Чому чемпіонати IT спеціалістів - не просто змагання, а можливість змінити своє майбутнє [ Редагувати ]

Перед кожним програмістом-розробником рано чи пізно постають питання: як розвиватися у своїй сфері далі? Як отримувати передовий досвід, покращувати професійні навички та постійно залишатися у тонусі? Адже на ринку IT у світі панує неабияка конкуренція. Для програміста-розробника, українця Миколи Савенка, який нині працює на відому американську компанію Docusign, відповіддю стала регулярна участь у DEV Challenge - Чемпіонаті для ІТ-спеціалістів.
За словами Миколи, це змагання не просто перевіряє професійні знання IT-фахівців, а змушує їх швидше мислити, краще кодити, фокусуватися на мінімально критичних елементах продуктів та виходити за межі можливого. А головне, участь у DEV Challenge може змінити кар’єру та відкрити нові горизонти у професійному розвитку. Про це на прикладі кейсу Миколи далі у публікації редакції.
DEV Challenge - найбільший Чемпіонат для ІТ-фахівців у Європі. За 20 сезонів у ньому взяли участь понад 27 000 спеціалістів.
Це змагання створене для розвитку ІТ-ринку та вдосконалення професійних навичок спеціалістів. Учасникам Чемпіонату пропонують вирішити реальні технічні завдання у сферах веб-розробки, UI/UX дизайну, тестування, DevOps, кібербезпеки та інших напрямків.
У першу чергу DEV Challenge сприяє створенню технологічних рішень для соціальних ініціатив. Наприклад, рішення учасників Чемпіонату вже допомогли UNICEF, БФ "Повернись Живим", Центру громадянських свобод, Міністерству у справах ветеранів, Міністерству цифрової трансформації та іншим.
Переможці DEV Challenge отримують не лише визнання, а й можливість застосувати свої навички у найбільших компаніях світу.
Від перших кроків до перемоги
Микола розпочав свою кар'єру у 2010 році як стажер веб-розробник у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Згодом працював у компаніях Lestro Studio та Ciklum, де вчився будувати вебдодатки, поєднуючи різні архітектурні рішення: AngularJS, D3.js, jQuery тощо.
Саме тоді, у 2015 році, Микола вперше взяв участь у DEV Challenge.
Він вже і не пам’ятає, як саме дізнався про змагання. Чи то від друзів, чи то з допису в соціальних мережах. Але подія його зацікавила, і він зареєструвався на змагання у категорії Senior Front-End Development.
"У першому ж своєму змаганні мені вдалося зайняти третє місце, що стало поштовхом до професійного росту. Я зрозумів: щоб стати найкращим, потрібно вирішувати найскладніші виклики", - згадує Микола.
А виклики перед учасниками DEV Challenge кожного року постають справді непрості та небанальні. Наприклад, розробити платформу для донорства крові, яка дозволить покращити систему взаємодії донорів і спонсорів через UI/UX рішення. Або простими словами, створити зручний, естетичний та ефективний цифровий продукт, що поєднає привабливий інтерфейс (UI) та комфортний досвід користувача (UX). Чи створити концепцію мобільного додатку для благодійного фонду, який допоможе збирати кошти, звітувати про діяльність фонду та залучати людей до спільних ініціатив.
З початком повномасштабного вторгнення серед завдань, які мали вирішити учасники, були й автоматизація аналізу супутникових знімків для виявлення мінних полів; тестування платформи з мінної безпеки Bezpeka.info; розробка мапи воєнних злочинів, що допоможе міжнародним організаціям збирати докази, та інше.
Проте, саме виконання таких складних та водночас практичних завдань дозволяє більшості учасників DEV Challenge зрозуміти у яких напрямках рухатися далі. Так було і з Миколою.
Вже через два роки після перемоги в Чемпіонаті, у 2017, Микола обійняв посаду керівника групи інноваційних розробок у Kantar Consulting Virtual Reality.
"Працюючи в Kantar, я розгледів можливість покращення комунікації з СЕО компанії. Проаналізував актуальні на той час проблеми в командах та річну стратегію компанії і зрозумів, що ми ніколи її не виконаємо, якщо не пропрацюємо з командами та змістимо фокус на них. Я організував декілька зустрічей зі стейкхолдерами та зібрав усю необхідну для цього інформацію. Наступним етапом була організація роботи brainstorm команди задля ефективного створення proof-of-concepts (перевірка того, що ваша ідея чи технологія працюють - ред.). Після восьми місяців роботи ми продемонстрували СЕО шість концептів, які були готові до запуску", - розповідає Микола.
Важливо, що після такого досвіду, підхід Миколи до розробки продуктів принципово змінився.
"В мій фокус почали впадали найбільш складні та неосяжні задачі, з якими я з легкістю справлявся. Greenhouse, Byborg Enterprises, Docusign, Monobank - в кожній з цих компаній я фокусувався на найскладніших рішеннях, які приносили максимальні результати", - каже розробник.
IT фахівців, які бажають випробувати свої сили на DEV Challenge, завжди дуже багато
Повернення в гру
Отримавши новий досвід у роботі над вищезгаданими проєктами, у 2018 році Микола знову взяв участь у DEV Challenge. Він вкотре захотів прийняти виклики, які виходять за межі стандартних робочих завдань, та відчути справжній драйв від змагання.
"Пройшовши кваліфікаційний раунд та етап онлайн, я знову опинився у фіналі, де завданням було створити за чотири години web-гру за допомогою WebGL та 3D моделювання. До цього я мав невеликий досвід роботи з даною технологією, але створити гру - це було вперше. Це був абсолютно новий для мене напрямок. Тому я вибрав наступну стратегію: коли більшість учасників сфокусувалися на 3D грі, оскільки це був один з перших пунктів завдання, я змістив свій фокус на 2D, тому що зрозумів, що 3D моделювання займе дуже багато часу. І саме ця стратегія принесла мені перше місце у змаганні. Адже під час оголошення результатів судді пояснили, що переміг саме робочий продукт, в який можна було грати. Що і є основним критерієм оцінювання", - згадує Микола.
Одразу після перемоги в Чемпіонаті розробник знову використав набутий у змаганнях досвід на практиці. Зокрема, він створив для компанії Kantar віртуальний магазин за аналогією з Tesco, де використовувалися інтерактивні UI-рішення (добре підібрані кольори, шрифти, іконки, кнопки, анімації та інші графічні елементи, що дозволяють створювати приємне враження та сприяють зручній взаємодії користувача з продуктом - ред.), та аналітику поведінки користувачів.
Пізніше, вже у датсько-українській компанії-розробниці програмного забезпечення Slize Digital Микола розробив 3D-візуалізації продуктів у веб-додатках, що значно покращило взаємодію користувачів із однойменною платформою - унікальним прискорювачем, з яким можна легко створювати та запускати цифрові рішення на декількох пристроях в режимі реального часу.
"Можу сказати, що DEV Challenge став платформою для мого розвитку. Здобуті на змаганні навички не просто розширили мої можливості, а й допомогли реалізовувати складні інноваційні рішення", - каже IT-фахівець.
Для багатьох DEV Challenge став першим кроком до справді великої кар'єри
Cуддівство та лідерські позиції
Тож наступного разу Микола повернувся на DEV Challenge вже у якості судді. Це дало йому змогу подивитися на змагання під іншим кутом.
"Оцінюючи роботи інших, я побачив, що відрізняє справжнього професіонала від звичайного розробника. Цей досвід став ще одним важливим етапом у моїй кар’єрі, відкривши двері до лідерських позицій у топових компаніях", - розповідає Микола.
Так, у 2021 році український розробник почав працювати з американською компанією Byborg Enterprises, де керував розробкою складних фронтенд-рішень та покращував продуктивність live streaming-платформи – онлайн-сервісу, що дозволяє користувачам у реальному часі транслювати відео та взаємодіяти з мільйонною аудиторією з фокусом на мобільні девайси.
Наразі ж він - провідний інженер у американській компанії Docusign, що спеціалізується на електронних підписах та управлінні цифровими транзакціями та є лідером у сфері Agreement Cloud - платформи для управління повним життєвим циклом угод. Це високонавантажена система з сотнями мільйонів переглядів у сегменті B2B. На своїй посаді у DocuSign Микола знову таки використовує усі знання, здобуті за роки участі в технічних викликах.
Чому варто брати участь у змаганнях
Український розробник переконаний, що брати участь у професійних змаганнях вкрай важливо для усіх IT спеціалістів, котрі хочуть рости та розвиватися у своїй професії. Адже участь у чемпіонатах - це не лише про змагання. Для когось це шанс отримати роботу в топових компаніях, для інших - можливість перевірити свої сили та виявити слабкі місця, які варто покращити.
"DEV Challenge навчив мене трьом важливим речам: як швидко адаптуватися до нових викликів, як знаходити оптимальні рішення під тиском та як ділитися знаннями та рости в спільноті професіоналів. Тож, якщо будь-хто з IT-фахівців думає, чи варто спробувати - відповідь очевидна. У найгіршому випадку ти отримаєш унікальний досвід, а в найкращому - це може стати переломним моментом у кар’єрі, як стало для мене. DEV Challenge змінив моє життя. Якщо ти ще не наважився взяти участь, то, можливо, саме цей момент стане першим кроком до твоєї великої кар'єри", - впевнений Микола.