У Бородянці працює відновлений Центр реабілітації для ветеранів [ Редагувати ]
Відбудова тривала більше року. Наш наступний матеріал про Центр соціально-психологічної реабілітації в Бородянці на Київщині. На весні 2022 року рашисти вщент знищили будівлю. Втім, там уже приймають на реабілітацію військовослужбовців.
Щоправда, говорити про повне відновлення роботи Центру зарано. Що треба зробити, щоби повністю відновити та адаптувати заклад під потреби поранених і травмованих? Наші кореспонденти розкажуть більше.
Директор проводить екскурсію відбудованим Центром соціально-психологічної реабілітації. Після того, як російські окупанти фактично знищили заклад у Бородянці, будівлю довелося зводити заново.
Антон Волошко, директор Центру соціально-психологічної реабілітації в Бородянці:
Ця світлина - це центр, який було зруйновано у 22 році, а це світлина - процес відбудови нового центру, який в три рази більше, а ніж той що існував, і сягає 5 тис. кв. метрів. Він був вщент зруйнований. Він вже відновленню не підлягав, було розпочато нове будівництво.
Відновлений центр уже працює та приймає ветеранів. Але про повне відновлення поки що не йдеться.
Антон Волошко, директор Центру соціально-психологічної реабілітації в Бородянці:
Ми надаємо психологічну допомогу - це основний вид нашої діяльності, ідуть зараз консультації з розширення видів діяльності.
У центрі є спортзал, кімната трудо- та арттерапія, дитяча зона на випадок, якщо ветерани проходитимуть реабілітацію у супроводі рідних. 28-річний Михайло Дамаскін пішов на фронт у 2019-му. У перші місяці повномасштабного вторгнення росії дістав поранення під час виконання бойового завдання на Херсонщині.
Михайло Дамаскін, ветеран російсько-української війни:
Тяжке спинномозкове поранення, куля попала в спину, і з того моменту в мене почався мій етап реабілітації й відновлення, і по сьогоднішній день в мене йде реабілітація, за два з половиною роки лікування і реабілітації я побував по всій території України й за кордоном.
Захисник розповідає: в українських реабілітаційних центрах працюють добрі спеціалісти, проте багатьом, на його думку, бракує практики.
Михайло Дамаскін, ветеран російсько-української війни:
Проводити заняття вже з чинними фізіотерапевтами, проводити навчання, перекваліфікацію - це одне з найважливіших, бо в нас більшість фізіотерапевтів працюють по книжці, і вони не чують свого пацієнта, хоча пацієнт може знати більше, як йому краще.
Світлана Мельниченко - психолог центру. Вона та її колеги постійно проходять курси підвищення кваліфікації, проте допомагати тим, хто бачив війну на власні очі й брав участь у бойових діях, буває дуже складно.
Світлана Мельниченко, психолог:
У більшості хлопців - це те, що вони не можуть відпочивати, відсутність бажання їсти, фантомні болі, головні болі. Навчати кадри дуже важливо, тому що фахівців дуже мало, бояться дивитися хлопцям у вічі, комунікацію вибудовувати, але наші фахівці працюють.
Зараз Центр реабілітації в Бородянці приймає щодня по кілька десятків відвідувачів. Проте може більше, матеріально-технічна база дозволяє - впевнені у профільному Міністерстві. Там уже розробили план, як удосконалити роботу закладу.
Наталія Калмикова, міністр у справах ветеранів України:
Ми зібрали фахівців з усіх кутків України, тому що це стосується і спорту для ветеранів, тому що це стосується і реабілітації, тому що це стосується і ментального здоров’я, для того, щоб фіналізувати ті програми, які ми готові запускати вже зараз. Основні плани - це залучення сюди експертів, в тому числі міжнародних, у нас вже є домовленості з інститутами світового рівня, які, наприклад, займаються вивченням ПТСР, для того, щоб тут розгортати наукові майданчики, обов’язковим елементом буде проведення навчань.
Затвердити план дій і почати його втілювати в життя в Мінветеранів обіцяють протягом кількох наступних тижнів. Тоді, переконані посадовці та реабілітологи, Центр реабілітації у Бородянці зможе повноцінно надавати психологічну та соціальну підтримку, проводити спортивну реабілітацію для ветеранів. Причому не лише з Київщини, а й з інших регіонів країни.