Мобілізація та СНІД: чи беруть в ЗСУ з ВІЛ-інфекцією [ Редагувати ]
"Тестуйся, лікуйся, живи"! У світі сьогодні відзначають день боротьби зі СНІДом. В Україні 137 тисяч людей перебувають під медичним наглядом через ВІЛ-інфекцію. За 9 місяців цього року виявлено майже 10 тисяч нових випадків. Багато ВІЛ-інфікованих бійців зараз на передовій боронять країну від загарбників. Тему продовжить Євген Лєсной.
Останнім часом в медіа все частіше з'являються розмови щодо людей з ВІЛ, які були мобілізовані в Сили оборони України. Дехто намагається спекулювати на цій чутливій темі та таврувати людей, які живуть з вірусом імунодефіциту.
З початком повномасштабної війни серед добровольців були також люди з імунодефіцитом.
Юлія Мельник, соціальний працівник, менеджер проєктів, благодійна організація "100 відсотків життя", Київський район:
Наші ці клієнти вони були в ТРО, потім підписали контракт і дуже свідомо зробили свій вибір на користь захисту батьківщини. Вони служать.
Проблема розповсюдження ВІЛ-інфекції в Україні завжди була актуальною. І не лише зараз - під час війни.
Юлія Мельник, соціальний працівник, менеджер проєктів, благодійна організація "100 відсотків життя", Київський район:
Жодного року не було, щоб я могла сказати, що епідемія йде на спад. У нас щороку виявляється все більше і більше нових випадків ВІЛ-інфекції.
Перевіритися на наявність ВІЛ в Україні можливо навіть в домашніх умовах. Ось це звичайний оральний тест.
Роман Пиза, консультант з соціальних питань БФ "100 відсотків життя":
Є ще оральні тести на ВІЛ. Це тест, що працює з допомогою слини. Його можна проводити в домашніх умовах. Достатньо провести самим тестом по яснах.
Роблю звичайне просто оральне тестування. Опускаєте лопаткою в розчин.
Такий тест можна придбати як в аптеці, так і в купи волонтерських організацій, що проводять профілактику ВІЛу.
Роман Пиза, консультант з соціальних питань БФ "100 відсотків життя":
Ви можете або звернутися в аптеку, або використати мережу Інтернет і там знайти організації та замовити для себе так званий сейф-бокс.
Більше тестувань - більше виявлення тих, хто живе з вірусом. За умов щоденної терапії - одна пігулка в день. І ці недужі випадають з ланцюжка поширення інфекції.
Олена Мартиненко, завідувачка амбулаторно-клінічним відділенням Київського міського центру СНІДу:
Людина з ВІЛ-інфекцією, яка приймає терапію, її здоров'я прирівнюється як до здорової будь-якої особи загальної популяції. Саме головне - регулярний прийом препаратів.
На листопад 24-го в Україні отримують лікування майже 120 тисяч пацієнтів. А загалом в Україні виявлено 137 тисяч ВІЛ-інфікованих людей. А рік тому це було майже 156 тисяч людей.
Лариса Гетьман, завідувачка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ:
Хто отримує антиретровірусну терапію, ця цифра менша, і це пов'язано з міграцією, вперше за все з зовнішньою міграцією, з тим, що є люди, які виїхали з країни, які залишилися на тимчасово окупованих територіях.
Забезпечення пацієнтів антиретровірусною терапією під час війни ускладнилося. Особливо у 2022 році, коли ліки везли на окуповані території.
Сергій Тарсусенко, виконавчий директор БФ "100 відсотків життя", Запоріжжя:
Волонтери прятали ліки в автомобілях. Такими таємничими шляхами перенаправляються ці ліки на тимчасово окуповану територію.
З кінця 2022 року все гуманітарне сполучення окупанти припинили. А ВІЛ-інфікованих на ТОТ росіяни цинічно використовують.
Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини:
Особа залишається, наприклад, з українським паспортом і не бере російське громадянство разом з російським паспортом і при цьому отримує відмову в наданні домедичних послуг, в тому числі і до АРТ, це, звичайно, є проявом факту воєнного злочину.
Окрема проблема - доставки ліків проти ВІЛ безпосередньо у військові підрозділи.
Юлія Мельник, соціальний працівник СНІД-ЦЕНТРУ, благодійна організація "100% відсотків життя", Київський район:
І от зараз, знаєте, у мене як спеціаліста постає проблема, як же нашим воїнам ЗСУ, які там служать, які боронять нашу країну, які віддають свій борг перед батьківщиною, як же їм забезпечити цю безперебійність прийому препаратів.
Чоловіків з ВІЛ-інфекцією в ЗСУ почали мобілізовувати з кінця квітня цього року згідно зі змінами до спільного наказу Міністерства Оборони та МОЗу - № 402.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Ті, у кого ВІЛ на стадії імунної субкомпенсації, придатні до служби у тилових частинах. Натомість люди з безсимптомним носійством ВІЛ, які мають стабільну хворобу і відповідну терапію пройшли, є придатними до військової служби.
Призов у військо людей з ВІЛ-інфекцією - одне з дражливих питань. Дехто вважає, що з ВІЛ в армію не призивають. І є навіть такі, що свідомо доводять хворобу до стадії СНІДу.
Олена Мартиненко, завідувачка амбулаторно-клінічним відділенням Київського міського центру СНІДу:
Є люди, які навмисно припиняють приймати антиретровірусну терапію для того, щоб досягти ураження імунної системи, щоб отримати довідку і надати її в ТЦК.
Інша річ - чи готові парамедики до можливого контакту з пораненими бійцями, які мають ВІЛ? Бо право на медичну таємницю ніхто не відміняв.
Богдан Бондаренко, бойовий медик:
Мені відомо про випадки негативні, коли якісь бойові медики відмовилися надавати нашому бійцю допомогу через те, що він є ВІЛ-інфікованим.
Говорити про наявність у парамедиків рятівної пігулки, яку слід ковтнути протягом 72 годин в екстреному випадку, теж не доводиться.
Богдан Бондаренко, бойовий медик:
Я допускаю, що є якісь підрозділи, які мають відповідну терапію і, можливо, вони більш проінформовані. Я такого не зустрічав.
Водночас кожен парамедик має можливість звернутися до СНІД-центрів по рятівні ліки та отримати їх безкоштовно. Як і кожен боєць.
Та взагалі чи маємо ми достеменну інформацію про реальну статистику військових з ВІЛ-інфекцією? Бо тестування при ВЛК не є обов'язковим, але рекомендованим.
Лариса Гетьман, завідувачка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції Центру національного здоров'я:
Встановленню діагнозу ВІЛ-інфекція, тому що при проходженні такий тест рекомендується, або вже при тому, що людина, яка живе з ВІЛ, вона знає про свій діагноз.
Обов'язкового, на кшталт такого експрес-тестування, що роблю наразі я, під час проходження ВЛК, не передбачено. Але в кожного, хто йде служити, є можливість до відправки на фронт зробити цей тест цілком безкоштовно
Уже я це не полюбляю. Зараз в пальці будуть тикати. Тепер ми додаємо розчин і чекаємо.
Попри багато запитань, наявність вірусу імунодефіциту не робить з людини вигнанця. Наприклад, в США в цьому році є кінцева ухвала Федерального суду - ВІЛ-інфіковані мають право служити в армії.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
У арміях НАТО, так, це доволі розповсюджена практика, і ми намагаємося також консультуватися з приводу їхнього досвіду.
Важливо також проводити інформаційну кампанію серед українців. ВІЛ передається від інфікованої людини лише з певними рідинами організму. Йдеться про кров та виділення зі статевих органів. І все.
Ставлення до людей з ВІЛ в ЗСУ таке саме як і в цілому в суспільстві. Бувають навіть ось такі випадки.
В новому підрозділі є один чоловік, який намагався заборонити мене користуватися загальним посудом, готувати й навіть торкатися якихось предметів.
Євген Лесной, кореспондент:
Не будемо тримати інтригу. Я живу з ВІЛ з 2009 року. Будьте обізнаними, тестуйтеся і читайте інформацію про інфекцію імунодефіциту.