Ажіотаж на авторинку: чи спустошують українці салони через новий податок [ Редагувати ]
Податкові новації для водіїв. Купівля автівки може стати дорожчою. Уряд вніс на розгляд Парламенту законопроєкт, яким передбачено введення 15 відсотків військового збору на купівлю нового авто. Ініціатива схвилювала учасників авторинку. У ЗМІ навіть розлетілися новини про ажіотаж, мовляв, клієнти розкупили з автосалонів більшість наявних машин.
Що насправді відбувається? Яка реакція авторинку на урядовий законопроєкт і чи справді українці спустошують салони? Факти зібрала Олена Логінова.
Хочеш купити нове авто - готуйся платити більше. Уряд вніс у Верховну Раду законопроєкт, який передбачає введення 15 відсотків військового збору при купівлі легкової автівки. Якщо його таки ухвалять - придбати машину стане суттєво дорожче ...Тож деякі українські водії заздалегідь купують нові машини, щоб встигнути до ймовірних нововведень...
Анастасія, клієнтка автосалону:
Взагалі планувала покупку протягом року, але у зв'язку з останніми подіями вирішила пришвидшити, і зараз підбираю собі автомобіль поки ще не ввели даний закон.
Як пояснили нам в Податковому комітеті Парламенту, урядовий законопроєкт передбачає введення військового збору з різним розміром ставок для цілої низки ситуацій - серед них продаж нерухомості, ювелірних виробів і серед усього - легкових автомобілів. Таке рішення необхідне для залучення коштів для потреб нашої армії.
Ольга Василевська-Смаглюк, голова підкомітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики:
Це пов'язано з тим, що наш державний бюджет не витягує до кінця року утримання нашої армії. Нагадаю, за різними оцінками, різними бюджетними запитами до кінця цього року не вистачає 500-700 млрд грн... Це й оснащення армії, зарплата, і фортифікації й багато чого іншого, що стосується ведення війни. Уряд був змушений піти на крок підвищення податків серед них саме цей. Це дозволить нам зібрати до кінця року близько 330 млрд гривень.
Отже, урядовий законопроєкт пропонує ввести 15% відсотків військового збору на першу реєстрацію як нових легкових авто, так і "вживаних", які привозять з-за кордону. Також під оподаткування потрапляють і електромобілі. Як зреагував на таку новину український авторинок. І чи справді покупці скуповують машини в українських автосалонах?
Олена Логінова, кореспондентка:
Ми в одному з автосалонів Києва, як ми бачимо, ажіотажу немає. А от чи збільшилась кількість покупців за останні кілька днів запитаємо, пана Олександра - керівника відділу продажів.
- Вітаємо
- Доброго дня
- Ну я б хотів сказати, що фактично нічого не змінилося, хоча сама новина, як інфопривід, спрацювала, і з'явились ці клієнти, які задають питання: "А що це насправді нема машин в автосалоні?"
Олександр каже: після новини про військовий збір покупці все-таки приходять і цікавляться покупкою нового авто, щоб не переплачувати потім. І вже зараз частіше розглядають більш бюджетні варіанти - як, приміром, Анастасія. Дівчина каже: 15% податку суттєво вдарить по її гаманцю.
Анастасія, клієнтка автосалону:
Я планувала купівлю нового авто, але зараз розглядаю різні варіанти. Можливо, візьму більше бюджетний варіант або вживане...
В самому автосалоні припускають: після запровадження п'ятнадцятивідсоткового військового збору можуть відчути відтік покупців... І спад продажів.
Олександр Буланний, керівник відділу продажу автосалону:
Після введення цього закону від одного до трьох місяців продажі зупиняться. Тому що люди рахують свої кошти - витратити на 15-20% на реєстрацію - це занадто дорого. частина з них перейде на б/у, а частина буде очікувати покращення - збирати кошти...
Авторинок і зараз переживає важкі часи, кажуть експерти. З початком повномасштабного вторгнення продажі впали майже вдвічі. А тепер покупців може стати ще менше, адже військовий збір цілком ляже на їхні плечі. До того ж при купівлі авто доведеться сплачувати ще й нинішніх 5% збору у Пенсійний фонд. Тож виходить усі 20% податку. Сума по факту чималенька.
Олег Назаренко, голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів:
Авторинок і так упав, минулого року було продано лише 65 000 нових автомобілів, а довоєнні рівні - вище 100 000. Середня вартість нової автівки сьогодні 40000$, не всі готові переплатити 15%.
А що ж відбувається в регіонах. Чи є ажіотаж в тамтешніх автосалонах?
Один з львівських автосалонів. Тут констатують: кількість покупців таки збільшилась на третину за через новину про можливе підвищення податку.
Сергій Мосейчук, клієнт автосалону:
Звичайно, що підняття ціни на 15%, якщо ми говоримо про автомобілі, це суттєво, тому що сам автомобіль сам по собі дорогий. І от в цьому співвідношенні це вплине, скажімо, так, на вибір.
15% податку - це в середньому плюс 120, а то й 150 тисяч гривень до нинішньої ціни машини, пояснює Гендиректор цього львівського автосалону. І не виключає - в перші місяці після ухвалення законопроєкту - клієнтів середнього сегмента може не залишитися.
Олег Єфанов, генеральний директор автодилера:
Ми будемо шукати якісь компромісні варіанти шляхом знижок, інших пропозицій.
Падіння попиту очікують і в іншому львівському салоні, де продають автівки преміумкласу. Кажуть, значна частина клієнтів, яка планувала придбати машину наприкінці року уже відмовились від цієї ідеї.
Євгеній Щур, генеральний директор автодилера:
Ми будемо максимально зменшувати замовлення нових автомобілів.
Введення військового збору збільшить і вартість вживаних автомобілів пригнаних з-за кордону, наголошують автоексперти в Івано-Франківську. Адже вони так само як нові належать до групи з першою реєстрацією...
Василь Готич, керівник відділу продажу в автосалоні:
Автомобілі, які приганяються б/у з за кордону, з Америки там - це перша постановка на облік, це лягає на кінцевого споживача. І це автоматично збільшить будь-який автомобіль в середньому від тисячі доларів і вище, напевно. І це так само вплине і на б/у ринок, тобто він так само здорожчає в кілька разів...
Представники авторинку закликають можновладців все-таки переглянути законопроєкт. Чи дослухаються парламентарі - побачимо згодом. Документ розглядатимуть наприкінці серпня.