В Одесі розробили новий VR-симулятор "Мухобійка" для ЗСУ [ Редагувати ]
Новий симулятор віртуальної реальності "Мухобійка" розробило конструкторське бюро "Технарі" в Одесі. За його допомогою бійці навчаються з автоматів та рушниць знищувати швидкісні повітряні цілі типу FPV-дронів. Наразі тренажер тестують у підрозділах Збройних сил. З вояками, які випробовують прилад, та з його розробниками поспілкувалися наші кореспонденти.
На голові – окуляри віртуальної реальності. У руках – макет зброї, який за своєю вагою та розташуванням контролерів, відповідає справжній. На такому тренажері військовослужбовець Артем навчається стріляти з автомата Калашникова та рушниці по FPV-дронах і баражувальних боєприпасах "Ланцет".
Поступово інструктор ускладнює завдання: змінює у налаштуваннях напрямки руху цілей, їхню швидкість та висоту.
Артем, військовослужбовець Повітряних сил ЗСУ:
Я як починав тренуватись, то погано попадав, дуже погано, тому що треба було зрозуміти, що стріляти треба не по цілі прямо, а перед нею, і потім більш ускладнювальні рівні тренування, зменшуючи кількість боєприпасів, змінюючи постійно кількість цілей. Вже стало легко стріляти.
Тренажер "Мухобійка" – розробка конструкторського бюро "Технарі".
Інженерам відповідний запит надіслали військовики. Бо на фронті бійці здебільшого не мають навичок збиття малогабаритних БпЛА зі стрілецької зброї, а це смертельна небезпека.
Євген Ляшан, працівник КБ "Технарі":
Має виробитися умовний рефлекс у людини по побудові кутів ураження повітряних цілей і оцінки її швидкості, як-то кажуть, на око. І саме цей тренажер якраз і виробляє такий рефлекс, коли ти не задумуєшся на тему, куди я маю цілитися, щоб його збити – ти просто стріляєш і збиваєш.
Раніше "Технарі" розробили та постачали в сотні підрозділів ЗСУ тренажер "Чайка" для знищення з ПЗРК та кулеметів "Шахедів" і крилатих ракет. Вояки вже встигли його оцінити. Розповідають: ефективність стрільби після навчань на симуляторі збільшується вдвічі.
Антон, командир підрозділу 43-го окремого полку зв'язку Повітряного командування "Південь":
Але я хочу підкреслити ще одне, дуже важливе питання: якщо людина вже вважає себе стрільцем, то не означає, що вона має припинити заняття. Вона може тренуватися рідше, але повинна робити це обов'язково. Бо якщо припиняє тренування на симуляторі, то за деякий час втрачає ось цю вправність, ту саму м’язову та зорову пам’ять.
Саме таких результатів хочуть досягти й з "Мухобійкою". Консультують інженерів армійці. Як-от Олександр Третьяков, ще донедавна командир зведеної стрілецької бригади Повітряних сил. Каже: для підготовки вправного стрільця потрібно два місяці щоденних тренувань у середньому по п’ятнадцять хвилин.
Олександр Третьяков, військовий консультант КБ "Технарі":
Тим більше, що розміри нашого тренажера компактні. Він може розкладатися будь-де, в будь-якому приміщенні, навіть в полі, тобто проблем взагалі немає для того, щоби навчати військових в будь-яких умовах. Для цього він і був саме так розроблений.
І що важливо: не доведеться витрачати тисячі набоїв для навчань, збирати бійців на полігонах та вигадувати дрони-мішені.
Геннадій Сульдін, співзасновник КБ "Технарі":
А тепер уявіть собі: от зараз, коли летять FPV-дрони, їх ураження з автомата – це щаслива випадковість. Уявіть собі військо, в якому це стандартна навичка, і в якому не ураження дрона буде обговорюватись, бо якщо дрон летить хоч на двох, хоч на трьох військовослужбовців, і всі вони навчені, то хтось влучить.
"Мухобійка" зараз на остаточному тестуванні у підрозділах Збройних сил. Коли інженери отримають фідбек від армійців, затвердять фінальну версію тренажера та розпочнуть вже серійне виробництво.