"Барс", "Богдана" і дрони: яка зброя України лякає ворога [ Редагувати ]
Україна розширює лінійку оборонного виробництва. Вітчизняний ОПК здатен самостійно виробляти системи ЗРК у межах програми "FrankenSAM". Нагадаю, зброя ця була створена спільними зусиллями України та США, щоб компенсувати дефіцит радянських ракет.
Крім того, за словами старшого радника президента України зі стратегічних питань Олександра Камишіна, ще минулого року Україна створила нову ракету-дрон "Барс".
Що про неї відомо? Які завдання українська оборонка вже виконала, а що в перспективі? Про все детально далі в матеріалі.
Полум'яний привіт російському аеродрому "Енгельс".
Рої дронів, які послідовно нищать ворожі нафтобази. Дедалі більше зброї, яку ЗСУ використовує для захисту від російської агресії, вироблено в Україні. І обсяги нашої оборонки, за словами фахівців галузі, зростають у геометричній прогресії.
Олег Гуляк, директор АТ "Укроборонпром":
"Deepstrike" - в 10 разів, це ракети різних типів - в 4 рази, це інженерна, автомобільна, спеціальна техніка - в 3 рази, це артилерійські системи, які ми самі виробляємо - в 3 рази.
Масштаби виробництва систем РЕБ за час великої війни зросли в 340 разів.
А нещодавно на озброєння української армії надійшов новий причіпний варіант самохідної артилерійської установки "Богдана".
САУ, яка має позначку "Made in Ukraine", зарекомендувала себе надійними характеристиками - вони рівні аналогам НАТОвського зразка - гармата маневрова й невелика за розмірами, а отже, і замаскувати її легко. Вполювати таку установку вкрай складно для ворога - розповідають наші захисники.
Позивний "Токіо", військовослужбовець ЗСУ:
Ви колись польову мишку бачили? Вона як з нірки голову показала, вилізла, стрельнула і звалила, правильно? Оце та сама мишка. Її головне в цю норку запхати - вона стрельнула і все. І де ти будеш її ловить? Руками по всьому полю? Де ти її будеш? Ніякі радари на неї чи якісь там глушилки на неї не працюють.
Так-от, цих вогнепальних "мишок" Україна виготовила загалом уже понад півтори сотні. І це тільки початок. Вітчизняний оборонпром ще має потенціал наростити виробництво й очолити лідерські позиції серед світових виробників артилерії.
Максим Васильченко, член правління Української ради зброярів:
На сьогодні виробляємо 10 САУ "Богдана" на місяць, хоча маємо потенціал вже на 180 САУ. І в Європі ми є найпотужніший виробник артилерійських озброєнь.
Втім, не лише самохідними гарматами може похвалитися вітчизняний ОПК. Галузь розробки та виробництва безпілотних систем в України сягнула неймовірних масштабів. Надводні "Магури" та "Малюки" так ефективно нищили російські кораблі, що залишки військово-морського флоту агресору довелося поспіхом вивести з акваторії Чорного моря.
Ударні керовані мінілітаки та крилаті ракети українського виробництва дістають дедалі глибше у тил ворога. Максимальна дальність польоту вже сягає 3-х тисяч кілометрів.
Герман Сметанін, міністр із питань стратегічних галузей промисловості України:
Якщо минулого року ми мали всього 1 крилату ракету, можливість її виробляти як країні, це була ракета "Нептун", яка є легендарною, і вразила ракетний крейсер "москва", то минулого року в нас з'явилось дуже багато нових виробів, які задовольнили й забезпечили обсяг виробництва у 8 разів більший, ніж 2023 року.
Плюс безпілотники, з яких скидають провізію та медикаменти нашим захисникам на "нулі", дистанційні установки для евакуації поранених. Загалом український оборонпром здатен виробляти до 4-х мільйонів дронів на рік.
Олександр Камишін, радник президента України зі стратегічних питань:
Це і наша безпека. Сьогодні по різних оцінках від 30 до 40% того, чим воює наш фронт - це вироблено в Україні. Це є наша економіка. Це наш стратегічний продукт. Я впевнений, що після закінчення війни нашою перемогою ми будемо експортувати нашу зброю, народжену в війні, за кордон нашим стратегічним партнерам.
У час повномасштабного вторгнення потреби війська забезпечує не лише державний сектор. Приватних компаній, що виробляють озброєння, вже навіть не сотні. Їх тисячі. Здебільшого саме вони є генераторами нових, нерідко революційних ідей.
Герман Сметанін, міністр із питань стратегічних галузей промисловості України:
Минулого року ми мали всередині країни 718 виробників зброї й військової техніки. На сьогодні приватні виробники мають більшість підприємств на території України. Всього 13% виробників мають державну форму власності. Це було однією з наших цілей. Для того, щоб мінімізувати монополію державних виробників і пустити приватний капітал та приватний сектор у виробництво озброєння і військової техніки.
Наталія Кушнерська, керівниця оборонного кластера Brave1:
Сьогодні на платформі у нас понад 300 з половиною різних рішень і розробок. Це більше півтори тисячі компаній, команд різного рівня. І те, чим ми пишаємось, що завдяки нашій роботі, понад 260 компаній отримали кодифікацію.
З кожним воєнним роком наш оборонно-промисловий комплекс зростає втричі - звітують посадовці, що відповідають за розвиток ОПК. Цьогоріч українська оборонка готова виробити зброї на рекордні 35 мільярдів доларів. А завдяки контрактам з підприємствами країн-партнерок: США, Німеччини, Великої Британії - ми можемо ще швидше та ефективніше залучати новітні технології та прискорювати створення високоточної зброї.