У Черкасах презентували ікони на ящиках з-під набоїв [ Редагувати ]
Ікони на ящиках з-під набоїв. Такий мистецький проєкт презентували у Черкасах. Художники переосмислили іконографію. І використали сучасні матеріали для створення образів. Головна ідея - показати перетворення смерті на життя. Ірина Васюра розкаже детальніше.
Особливий матеріал, на якому створені ці ікони, видають хіба що елементи кріплень від ящиків на боковинах. Але в око таке впадає не одразу: увагу спершу привертають впізнавані риси негативних героїв.
Олександр Клименко, митець:
Юрій Змієборець, який вражає дракона, який чомусь завжди схожий на путіна чи прігожина, чи інших командуючих генералів. Ніколи не намагаюсь цього робити, але весь час воно людям ввижається.
Цикл "Святі воїни" створений у техніці темперного та олійного живопису на ящиках з-під набоїв. Належить він (задум) трьом київським художникам. Один із них - Олександр Клименко. Згадує: ідея такого мистецького проєкту з'явилася ще 2014 року.
Олександр Клименко, митець:
Кришки денця схожі на ті ящики, на яких писались українські народні ікони. Ось це відчуття часу, те, що зараз хвилює, але про цю війну можна проговорити мовою українського мистецтва, якою говорили тисячу років тому і призвело до бажання зробити мистецький проєкт.
Ці ікони написані в об'єднаній стилістиці візантійського, давньоукраїнського, готичного та ренесансного мистецтва. Художники розповідають про узагальнене представлення тих, хто офірував своє життя заради України, а особлива увага цього дня Архангелові Михаїлу. Саме її під час виставки Олександр Клименко дарує українським прикордонникам.
Костянтин Безпалько, начальник 15-го мобільного прикордонного загону "Сталевий кордон":
Архистратиг Михаїл є керівником небесного воїнства, він поєднує хлопців, які на даний час виконують бойове завдання, і тих хлопців, які, на жаль, загинули і увійшли в це небесне воїнство, які загинули, захищаючи нашу державу.
В українському іконописі святі воїни - це найвищий ступінь канонізації завдяки вчинкам, розповідають у музеї. І це завжди нагадує про жертовність наших героїв-сучасників.
Світлана Савісько, працівниця музею:
Ми триста років змагаємось за свою державність і незалежність, тому кожен період часу це було необхідно і допомагало людям розуміти, що треба відстоювати, і що ми перемагаємо, і що є такі воїни, які нам в цьому допомагають.
Ікони побачили вже у 20 країнах світу. Митці хочуть, аби відвідувачі виставки пам'ятали про головну ідею проєкту - перетворення смерті, котру символізують ящики з-під набоїв, на життя. Його в нашій культурі традиційно уособлювала ікона.