Валерій Чалий: Немає вирішення зброєю, тільки дипломатією (відео) [ Редагувати ]

Конфлікт на Сході України не можна вирішити лише війною.
Кожен день гинуть військові, яких обстрілюють терористи, і, навіть, із Росії.
Єдиний спосіб закінчити війну - це всестороння дипломатія, - важає Валерій Чалий, заступник глави Адміністрації Президента України.
Про це він розповів в ефірі "Подробностей".
Що нас чекає на політичній арені найближчим часом? Почнемо з візиту Ангели Меркель.
- Дійсно. Президент запросив канцлера Німеччини в Київ. Це було здійснено досить швидко.
Ми очікуємо не тільки обговорення поточної ситуації, обговорення питань фінансової допомоги, за яку ми дуже вдячні і Німеччині і Європейському Союзу, а також звірення годинників. Тобто як ми рухаємося далі. Ангела Меркель зараз відіграє важливу роль персонально і Німеччина як частина Європейського Союзу.
Далі планується багатосторонній формат в Мінську.
Як візит Меркель впливатиме на зустріч в Білорусії? Чим он допоможе?
- Насправді, президент в інтенсивному постійному діалозі, я би назвав це телефонною дипломатією, уже останні кілька тижнів. Успіх цієї дипломатії зберігає життя наших героїв на Сході.
Ті кадри, яки ми бачимо, та жахлива ситуація, інтенсивний вогонь терористів та підтримуючи навіть с закордону - це те що показує, що немає вирішення війною, немає вирішення зброєю. Є вирішення тільки дипломатією.
Але ми можемо розраховувати на військову допомогу від Європи?
- Після переговорів с лідерами Європейського союзу ми зняли ембарго на постачання військово-технічної допомоги. Зараз ведеться дуже важка робота. Буду відвертим: наші партнери дуже обережні, тому що вони вважають, що це не повинно спровокувати крупномасштабну війну.
Але ми не розуміємо: куди ще далі? Яку війну? Тому що наші люди гинуть.
Тому зараз треба переходити до фінальної карти урегулювання. Треба переходити від війни до миру. Тому ці зустрічі і з Ангелою Меркель, і 26 в мінську, і 30 президента Порошенко в Брюселі, і саміт НАТО - це дорожня карта, яка дозволить вийти до миру.
Можете розповісти, чого ви чекаєте від зустрічі в Белорусі?
- По-перше цей п’ятисторонній формат - він унікальний. Це перший випадок, коли три керівника євро комісії будуть там одночасно. Це Кетрін Ештон - віцепрезидент, Еттінгер - який відповідає за енергетику і Де Гюхт, який відповідає за торгівлю.
Відповідно, ви розумієте судячи з цього складу, про що буде йтись. Про політичні питання, про енергетику і про торгівлю. Є питання зон вільної торгівлі. Я думаю, що участь Білорусії і Казахстану також важлива, тому що їх позиція відрізняється від позиції Росії.
Ми також можемо бути вдячними президенту Лукашенко, за те що він є гостинним хазяїном цієї зустрічі. Але я не думаю, що буде прорив зразу. Але це перший крок, після якого піде процес.
В гіршому випадку, всі зрозуміють, що немає ніяких вимог, тому що всі ці вимоги які висувались раніше, не мають під собою ні якого обґрунтування. Так що це шлях до мирного плану Порошенко.
Представники США не приймають участі в зустрічі. Як з цим бути?
- Формат Женевській, за участю Сполучених Штатів, він також розвивається. Але сьогодні цей формат нам дозволить розпочати рух. Більше того, я можу припустити, що виникнуть ще зустрічі президента Порошенко.
Але часу мало, кожний день гинуть люди. Тому треба вийти на мирне рішення. Україна до цього готова.
Навіть зараз, президент зустрічається с представником генсека ООН. Вони говорять про гуманітарну допомогу, про мирне вирішення. Кожний день проходить ця робота.
Як бути з гуманітарним конвоєм, який вже перетнув кордон України?
- В російському Донецьку були наші прикордонники, яки все перевірили. Перший тестовий автомобіль з двома співробітниками червоного хресту проїхав по маршруту. Тому я думаю що рух почнеться.
Але проблема в іншому. Там маса пустих автомобілів, 700 літрів води, там 30 тон солі, яка тут і так є. Я не думаю, що гуманітарна допомога сіллю - це найкраще.
Крім того, ми через Дніпропетровськ та Київ вже поставили 800 тон якісної продукції. Там люди вже розуміють, в чому різниця.
А чим нам може допомогти ратифікація з ЄС?
Я був на цій зустрічі. Президент започаткував якійсь новий формат. Він вийшов сам к депутатам і відверто проговорив по всім питанням. Один меседж був дуже чіткий. По перше - це наше спільне завдання. Президента, парламенту, уряду, громадянського суспільства.
Друге - відволікати ніхто не буде, в вересні угода буде ратифікована.
Але як вона може вплинути на ситуацію на Сході?
Я думаю, що це не пов’язано з питанням АТО. Ратифікація зараз - це технічне питання. Важливо розуміти, що ми рухаємося в тому напрямку.