Віртуальна зустріч міністрів "нормандської четвірки": усі подробиці [ Редагувати ]
Кілька годин тому завершилися переговори міністрів закордонних справ "нормандського квартету". Через пандемію коронавірусу вони уперше відбулися у форматі відеоконференції. Про що говорили і про що домовилися - розкаже Тетяна Логунова.
Замість особистої зустрічі лідерів - віртуальна розмова міністрів закордонних справ. Пандемія коронавірусу внесла корективи і в роботу "нормандської четвірки". Попередньо запланований на квітень саміт лідерів Німеччини, України, Франції та Росії в Берліні так і не відбувся. Натомість сьогодні переговори провели дипломати "нормандського квартету". У форматі відеокоференції.
Розмовляли півтори години. Особливого прогресу - не досягли. Утім, його ніхто й не очікував. Ще до початку переговорів дипломати наголошували - планують оцінити виконання домовленостей, досягнутих на останньому саміті лідерів "нормандської четвірки".
У грудні минулого року в Парижі Ангела Меркель, Емануель Макрон, Володимир Зеленський та Володимир Путін домовилися про: припинення вогню на Донбасі, подальше розведення військ ще на трьох ділянках і обмін утримуваними особами у форматі "всіх встановлених на всіх встановлених".
Гайко Маас, міністр закордонних справ Німеччини:
Ми зв'язалися, щоб обговорити виконання рішень паризького саміту. Не є таємницею, що більшість з них і досі не виконана. Звісно, пандемія коронавірусу не полегшила реалізацію досягнутих домовленостей. Але пандемію не можна використовувати, як виправдання. Для нас було важливо провести розмову з представниками України і Росії. І почути, що вони підтримують рішення паризького саміту і вважають, що вони повинні бути виконані найближчим часом.
Гуманітарну ситуацію на Донбасі у зв'язку з пандемією - дипломати обговорили окремо.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Ми також приділили увагу тим викликам, які створює пандемія коронавірусу для врегулювання, для безпеки і здоров'я громадян на окупованих територіях. Було наголошено, що спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ, а також міжнародного комітету Червоного Хреста, повинна бути забезпечена можливість мати доступ до окупованих територій і ефективно виконувати поставлені перед ними задачі.
Коли ж зустрінуться не міністри, а лідери "нормандської четвірки"- питання поки що відкрите. Мовляв, саміт заради саміту нікому не потрібен.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Ніхто не сумнівається в тому, що берлінський саміт має бути проведений. Але ніхто не сумнівається в тому, що ми маємо підійти до нього з конкретними напрацюваннями, з виконаними задачами, які були поставлені в Парижі. Саміт заради саміту ніхто проводити не хоче. Саміт з порядку денного ніхто не знімав, але шлях до нього потрібно ще пройти.
"Нормандська четвірка"- переговорний формат із врегулювання ситуації на сході України - був започаткований улітку 2014 року. За час роботи квартету його лідери зустрічалися п'ять разів, міністри закордонних справ - значно частіше. Головний результат роботи "четвірки"- підписання так званих Мінських домовленостей, які досі не виконані. Утім, усі учасники квартету наголошують, що альтернативи нормандському формату не існує.