80 років у небутті: унікальну картину повернули в Україну [ Редагувати ]
Повернення додому через вісім десятиліть. До Національного художнього музею України в Києві повернули унікальну картину, викрадену під час Другої світової війни. "Жіночий портрет" художника Владислава Галімського вважався втраченим, доки його не виявили на напівлегальному німецькому аукціоні. Як українським фахівцям вдалося повернути історичну цінність - далі в сюжеті.
Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України:
Перед нами зображена конкретна людина - Юзефа Чечіль, яка насправді зовсім недалеко проживала біля нашого музею і з відомої родини Чечілів.
"Жіночий портрет" живописець Владислав Галімський написав ще наприкінці 19 століття. У 1945-му гітлерівські окупанти вивезли картину з Києва.
Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України:
Насправді твори Галімського достатньо рідкісні на ринку. І їхня вартість не менше 20-40 тисяч євро. Тобто це достатньо цінний твір насправді.
З часів Другої світової портрет вважався зниклим безвісти. У 2018-му на одному з аукціонів у німецькому Штутгарті роботу випадково помітила працівниця київського музею. Її виставили на продаж, але дані про покупця залишалися невідомими. У музеї почали пошукову роботу.
Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України:
Ми зразу звернулися офіційним листом до цього аукціону, але перед тим, звісно, зробили всі скріни з їхнього інтернет-порталу. Як тільки вони отримали наш лист, вони зразу почистили всю свою базу і всю інформацію стерли. Ми звернулися до Міністерства культури, ми зверталися до "Інтерполу". У 22-му році почався рух, коли до цього нашого процесу доєдналася Служба зовнішньої розвідки України.
Саме Службі зовнішньої розвідки вдалося ідентифікувати покупця. Ним виявився громадянин білорусі.
Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України:
Єдине, що і ними оприлюднено, і те, що ми можемо сказати, що дійсно ця людина була і є тісно пов'язана з режимом Лукашенка. Ця людина знала, що вона купує нелегальний твір. Твір, який значиться в розшуку, проте вона йшла на це порушення. Ну, а далі вже була така співпраця, скажемо, ну, не співпраця, а перемовини Служби розвідки із цією людиною.
В роки Другої світової з фондів Національного художнього музею України було вивезено понад 65 тисяч експонатів, зазначають у Міністерстві культури! "Жіночий портрет" Галімського - перший твір із довоєнної колекції музею, який за наших часів вдалося повернути додому. Втім, в умовах повномасштабної російської агресії, ми знову втрачаємо свою культурну спадщину.
Сергій Бєляєв, заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України:
Близько 35 тисяч предметів були вкрадені, зникли з Херсонської області. Це я кажу за останній період повномасштабного вторгнення, саме тільки по Херсону.
Процес повернення втрачених предметів культурної спадщини - справа кропітка і може тривати десятиліттями. Проте Україна готова йти цим шляхом, нехай навіть повільними кроками.
Сергій Бєляєв, заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України:
Вдалим прикладом теж була співпраця з податковою таможеною службою Естонської республіки. Це коли було повернуто більше ніж 270 артефактів саме різного періоду, в тому числі й скіфське золото, і давньогрецькі предмети. Також американська сторона нам передала чотири предмети - це шаблі, вони експонувалися в нас в музеї, вони були конфісковані митною службою США і через певний час були передані українській стороні. Тобто у нас є Нідерланди, Естонія, Центральна Європа і США активно співпрацюють з Україною щодо культурних цінностей.
Нині в Україні працюють кілька реєстрів, до яких вносять музейні експонати, викрадені під час війн. Процес пошуків триває безперервно. І кожна знайдена картина чи артефакт - це ще один крок до відновлення історичної справедливості.