Техніка палає: як вберегти побутові прилади під час відключень [ Редагувати ]
Гіршим за відключення світла для українців, може бути його подача. У той момент, коли енергія повертається в мережу, побутова техніка споживачів просто вибухає. Все через стрибки напруги. Як запобігти займанню щитків та електроприладів? Що варто встановити вдома вже зараз? А чим користуватися взагалі не варто? Та як убезпечити себе та свою оселю від перепадів в електромережі? Поради зібрала Ярина Марків.
Ось так…
І ось таке...
І ще таке…
... Може трапитися з вашою технікою, електрощитовою, квартирою та цілим будинком. Спалені холодильник, чайник, інвертор: коротке замикання й займання. Все через перепади напруги після відключення електроенергії. Або ж унаслідок неправильної експлуатації побутової техніки й підзарядних станцій? Як убезпечити себе, близьких і житло від пожежі?
Днями в одному з супермаркетів Києва спалахнула пожежа - загоряння виникло в щитовій. На щастя, обійшлося без жертв і потерпілих.
І таких випадків - сотні по всій Україні.
Владислав Багнюк, фахівець відділу забезпечення оперативно-рятувальної служби Управління цивільного захисту ДСНС України:
За перше півріччя 2024 року на території нашої держави сталося 5237 пожеж, причиною яких стали аварійні режими роботи електромереж та електроприладів... Також 211 пожеж, причинами яких сталося загоряння павербанків, зарядних станцій, генераторів тощо. Бачимо, що на тлі частоти відключення електропостачання кількість пожеж також збільшилася.
То як убезпечити себе, близьких і житло від пожежі? Найперше, що слід зробити - перевірити справність електропроводки. Перегрів проводів через неякісні контакти - одна з причин короткого замикання.
Вадим Литвин, голова правління Асоціації енергоаудиторів України:
Виправляється це достатньо легко, просто достатньо по суті підтягнути електрику, ці контакти або десь якусь перемичку замінити, але це дуже сильно убезпечує від можливих пожеж. І короткого замикання. Тобто це 1-шє, що потрібно було б зробити.
Така перевірка електрощитової - справа рук спеціаліста. Зробіть це до початку опалювального сезону. Друге, на що потрібно звернути увагу в розподільчому щитку, чи не перевищені номінали на автоматичних вимикачах. Знайома ситуація: ви увімкнули одночасно кілька приладів - і телевізор, і праску, і фен. І у квартирі "вибило" світло. Це спрацював автоматичний вимикач, який, приміром, витримує струм не більше 25 Ампер. Але деякі споживачі, хочуть схитрувати - і змінюють номінал на 50. Якщо зробити таку заміну, то вибивати вимикач не буде, але ваші мережі будуть не захищені й через надмірний струм вийдуть з ладу, та ще й пожежу можуть спричинити.
Вадим Литвин, голова правління Асоціації енергоаудиторів України:
Дріт, який іде у квартиру, а особливо той, що підходить до квартири, він розрахований не більше ніж ці 25. І відповідно навантаження до вас піде більше, але недовго. Тобто воно просто призведе до того, що перегріються ці контакти, і буде коротке замикання. І те, що ми спостерігаємо, що горять десь електрощитові, трансформаторні підстанції - тобто одна з основних причин це те, що там захист якимось чином був змінений.
На це потрібно звернути увагу й на під'їзних щитках і на сходових клітинах.
Наступний крок - встановлення реле напруги. Цей невеличкий прилад захищає від різких перепадів напруги у мережі й може врятувати ваш дім, а прилади - від згорання. Принцип роботи його такий:
Роман, електрик:
Коли йде скачок напруги, воно виключається. Дає затримку. Встановлюється поріг затримки, і через деякий час реле включається. І ви на реле можете виставити собі нижній поріг падіння вольтажу. І верхній поріг. Це однофазний реле. Воно встановлюється в щит, який у вас знаходиться або у квартирі, або якщо це старий фонд, то воно встановлюється у щитовій, яка в коридорі.
Реле можна встановити й на окремі "чутливі" до різкої зміни вольтажу електроприлади. Зокрема на холодильник, телевізор, каже експерт. А під'єднавши до електробойлера так зване реле часу можна задати час його ввімкнення - до прикладу через 15-20 хвилин після подачі світла. Ціни ж на стандартний захисний пристрій в середньому 1000 - 3 тисячі гривень. Є дорожчі варіанти - WI-FI-реле, якими можна управляти зі смартфона. Більш дороговартісний (вдесятеро дорожчий) тип захисту - стабілізатор напруги.
Роман, електрик:
Він стабілізує (напругу) на постійній основі. Видає постійно 220 Вт, і у вас нема ніяких збоїв електромережі.
Щодо інверторів, підзарядних станцій - то якісні пристрої виконують функцію безперебійного живлення, так і функцію захисту мережі. Втім експерт радить: додатково убезпечити й перетворювачі струму.
Дивіться зараз найчастіше кажуть, що згорання ідуть по домашнім станціям. Чому? Тому що вони не захищені на вводі. Коли йде перепад напруги в нас у розетках, у кого нема реле, наприклад, воно не виключається. Або стабілізатори.
Насамкінець запобігти згоранню техніки можна і без жодних витрат.
Один із найпростіших способів убезпечити себе та своє оточення від стрибків напруги - повністю вимикати з мережі основні електроприлади після відключення світла, повитягати вилки з розеток. Або після відновлення електроенергії вмикати техніку не відразу, а через 10-15 хвилин.