Блінкен та Леммі в Україні: чи знімуть обмеження на удари по рф [ Редагувати ]
Україна очікує на реакцію світу щодо чергового воєнного злочину. А ще чекає на дозвіл бити вглиб росії західною далекобійною зброєю. Адже що далі зможемо стріляти, то ближчим буде справедливий мир. І цими днями така можливість була близькою, як ніколи раніше. Міжнародна преса, посилаючись на власні джерела, навіть прогнозувала, що голова Держдепу США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі їдуть до нас, щоб офіційно оголосити про дозвіл. Київ. Десятки високопосадовців з різних країн. Численні зустрічі, брифінги, заяви про підтримку. Але не про американські "Атакамси" та британсько-французькі "Сторм Шедоу". Коли ж? Ми намагалися пошукати відповідь на головне питання.
Історична подія. Очільники зовнішньополітичних відомств США та Британії разом в українській столиці. Уперше за багато років.
Девід Леммі, міністр закордонних справ Великої Британії:
Це вперше за понад десятиліття, коли державний секретар США та міністр закордонних справ Великої Британії прибули разом. Цей візит має вкотре засвідчити нашу повну підтримку боротьби, яку веде Україна.
Ентоні Блінкен, державний секретар США:
Сполучені Штати, Велика Британія - об'єднані для України. І не лише ми, а й десятки інших держав, які продовжують вкладатися в успіх України, у перемогу України.
Головна тема зустрічі - дозвіл для України застосовувати далекобійну західну зброю вглиб території росії. Передусім ідеться про американські балістичні ракети ATACMS, здатні вражати цілі на 300 кілометрів. А також британсько-французькі крилаті "Сторм Шедов", які долають 250 км. Щоправда, ракети "Сторм Шедов" містять компоненти американського виробництва, а отже дозвіл на їхнє використання британці також мають отримати від Штатів.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Ключове завдання цієї осені - максимальне посилення повітряного щита. Для захисту наших людей необхідні сміливі дії усіх партнерів. Важливо скасувати будь-які обмеження на використання американської та британської зброї проти законних військових цілей на території росії. Потрібна рішучість і щодо збиття російських ракет і дронів у небі над Україною. Чим далі зможе бити Україна, тим ближче буде справедливий мир.
А відтак, наразі ЗСУ можуть бити західними ракетами лише по прикордонних територіях країни-агресорки. У Києві наголошують: після зняття обмежень цілитимуть винятково по військових об'єктах рф!
Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр України:
Щодня ми ведемо перемовини з нашими партнерами, щодня ми переконуємо їх надати дозвіл бити далекобійною зброєю по військових цілях в росії, ви бачите, що Україна уже продемонструвала таку можливість власною зброєю, майже щодня сьогодні ми уражаємо військові цілі на території ворога, ми абсолютно не ставимо, ми ставимо лише військові цілі для таких далекобійних операцій, повторю, ми це продемонстрували, і впевнені і в тому, що ми дуже відповідально будемо використовувати західну далекобійну зброю власне для ураження російських військових цілей, виключно військових цілей, багато з країн партнерів уже сьогодні надали Україні дозвіл використовувати їхню зброю на території ворога для захисту нашого суверенітету і територіальної цілісності, але звісно ж, ключові партнери, Сполучені Штати, Німеччина, Франція, інші країни, які надають Україні таку далекобійну зброю, поки що такого дозволу публічно та офіційно не надали.
Офіційно не було оголошено про дозвіл і на спільній пресконференції після перемовин у Києві. Хоча і в британському МЗС, і в Держдепі визнають цю необхідність.
Ентоні Блінкен, державний секретар США:
З розширенням атак з боку росії, яка з жахливою жорстокістю б'є по українських містах, українських громадянах, інфраструктурі, ми терміново працюємо над тим, щоб Україна мала все необхідне для ефективного захисту.
Вашингтон вимагає від Києва детальної стратегії ударів по рф - перш ніж зняти обмеження по дальності на використання наданої зброї, повідомляє американське видання Блумберг. Водночас у британському Гардіан упевнені, що Велика Британія вже дозволила бити по російській глибинці своїми "Сторм Шедов". Завтра із цього питання у Вашингтоні зустрінуться президент США Джо Байден та британський прем'єр Кір Стармер.
Володимир Зеленський, Президент України:
Щодо мого оптимізму стосовно рішення дати нам дозвіл на використання зброї далекобійної, на жаль, це не залежить від мого оптимізму, давай це, давайте, знаєте, розраховувати на потужні рішення, оце найважливіше сьогодні, пізніше і після зустрічі я вам про це скажу, але дуже розрахований мій діалог з президентом Байденом, який я мав цього місяця, знову ж таки наш діалог, який відбувається щотижня, це дуже важливо для нас, вони надавали, надають нам. Ми дійсно розраховуємо на них, і без цього ми не зможемо перемогти.
Утім, деякі аналітики припускають: навіть коли позитивне рішення щодо застосування далекобійної західної зброї вглиб росії буде ухвалено, офіційно про нього оголошувати не будуть.