Втратила зір через ракетний удар: як допомагає Центр реабілітації на Київщині [ Редагувати ]
Новий Центр реабілітації для людей із порушеннями зору запрацював на Київщині. Далі - історія жінки, яка втратила зір через ракетний удар, і проходить лікування за допомогою ерготерапії, цифрових технологій та спеціальних вправ для відновлення навичок.
Людмила, відвідувачка Центру комплексної реабілітації:
Треба час, в мене дуже мало часу пройшло, я не можу змиритись з тим, що я не бачу.
Людмила понад 20 років працювала у соціальній сфері. Живе у Вишгороді. Утратила зір унаслідок ворожої атаки по її рідному місту.
Людмила, відвідувачка Центру комплексної реабілітації:
Ракета летіла на Київську АЕС 23 листопада 2022 року, ми були на роботі, полупідвальне приміщення, я не думала, шо так трапиться, що в мій кабінет прилетить ракета. Я зразу лишилася без очей, після того зробили багато операції тулуба, рук, обличчя.
Центр комплексної реабілітації на Київщині - один із небагатьох в Україні, у якому допомагають людям із порушенням зору. Щороку тут зможуть навчатися близько пів тисячі осіб.
Володимир Василенко, заступник міністра соціальної політики України:
Категорія людей різна, є такі, які повністю втратили зір. Є такі, які частково. На сьогодні, мабуть, не то що, мабуть, а дійсно воно потрібно, тому що навіть як тримати палицю, як ходити прямо, як орієнтуватись по звуку, немає зараз потрібної кількості фахівців, тому це є зараз експериментальний проєкт, в якому ми навчимося і далі будемо масштабувати.
У реабілітаційному центрі є багато зон для тренування, кабінет ерготерапії - тут пацієнти здобувають базові побутові навички.
Євгенія Подліпенська, директорка Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю:
Центр надає комплексні реабілітаційні послуги, вони включають в себе заходи з медичної, фізичної, соціальної, психологічної реабілітації, для різних категорій людей з інвалідністю. Це люди з порушеннями зору, люди з порушенням внутрішніх органів. Сьогодні у нас реалізовується проєкт для людей з порушенням зору.
Зараз бачимо, як інструктор навчає ходити по прямій без використання тактильних орієнтирів.
Євгеній Свєт, тифлопедагог, реабілітолог:
На цьому майданчику можна відпрацьовувати декілька сотень вправ, на цьому майданчику можна пропрацювати багато тижнів. Цей майданчик - це методика відчуття відстані, на яку ми пересуваємось.
В окремому кабінеті люди з вадами зору опановують сучасні технології. Зокрема, як користуватися смартфонами та іншими пристроями.
Олексій Матвійчук, викладач з цифрових технологій:
Зараз ми працюємо з програмою "Майкрософт Ворд", вона озвучує те, що відбувається на екрані, спеціальна програма. Вона дозволяє голосовими повідомленнями розказати, що відбувається на екрані, для того, щоб людина з порушенням зору працювала з комп'ютером безпосередньо. Зараз ми працюємо над набором текстів у "Ворді".
- Процес досить таки трудоємкий, так, Іван? - Ну, так, звісно, для цього потрібна практика.
Іван Кіргач, відвідувач Центру комплексної реабілітації:
В першу чергу хочу сказати, якщо зряча людина, от я не зрячий, я працював, все по-іншому відбувається. Бо людина бачить монітор, все по-іншому відбувається. Коли людина втратила зір, то відбувається кардинально по-інакшому, тут ідуть тільки дотики і ми слухаємо, що нам говорить програма.
Відвідувачі та працівники Центру наголошують: програма, за якою тут перебувають на реабілітації, дає можливість людям із вадами зору адаптуватися до нового життя і знову мати власну незалежність.