцлер Шольц, партія якого істотно відстає від конкурентів, робить ставку на імідж миротворця. Щоб хоч трохи підняти рейтинги своєї політичної сили.