Газова війна: Кульмінація [ Редагувати ]

Тиждень виконаних і невиконаних обіцянок: попри запевнення прем'єра Юлії Тимошенко, що нікому нічого не вимикатимуть, "Газпром" свою обіцянку виконав, і вперше після 2006 року Україні обмежили постачання газу. Обмежили, але після розмови Віктора Ющенка з Володимиром Путіним відновили. Починаємо звикати до того, що газові проблеми двох держав можуть вирішувати дві особи - президенти України та Росії. Проте наскільки ефективно уряд спроможний реалізовувати найскладніші домовленості, залишається питанням. Газовий тиждень у матеріалі Романа Вінтоніва.
Початок тижня. "Газпром" на чверть скорочує постачання газу в Україну, бо ж "Нафтогаз" так і не погасив борг 2007-го року, новий - вже цьогорічний - і не уклав угоди про подальшу співпрацю. Представник "Газпрому" Сергій Купріянов холоднокровно перераховує все, що винен "Нафтогаз", і повідомляє про зменшення поставок газу для України на 25 відсотків.
Сергій Купріянов, офіційний представник компанії "Газпром"
- "Газпром" - надежный поставщик энергоресурсов, но поставлять газ без оплаты ми не можем и не должны.
Того ж дня член наглядової ради компанії "УкрГаз-Енерго" Андрій Галущак розповідає про те, що "Нафтогаз" два місяці без жодних угод викачував із газосховищ їхнє паливо.
Андрій Галущак, член наглядової ради ЗАТ "УкрГаз-Енерго":
- Не маючи договорів, компанія НАК "Нафтогаз України" зробила відбір близько мільярду кубометрів газу в січні і такий же відбір мав місце в лютому без жодних законних підстав.
У вівторок "Газпром" зменшує подачу палива ще на 25 відсотків - загалом виходить на 50. Росіяни обурені тим, що "Нафтогаз" на це жодним чином не реагує.
Сергій Купріянов, офіційний представник компанії "Газпром":
- Наши украинские колеги не прилетели в Москву, и единственным ответом с их стороны стал прес-релиз, в котором утверждается, что "Нафтогаз України" может начать несанкционирований отбор газа из объемов, предназначенных европейским потребителям.
Щоб не допустити цього, Москва відправляє на українські станції незалежних спостерігачів. Їх туди не пускають. В "Нафтогазі" пояснюють: це об'єкти стратегічні, а експерти не пройшли перевірки в СБУ та внутрішній службі безпеки "Нафтогазу". Без цього доступ на станції закритий.
Середа - день, коли засідає Кабмін. Основне питання зборів - як розрахуватися за цьогорічний газ, про купівлю якого навіть угод не уклали.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Буде розглянуто проект постанови уряду щодо забезпечення розрахунків за газ у системі відсутності будь-яких угод, актів звіряння і будь-яких документів, які НАК може покласти у бухгалтерію.
Поки урядовці ламали голови над тим, як зробити газове життя кращим, президенти Віктор Ющенко та Володимир Путін вкотре розв'язали конфлікт: телефоном домовилися про подолання кризи у газовій галузі. Постачання палива повному обсязі було поновлено. Голови "Газпрому" та "Нафтогазу" деталізували підсумки президентської розмови - з першого січня по перше березня цього року поставки газу оформлять за схемою, що існувала на початку року. Щодо решти питань переговори тривають.
Сергій Купріянов, офіційний представник компанії "Газпром":
- Транзит газа через Украину для Европы осуществляется в полном объеме, ограничения для потребителей Украини сняты.
Коли конфлікт було вже нібито вичерпано, Тимошенко підлила олії у вогонь. Вона написала Вікторові Ющенку, що не погоджується виконувати лютневі домовленості лідерів Росії та України. Серед них - створення нових спільних підприємств та ціна на газ у 312 доларів США за кубометр.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Ми вважаємо, що сьогодні немає ніякої необхідності в створенні СП1 і СП2. СП1 тінізує газовий ринок. А друге СП практично забирає у "Нафтогазу" весь внутрішній ринок газу.
Віктор Ющенко відповів Тимошенко з Душанбе. Під час розгортання газового конфлікту він саме відвідував Казахстан та Туркменістан.
Віктор Ющенко, президент України:
- Я дійсно не розумію, що хотіла сказати своїм поступком прем'єр-міністр, і про це мені неприємно говорити. Мені набридає ця політика авантюр і інтриг. Ні про яке СП не йшла мова, у нас не йшла мова про те, що ціна буде 312 доларів на поставки газу в Україну у 2008-му році. Це виключна брехня! Єдиною ціною, яка працює в 2008-му році на газовому ринку, є 179,5 долара. Я це десять разів повторював прем'єр-міністру, президенту - всім! Бо це є суть, чого хоче бачити Україна у 2008-му році. Я переконаний, що 179,5 - оптимальна ціна, і її треба берегти
Безпрецедентний випадок в українській політиці: документи, які переважно ховають у папках під грифом таємно, розсекретили, щоб ніхто нічого більше не перекрутив, Віктор Ющенко дав доручення оприлюднити таємні директиви, які він дав Тимошенко для переговорів з "Газпромом". Серед іншого у них йдеться про закріплення ціни 179,5 долара за тисячу кубометрів газу.