Школа офлайн: як підготувалися заклади освіти до навчання [ Редагувати ]
Школа офлайн. Міністерство освіти і науки України у новому навчальному році планує повернути за парти максимальну кількість школярів. Для цього в регіонах активно лагодили та споруджували укриття. Також заклади освіти оснастили потужними генераторами. На ці потреби з держбюджету виділили 7,5 мільярдів гривень. Отже, як підготувалися школи до навчання - покажуть наші журналісти.
Вже за кілька днів почнеться новий навчальний рік. Третій в умовах війни.
Повітряні тривоги, відключення світла. Та все ж цьогоріч діти сядуть за парти!
Прифронтове Запоріжжя. Тут зараз налічують майже 50 тисяч дітей. З них понад три з половиною тисячі підуть у школу вперше.
Даша, школярка:
- Там весело, однокласники та все.
Ця запорізька школа працюватиме у змішаному форматі. І дистанційно, і офлайн в укриттях. Його наявність - головна безпекова вимога.
Тихон, школяр:
-Розкажи, ти хочеш в школу чи тобі більше дома подобалось? - Хочу в школу. - А чого? - Ну, вдома якось не так.
У цій школі сховок відремонтували за кошти міжнародного фонду та міського бюджету. Обладнали простір для занять, провели вентиляцію та інтернет.
Оксана, директорка загальноосвітньої школи:
Перевагу ми надаємо початковій школі, бо це діти, які взагалі ще не вчилися, буває прикро, коли я запрошую на консультацію дітей і одна дівчинка в іншої питає, як тебе звати, кажу, та ви вже 2 роки в одному класі.
Вчителі кажуть, у кожного класу офлайн-заняття будуть хоча б раз на тиждень. Уроки проводитимуть позмінно. Наразі батьки більше двох тисяч школярів підтримали таку форму навчання.
Світлана, мама школяра:
Хвилюємося звичайно, але хочемо, щоб окрім знань, окрім навчання, діти соціалізувалися, спілкувалися, тому що зараз це дуже важливий період, коли вони там виборюють свої особисті кордони, коли вони знаходять собі друзів.
У Запоріжжі до офлайн-занять готові майже 70 відсотків шкіл. Такі дані наводять у міськраді. Ще понад два десятки закінчують обладнання своїх укриттів. Також у місті будують чотири підземні школи.
Регіна Харченко, секретар Запорізької міської ради:
Хочу сказати про чудову новину, що з державного бюджету отримано 223 мільйони гривень для побудови ще 2-х підземних шкіл. Ми розуміємо, наскільки це важливо залучати дітей до соціалізації, надавати можливість ходити до школи.
Суми. В класах уже завершені ремонти, та головна увага - підвальним приміщенням, тим, де облаштовані укриття.
Віра Рогова, директор школи м. Суми:
Є окрема кімната, де вода запасна, запаси стоять, і є відповідно фонтанчик, де стоять фільтри. Так же само санітарно-гігієнічні кімнати з витяжкою, вентиляцією, генератор бензиновий 55 літрів.
Це сертифіковане сховище розраховане на пів тисячі дітей. Але повноцінно навчатися тут зможе менша кількість учнів.
Віра Рогова, директор школи м. Суми:
Коли довготривалі ідуть повітряні тривоги, то маємо можливість що зробити, меншу кількість дітей сюди посадити, але організувати більш якісний освітній процес.
Тож мрія освітян - розширити укриття. До того ж місце є. Потрібні лише кошти.
Віра Рогова, директор школи м. Суми:
Поруч у нас іще є територія, яку можна облаштувати, отам за закритими дверима, там 200 метрів кв. Прораховували, що для цього потрібно близько 2 млн грн.
Пілотний проєкт нового навчального року - поява інспекторів освітньої безпеки. Це поліціянти, які пройшли спеціальний вишкіл і тепер підтримуватимуть безпеку в школах. Євгенія закріплена за навчальним закладом в Конотопі. Зі спорядження має гумовий кийок та кайданки.
Євгенія руда, інспектор сектору служби освітньої безпеки Конотопського райвідділу поліції:
Це може бути кібербезпека, булінг, протидія домашньому насильству, потрібно комунікувати, спілкуватись з батьками, тому ми будем брати участь як у педрадах, так і батьківських зборах.
А це один із ліцеїв Вінниці. Директор показує укриття. Головне каже - мають резервне живлення.
Микола Биць, директор ліцею:
Укриття нашого закладу розраховане на 1210 здобувачів освіти. Якщо у закладі є аварійне відключення світла, то укриття забезпечене освітленням аварійного живлення. І воно повністю дозволяє продовження освітнього процесу.
Цей ліцей, власне як і всі інші в місті, забезпечений потужним генератором. Їх закупили коштом бюджету.
Оксана Яценко, директор Департаменту освіти Вінницької міської ради:
Загалом у нас в закладах загальної та середньої освіти наразі 75 генераторів. Це є генератори від 3 кіловатної до 50 КВт потужності. Визначено 30 шкіл, в яких розміщені пункти незламності. В кожному пункті харчоблок забезпечений генераторами.
Цьогоріч Вінниці вдалося організувати навчання так, щоб всі діти мали можливість вчитися офлайн.
Оксана Яценко, директор Департаменту освіти Вінницької міської ради:
Наразі із 44 закладів комунальної власності - у 35 є свої укриття. Решта шкіл, які не мають укриття, - в них підписані меморандуми з тими закладами, які знаходяться поруч.
Навчатися повноцінно в умовах війни - величезний виклик. Проте за ці кілька років освітня сфера спромоглася зробити, здавалося б, не можливе. Укриття для безпеки школярів розбудовують всюди.
Оксен Лісовий, Міністр освіти і науки України:
Сьогодні ми сфокусовані на укриттях в регіонах, які найбільше потерпають і несуть найбільше ризиків. Ми розробили відповідну методику оцінки ризиків. Маємо червону, помаранчеву зону, де ми фінансуємо першочергово будівництво укриттів. Це прифронтові, прикордонні регіони, і нам вдалося достатньо добре закрити ту потребу. 2,5 мільярди було в бюджеті передбачено. І ось додатково в бюджеті було виділено ще 5 млрд. Тому ми вже майже на 85 відсотків закриваємо всі ті потреби.
В Україні досі дистанційно навчається близько 30 відсотків дітей. Це здебільшого переселенці, які лишилися у навчальному процесі разом зі своїми релокованими школами.