Хто пише послання для президента? [ Редагувати ]

Власне, послання президента до парламенту i його виступ у Верховнiй Радi - рiзнi речi. Обидва пише не глава держави. Але якщо над посланням працюють цiлi iнститути, то публiчний виступ - справа рук вузького кола.
Не з власної волi українськi президенти щороку приходять до парламенту й виступають з посланням. Це - доля. Точнiше, конституцiйна норма. Акт обов'язковий, але не епохальний. Послання президента - не вказiвка до дiй. Радше, декларацiя про намiри. Так цi тексти й сприймає той, кому доводилось їх виголошувати.
Леонiд Кравчук, екс-президент України: "Я нiколи не надавав великого значення посланню президента, нi своєму, нi Кучми. Я знаю одне, що це виконуваться не буде".
Але те, що вiдбувається навколо послання, характеризує ставлення до полiтики президента. Леонiд Кучма 2002-го року не встиг вiдкрити рота, як отримав личаки вiд Юрiя Луценка з побажанням "На дорiжку в Європу". Президент тодi й не знав, що говорить з майбутнiм мiнiстром внутрiшнiх справ. За рiк Кучму знов образили. Всi послання депутати-опозицiонери склали купкою на трибунi. Може, комусь книжки й не сподобались, але ж вини глави держави тут немає. Президенти не кидають роботи, аби тижнями сидiти з ручкою й папiрцем.
Юрiй Рубан очолює той самий iнститут стратегiчних дослiджень. Цього разу керував процесом.
Що ж до промов, якi, власне, i виголошує президент, з ними простiше. Головне - цiкаво й доступно розтлумачити людям те, що у посланнi розписано складними термiнами.
Прiзвища нинiшнiх спiчрайтерiв президента Ющенка невiдомi. За останнiй рiк їхнiй штат змiнився майже повнiстю. Олег Рибачук каже, не бiда, свiжа кров на краще. А ще вiдкрив таємницю: участь у пiдготовцi виступiв державних мужiв беруть навiть письменники. Володимир Цибулько - один з таких. У вiдставцi. Були часи, пригадує лiтератор, справдi писав промови для Ющенка-прем'єра. Тепер - тiльки вiршi, для душi.
Спробувати свої таланти, як спiчрайтера президента, в країнi рiвних можливостей може кожен. Ось, будь-ласка. Свiжi вакансiї з офiцiйного сайту глави держави. Список посад на три сторiнки. Потрiбнi юристи, аналiтики, фахiвцi з регiональної, кадрової, зовнiшньої полiтики, знавцi протоколу i церемонiй, а ще - консультанти з пiдготовки виступiв президента.
Професiйних знань, аби стати спiчрайтером, замало, каже Денис Богуш, один iз розробникiв iмiджу Ющенка в 2002-2004 роках. Вiн сам колись писав для Вiктора Андрiйовича.
Богуш: "Молодой специалист туда не может обратиться в принципе. Чтобы быть спичрайтером президента, нужно знать и уметь очень много. Знать способы построения текста, знать способы работы со СМИ, нужно быть списателем".
Щодо публiчних виступiв, є поради i в Юрiя Рубана. Тут, мовляв, унiверсального рецепту немає. Головне - розумiти людину, для якої пишеш.
Тi, хто вже працював з Вiктором Ющенком, розкривають секрети: президент любить простi речення, структурованi тексти, i щоб його думки звучали по-європейськи. Хто хоче потренуватися, на сайтi президента є навiть езаменацiйнi питання.