путін у Монголії: що загрожує країні за ігнорування ордера на арешт [ Редагувати ]
Велике турне путіна в Монголію. Офіційно він поїхав не по ярлик, хоча візит може створити небезпечний прецедент. Бо це перша демократична країна і членкиня Міжнародного кримінального суду. Тож мала б заарештувати путіна згідно з ордером МКС. Але цього, вочевидь, не станеться. Чому і що загрожує Монголії за відмову виконувати міжнародні правила? Розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Монголія - одна із небагатьох країн світу, де російського диктатора чекають з відкритими обіймами. Від початку нового президентського терміну, путін відвідав 7 країн: Китай, Білорусь, Узбекистан, Північну Корею, В'єтнам, Казахстан та Азербайджан. Але зовсім інша ситуація з Монголією. Це перша демократична країна, де прийматимуть диктатора. І перша країна, членкиня Міжнародного кримінального суду, яка підписала Римський статут. Тож, зобов'язалася виконувати рішення МКС та арештовувати підозрюваних на її території. путіна, зокрема. Йому, нагадаю, інкримінують примусову депортацію дітей з України, ордер на його арешт видали торік. Але очевидно, що Монголія надала президенту рф гарантії, що затримувати його не збираються. Для диктатора це гарний привід показати немічність західної судової системи.
Філіп Інграм, колишній співробітник британської військової розвідки:
путін намагається зробити все, щоби рівень його підтримки вздовж російського кордону залишався високим. Особливо в той час, коли його позиція стає слабшою. Тож з одного боку він перевіряє, що з боку Монголії немає загрози. А з іншого - що ще він може отримати від цієї країни, насамперед щодо військової допомоги, і це не лише техніка, але й особовий склад.
В українському МЗС закликали Монголію виконати свої зобов'язання та передати путіна правосуддю. Також висловили сподівання, що влада країни розуміє, що путін - військовий злочинець. Бо викрадення українських дітей - лише один із багатьох злочинів, за які має відповідати російський диктатор та решта політичної верхівки рф. Ніхто не має стояти вище закону, незалежно від того, наскільки він владний - закликають в правозахисній організації Human Rights Watch. Візит путіна там називають образливим для жертв злочинів російських військ.
В самому МКС теж нагадали Монголії про її зобов'язання. Але жодних силових органів суд не має. А отже не має механізмів примусу. Але у випадку однієї із країн відмови від співпраці, це питання можуть винести на розгляд Асамблеї держав-учасниць МКС, вона має відбутися наприкінці року. І навряд чи така демонстративна непокора пройде безкарно.
Філіп Інграм, колишній співробітник британської військової розвідки:
Монголія ставить себе в цікаву позицію. Бо якщо вона не арештовує путіна, то заходу та й взагалі решті світу доведеться відповісти на це. Адже Монголія порушить умови договору, який сама ж підписала, і тому дуже ймовірно, що ми побачимо санкції проти Монголії.
Нинішня влада Монголії воліє не висловлювати позицію щодо війни росії проти України. Але хай там що, залишається все менше країн світу, куди російському диктаторові можна приїжджати без ризику бути арештованим. Приміром, торік путін був змушений скасувати запланований візит до Південної Африки. Через ордер від МКС.
Вільям Хейг, ексміністр закордонних справ Великої Британії (2010-2014 рр.):
Загалом 123 країни підписали Римський статут міжнародного кримінального суду. Тож після ордеру на арешт, підозрювані до кінця життя будуть озиратися та перебувати під загрозою під час відвідин цих країн. Тому, можливо, здійснення правосуддя здається далекою перспективою, але це цілковито можливе.
Вейн Джордаш, юрист-міжнародник, експерт з прав людини:
В історії були випадки, коли колеса міжнародного правосуддя працювали ефективно. Младич, Караджич, Мілошевич, усі вони здавалися недосяжними, коли здійснювали злочини. У 1942-му вважалося неможливим, що Герман Герінг постане перед міжнародним судом. Але всього через три роки він вже сидів у Нюрнберзі. Але, звичайно, найважливіше в цьому - політична воля країн.
Причина непокори Монголії дуже проста. Вона надто залежна від російських енергоресурсів. 95 відсотків її потреб у нафтопродуктах забезпечує саме рф. І це головний засіб політичного тиску на країну. Монголці вже звикли до браку пального, коли москва домагається свого. Крім того, в березні росія зробила дуже широкий жест в бік Монголії. Через удари ЗСУ по нафтопереробних заводах, агресорка була змушена ввести заборону на експорт пального. Але Монголія стала однією із небагатьох країн, яка стала виключенням. російські нафтопродукти продовжують надходити за графіком. Крім того, сусідні країни мають спільні інтереси та проєкти із Китаєм.