Друзі України: як міжнародні партнери відбудовують громади [ Редагувати ]
Перший міжнародний форум "Друзі України" зібрав понад дві сотні учасників. На триденний захід приїхали представники іноземних та українських муніципалітетів, міжнародних агенцій та організацій. Головна мета форуму - обмін успішними історіями партнерства та напрацювання ідей для нових проєктів. Як міжнародна співпраця допомагає українським громадам вистояти та розвиватися у час війни?
Гості з Італії, Іспанії, Німеччини, США та інших країн світу приїхали, щоб поспілкуватися з представниками української місцевої влади.
Михайло Брижко, керівник напрямку регіонального розвитку Добробату:
Ми всіх підтримуємо навзаєм, ділимося своїм досвідом, і наші партнери теж мають певні пропозиції для співпраці з Україною, з громадами. Тут присутні понад сто українських громад, а також понад тридцять європейських.
Загалом на форумі "Друзі України" зібралися дві сотні учасників.
Дмитро Іванов, голова Добробату:
Це не публічна дипломатія. Громади комунікують з громадами. У перервах між заходами - це великий нетворкінг, багато хто спілкується.
Іван Погоріляк - очільник однієї із громад Закарпаття. Розповідає: його місто вже багато років співпрацює з іноземними партнерами. У громади 12 міст-побратимів. До війни обмінювалися спортивними та мистецькими делегаціями. Та з 22-го отримують з Європи гуманітарну допомогу.
Іван Погоріляк, Перечинський міський голова:
Ми прийняли дуже багато ВПО, приймали щодня сто людей, поселяли їх в наші комунальні заклади - школи, садки. І не було, де купити продукти харчування, тому що ціни підскочили вверх. І нам вже через перші два-три дні поступили перші вантажі, саме продукти харчування.
Перечинська громада отримала вже понад триста п'ятдесят тонн гуманітарних вантажів та п`ять карет швидкої допомоги. Крім того, міста-партнери щороку оздоровлюють дітей військовиків. Зараз, каже міський голова, постали нові виклики - будівництво житла для ВПО.
Іван Погоріляк, Перечинський міський голова
Ці люди з окупованих територій приїхали, їм нема куди повертатися. Тому я шукаю ще партнерів на будівництво житла. Я вже тут зав'язав партнерства з італійськими асоціаціями місцевого самоврядування, і маю надію, що ми в найближчому часі підпишемо ще і договори про співпрацю з італійськими містами.
Знайти на форумі партнерів серед європейських муніципалітетів прагне і голова Кушугумської селищної громади - однієї із найбільших у Запорізькій області. Вона під постійним російськими обстрілами та попри це розвивається.
Володимир Сосуновський, голова Кушугумської територіальної громади:
По активних кейсах - це найактивніше "U-Lead з Європою". Ми отримали від партнерів за три роки війни всю техніку для відновлення саме України й нашої громади після обстрілів - це техніка, дороговартісна техніка на 700 тисяч доларів, якою ми нині активно ремонтуємо наші комунальні системи, і завдяки цьому і живе громада, і люди не виїжджають.
На часі ще один важливий для кушугунців проєкт - створення безпечних укриттів для навчальних закладів.
Володимир Сосуновський, голова Кушугумської територіальної громади:
Це двадцять сім мільйонів гривень, ми готові на 50 відсотків співфінансування. Іспанці, італійці - ми сьогодні потисли один одному руки з їхніми громадськими організаціями, і, можливо, сьогодні після обіду підпишемо меморандум про співпрацю з італійською стороною.
Таких меморандумів планують підписати кілька десятків - каже італієць Маріо Фонтана. Він очолює Департамент миру при радах двох італійських міст - Трапані і Ериче, а на форумі представляє національний конгрес української асоціації Італії.
Маріо Фонтана, президент української асоціації в Італії:
Ми слугуємо таким собі місточком між італійськими й українськими містами, допомагаючи їм укладати між собою меморандуми про співпрацю у всіх напрямках. Під час форуму онлайн вмикатимуться керівники багатьох міських рад Італії, які задекларують свою готовність до співпраці саме при відбудові українських міст.
Активно налагоджує зв'язки з українськими громадами та Тетяна Чужа - менеджерка Польської агенції інвестицій і торгівлі. Організація просуває економіку Польщі на міжнародному рівні. Серед клієнтів установи польські бізнесмени.
Тетяна Чужа, менеджерка з розвитку бізнесу Польської агенції інвестицій і торгівлі:
Отримуємо багато запитів від польських компаній, наприклад, про інвестиції, коли компанія шукає для себе місце, шукає партнерів. Тому нам важливо мати прямі контакти з українськими громадами, аби поєднувати ті інтереси. На урядовому рівні вважається, що відбудова України - це історичний шанс для польського бізнесу.
Українські громади мають дві тисячі триста міст-побратимів по всьому світу. Організатори сподіваються, що завдяки цьому форуму та схожим заходам їх стане значно більше.