Словаччина ризикує залишитись без грошей ЄС [ Редагувати ]
Словаччина ризикує залишитись без грошей Євросоюзу. Єврокомісія планує заморозити мільярди євро для цієї країни. Чому Братислава потрапила в немилість? Та які держави ще штрафував Брюссель і чим це закінчилося? Далі.
Підрив демократії. Так у Брюсселі розцінили скасування спеціальної прокуратури в Словаччині. Ця структура вела справи щодо хабарництва, частина з яких стосувалася коштів Євросоюзу. У лютому цього року провладна коаліція за прискореною процедурою проголосувала за зміни до Кримінального кодексу та ліквідацію установи. Саме тоді за звинуваченнями у корупції підозрювали кількох осіб, повʼязаних з партією премʼєр-міністра Роберта Фіцо.
Згідно з нововведеннями, справи мали передати в регіональні прокуратури. Зміни також передбачали помʼякшення покарань за корупцію та деякі інші злочини, а ще скорочення термінів давності справ. Це стало однією з причин, що вивела тисячі словаків на демонстрації проти уряду Фіцо.
Нововведення розкритикували в Європарламенті та Прокуратурі ЄС. Тепер за них узялася Єврокомісія - пише "Блумберг". За даними журналістів, вона готується запустити процедуру щодо притягнення Словаччини до відповідальності за порушення верховенства права. Братислава може втратити фінансування ЄС, кажуть на умовах анонімності співрозмовники видання, обізнані зі справою.
Одна з пропозицій передбачає, що Єврокомісія використає так званий механізм обумовленості, який дозволяє ЄС заморожувати фінансування, якщо є ризик для його коштів, для утримання частини з 12,8 мільярда євро коштів з фонду згуртованості, виділених для Словаччини з бюджету блоку. Єврокомісія також розглядає можливість повернення всієї або частини суми у 2,7 мільярда євро, які Словаччина отримала у вигляді грантів на боротьбу з COVID-19 в рамках антикризових витрат ЄС. Спеціальна прокуратура була умовою для виділення цих коштів.
За інформацією "Блумберг", близько вісімдесяти відсотків усіх державних інвестицій у Словаччині оплачують з фондів Євросоюзу. Будь-які потенційні проблеми з фінансуванням можуть стати для країни, у якої вже виникають труднощі через надмірний дефіцит державних коштів. Процес покарання Словаччини, пишуть журналісти, перебуває на початковій стадії й потребуватиме схвалення голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Євросоюз не вперше вдається до практики покарання держав-членів за порушення принципів ЄС. Через проблеми з верховенством права Угорщина досі не може отримати доступ до майже 20 мільярдів євро з фондів Євросоюзу. Під санкціями свого часу перебувала і Польща. Вона недоотримала 137 мільярдів євро. Але після виконання вимог ЄС ці кошти розблокували.