Валерій Чалий: Росія відмовляється від своїх громадян (відео) [ Редагувати ]

Росія продовжує перекидати на Донбас своїх кадрових військових, але, якщо раніше довести їх присутність було важко, то зараз немає проблем у фіксуванні різними засобами фактів присутності російської армії на території України.
Інша справа, коли офіцери Росії потрапляють в полон. Як в фіксації російської в Україні присутності допомагає Захід і як на це реагує Кремль - про це в інтерв'ю "Чорному дзеркалу" розповів заступник голови Адміністрації президента Валерій Чалий.
Чи відчуваєте ви дефіцит інформаційної підтримки щодо розвідувальних даних на підтвердження присутності російських військ на території України, які могли бути надані Заходом?
- Це питання було проблематичним під час вторгнення російських військ на територію України. Зараз у нас немає проблем у фіксуванні різними засобами, в тому числі, за участі наших партнерів, фактів присутності російських військ на території України.
Ну а чому ж так мало публікується цієї інформації?
- Зараз весь Інтернет заповнений свідченнями і відео з фактами. Це вже навіть перебільшення, тому що через Google доводять, показують ці абсолютно очевидні речі.
На нашій території захоплюють російських офіцерів, солдат, які дають відповідні свідчення, і це не неспростовні свідчення.
Інша справа те, що Росія відмовляється від своїх громадян. Це проблема Росії. Тепер ні в кого з наших партнерів немає ніяких сумнівів стосовно цього факту.
Чи виникли нові акценти у стосунках між Києвом та Берліном?
- Можу сказати, що це важлива зустріч, - відкрита кредитна лінія на 500 млн. євро, з яких 200 млн. скоординовані на конкретні проекти. Ми вдячні за це Німеччині, але є ще і діалог стосовно мирного плану президента.
Ескалація конфлікту на Донбасі - це та тема, яка постійно обговорюється. Президент в п'ятницю обговорював і питання робочих груп 2 червня в Мінську, і також зустрічі на рівні заступників міністрів закордонних справ 10 червня в Парижі.
А головне - механізми координації нашої взаємодії з Німеччиною, Францією для вирішення тих питань, які зараз є нагальними. Це - демілітаризація Широкино, припинення вогню, і всі інші питання.
Міністр закордонних справ Німеччини проінформував президента України про зусилля, які здійснює і він, і канцлер Німеччини Ангела Меркель. Головне, що наші позиції сьогодні багато в чому майже повністю співпадають. Це єдиний шлях добитись відповідальної позиції Росії.
Чи є питання, в яких позиції України та Німеччини не співпадають?
- Протиріч немає, але постійно виникають питання, наскільки виконуються ті чи інші зобов'язання по Мінським угодам. Зараз є повне розуміння, що Україна виступає як дуже відповідальний партнер і деякі питання, що були два місяці назад, зняті.
Усі знають, що Україна чітко виконує свої зобов'язання. Усі знають, що є абсолютно чіткі свідчення присутності російських військ в Україні. Нас це хвилює. І все більше хвилює наших партнерів концентрація російських військ на кордонах з Україною.
Мінські домовленості в певній послідовності мають бути реалізовані. Те, що не допустили на територію, підконтрольну бойовикам, представників ОБСЄ, що не займаються виборчими стандартами, це також дуже поганий сигнал.
Якщо відверто, є певні занепокоєння стосовно розвитку подій останнім часом і є сподівання, що вони знімуться у найближчі дні, тому що ми запропонували формати діалогу, щоб зняти ці питання.
Інакше ми можемо зіткнутися с тим, що немає деескалації і зберігається напруження ситуації.