На Одещині імунізують людей: як працюють вакцинальні автобуси [ Редагувати ]
Якщо ви не йдете на вакцинацію, то вакцинація йде до вас. В Україні населення додатково імунізують проти небезпечних хвороб. Для цього громадами їздять спеціальні мобільні бригади. Як вакцинальні автобуси працюють на Одещині - бачили наші кореспонденти.
На вакцинальному автобусі бригада медиків їздить віддаленими громадами Одещини. У регіоні чотири таких машини, а загалом у державі понад п’ятдесят: усі надали Україні партнери з Європейського союзу.
Ольга Балановська, лікар-епідеміолог ДУ "Одеський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України":
Іноді людям незручно доїхати до медичного закладу, якісь перепони є, тому вакцинальним автобусом з вакцинальною бригадою ми можемо доїхати до кожного та щепити кожного.
На черзі село Великий Дальник. Місцевих жителів попередили через соцмережі. Тож у медиків одразу є перші охочі. Одним щепленням безоплатно імунізують проти трьох смертельно небезпечних хвороб: правця, дифтерії та кашлюку.
Марія Мазур, жителька села:
У нас багато людей не розуміють, що таке вакцина, вони сприймають це як втручання в ДНК, в генетику і не розуміють самої суті, тому що це як тренування: не можна гарно станцювати, попередньо не потренувавшись. Так само і з вакциною: не можна мати гарний імунітет, якщо імунітет твій був стерильний та ніколи не працював.
Додатковий медпункт облаштували просто у сільраді. Спершу лікарі проводять невелике обстеження.
Анатолій Яровий, сімейний лікар:
– В сім’ї у вас всі здорові? – Всі! – Ви за три дні нічим не хворіли? – Ні, температури не було! – Попередні щеплення Ви добре перенесли? – А як же! – Ну, ось це ми маємо спитати, подивитися: якщо є якісь показники – вимірюємо тиск, якщо ні – жіночка готова до щеплення, ми робимо щеплення, вона посидить п’ятнадцять-двадцять хвилин. Якщо є проблеми – дзвоните до свого сімейного лікаря.
Дорослим таку вакцинацію треба робити щодесять років. Проте, неохоче зізнаються люди, то немає часу поїхати в лікарню, то заважають якісь клопоти. Тому такі виїзні бригади вкрай потрібні.
Олександр Бевзюк, житель села:
Ну, зручно тим, що не треба нікуди їхати! Люди всі на місці зібралися, прийшли, колективно зробили – всі задоволені, всі сміються!
Наталя Кардиш, жителька села:
Не те, що ти не хочеш – ти знаєш, що треба піти зробити, але ти постійно забуваєш, а так собі на місці їдеш: о, стояти, вилізла з машини, пішла і зробила.
Щепитися проти хвороб батьки привели й дітей. Особлива загроза для них зараз - саме кашлюк. Бо ця інфекція вражає дихальні шляхи та викликає смертельні ускладнення. З початку року показники захворюваності саме на кашлюк в Україні зросли вдвадцятеро.
Сергій Дементєв, заступник гендиректора ДУ "Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України":
Ми реєструємо сьогодні не тільки поодинокі випадки, а й спалахи в організованих колективах – перш за все, це дитячі дошкільні установи, це шкільні заклади, де діти тісно спілкуються. Особливо під час повітряних тривог: коли наші діти спускаються в бомбосховища, мають тісні контакти – інфекція дуже швидко передається повітряно-крапельним шляхом.
Такі спалахи – наслідки саме того, що в попередні роки рівень імунізації був не надто високим. Тож мобільні бригади зараз розвіюють поширені міфи щодо вакцинації. І закликають не лякатися, якщо відвідувачі не пам'ятають, коли востаннє робили щеплення.
Валентина Осідач, медичний директор КНП "Усатівський центр первинної медико-санітарної допомоги":
Бувають ще такі випадки, коли людина приходить до сімейного лікаря, а в неї загублена вся медична документація. Це переселенці, внутрішньо переміщені особи, які приїхали до нас. То ми все розраховуємо, пояснюємо людині: коли, яке щеплення вона буде отримувати, і вони це все отримують.
У Міністерстві охорони здоров’я кажуть: такі мобільні бригади протягом трьох місяців зробили вже понад двісті тисяч ін'єкцій. Загалом імунізації в Україні нині підлягає півтора мільйона дорослих та дітей. До кінця року планують вакцинувати вісімдесят відсотків від цієї кількості.
Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я України:
Станом на сьогодні, скажімо так, можна вважати, що ми знаходимося десь на середині виконання цього плану і скоріш за все, що ця вакцинальна кампанія не буде обмежуватися лише дві тисячі двадцять четвертим роком, а буде ще продовжена точно також на дві тисячі двадцять п’ятий рік.
Щодо загальної епідситуації – у МОЗі зазначають: цілком типова для осені. Поступово зростає рівень захворюваності на ГРВІ, грип та ковід. А пікові показники поширення цих інфекцій очікують наприкінці грудня та в січні наступного року.