Зловмисники пристосовуються до нових реалій: які схеми популярні у злочинному світі [ Редагувати ]

Витратити всі заощадження на автомобіль для армії, якого насправді не існує. Або взяти участь у зборі грошей на потреби... шахраїв! Для когось війна - це привід об'єднатися задля перемоги, а для когось - можливість заробити брудні мільйони. Зловмисники теж пристосовуються до нових реалій, відточують свою майстерність і вже ловлять на гачок навіть досвідчених волонтерів!
Юлія Жуховська розкаже про кілька схем, що нині популярні у злочинному світі, й навіть випробує на собі магічний ритуал, який нібито має врятувати від армії її другу половинку.
Армія дронів. Супутник і військова техніка.
Було закуплено 101 гусеничний бронетранспортер.
Юлія Жуховська, кореспондентка:
Українці вже не раз доводили, що разом - ми сила. Ми допомагаємо армії та волонтерам, долучаємося до зборів на потреби дітей і переселенців. І врешті -збираємо просто шалені суми заради перемоги. Але цими настроями, навіть в умовах війни, активно користуються шахраї.
Лілія Охріменко - багатодітна мати. З перших днів повномасштабного вторгнення росії її чоловік став на захист України. Сама ж Лілія - волонтер із досвідом: збирає гроші на авто для військових. Коли машину, яку придбали раніше, було пошкоджено під час боїв у Вугледарі, відкрила новий збір.
Лілія Охріменко, волонтерка:
Я кинула клич, що нам потрібна така сума на такі-то потреби і за досить короткий час ми назбирали. Нам порекомендували через знайомих людину, яка ніби приганяє авто з Європи. Загальна сума, яку ми передали в еквіваленті - чотири з половиною тисячі доларів.
Та всі ці гроші - немов розчинилися у повітрі. Машину волонтери так і не отримали. А чоловік, що обіцяв її пригнати, лише годував жданиками - мовляв, треба трохи почекати. А згодом і взагалі зник.
Не відповідає.
Лілія зрозуміла - стала жертвою шахрая! До того ж, далеко не першою!
Лілія Охріменко, волонтерка:
Потім ми знайшли таких же жертв, які йому також передавали ці кошти. На сьогодні мені відомо про трьох таких людей. Ми знайшли дані в одеських групах, шахраї Одеси: з фото, там були схожі шахрайські схеми. Він сам механік, він влаштовується на СТО, на роботу, знайомиться з людьми, входить в довіру і потім пропонує свої послуги.
На цих кадрах правоохоронці затримують організаторів масштабної шахрайської схеми, до якої були причетні понад півсотні учасників! В Інтернеті вони створювали сайти, де нібито кожен бажаючий в умовах війни міг оформити заявку на отримання грошової допомоги.
Юрій Виходець, начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України:
Вони маскували свої дії під виглядом надання допомоги від держави, та продажу різноманітних товарів в Інтернеті. Дані банківських карток, які вводили потерпілі, автоматично ставали відомими шахраям. Після чого вони виводили все грошові кошти на свої підконтрольні рахунки.
Зловмисники ошукали загалом понад 10 тисяч українців, заробивши на своїй брудній схемі близько 15-ти мільйонів гривень!
Правоохоронці наголошують - це лише одна з багатьох схем, якими зараз озброєні шахраї. Радять бути максимально обережними з повідомленнями про грошові компенсації та виграші від незнайомих контактів.
Кирил Водяницький, начальник відділу протидії різновидам онлайн шахрайства Департаменту кіберполіції:
Коли ви спілкуєтеся з кимось в інтернеті, щось купуєте чи хочете отримати допомогу від держави, і вас пропонують перейти по якійсь ссилкє, - не переходьте. Не вказуйте дані, номер карти, сіві-код і строк дії.
Руслан Болгов, експерт із безпеки:
Ми донатимо тільки туди, куди ви знаєте. Перевіряю, актуальність даних, хто збирає, для чого збирає. Обов`язково повинно бути, яка збирає відкриті акаунти, мати телефони. Людина повинна відповісти на будь-які питання стосовно збору.
Юлія Жуховська, кореспондентка:
Ще одну шахрайську схему - виключно заради журналістського експерименту - я вирішила випробувати на собі. В Інтернеті можна знайти безліч оголошень від ворожок, які пропонують встановити магічний захист від поранень чи убезпечити чоловіка від отримання повістки. Що ж, зараз перевіримо на чесність тих, хто нібито боронить українців на магічному фронті!
Телефонуємо за номером, що вказано в одному з оголошень.
- Я готова за це платити. Ви займаєтеся такою справою? Ви робите захист від повістки? - Да-да, ко мне приходят люди с такими проблемами. У меня работают монашечки, монахи, я не одна работаю, понятно? Это дорого.
Зверніть увагу, аби переконати клієнта у своїх надздібностях, провидиця робить акцент на тому, що їй нібито допомагають люди, наближені до церкви. А головне - одразу ж наголошує: треба буде заплатити, до того ж чималу суму!
Юрій Ірхін, психолог-криміналіст:
Шахраї не ідентифікують своїх жертв, вони виробляють спеціальний контент на який буде вестися окрема категорія громадян. Це приміром рибалка: не одну наживку одна риба клює, на іншу - інша. Вони пропонують перелік послуг, які на сьогоднішній день користуються попитом з боку пересічних громадян.
Що ж, не пошкодуємо грошей і продовжимо експеримент. Втім дещо ускладнимо завдання для нашої чаклунки. Вона попросила надіслати їй фото мого обранця - і я відправила знімок. За свого судженого видала голівудського актора - Кріса Еванса! Красунчика, що грає супергероя Капітана Америку.
Я хочу захищати людей. Іноді, щоб створити новий світ, треба зруйнувати старий. Усі будуть проти.
Жінці, якій я довірила долю свого вигаданого обранця, я сказала, що чоловіка звати Сергієм. І була переконана, що вже тут мій експеримент обірветься. Бо ж людина, яка справді обдарована якимись надприродними здібностями, або ж принаймні дивиться кіно, вже відчула б оману. Але ні. Наступного дня жінка запросила мене на зустріч. Чи швидше сеанс "реальної магії".
Боїтеся казенних людей дуже сильно. Переживання. Боїтеся, щоб із цими казенними паперами не була пов'язана дорога. Він тобі долею падає. Потрібно почистити та поставити на Сергія захист.
Питаю, скільки коштуватиме процедура.
Це коштуватиме 8 тисяч гривень.
Вісім тисяч гривень - для голівудського актора певно, копійки. Але ж ми з ним навіть не знайомі.
Юлія Жуховська, кореспондентка:
8 тисяч гривень для багатьох українців - це місячна зарплатня чи пенсія. Для волонтерів - це неабиякий вклад у збір на допомогу армії, підтримку переселенців, лікування поранених... Для шахраїв, які вміло грають на почуттях своїх жертв - це вартість вигаданого ритуалу, єдиною метою якого є - залізти до вас у кишеню, аби витягнути звідти якомога більше грошей.
Реально дивитися на речі, намагатися сміливо сприймати всі виклики часу, бути обережним із персональними даними та грошима. Ось головні поради, що допоможуть не стати жертвою тих, хто намагається заробити свої брудні гроші на війні.