Таємна домовленість: США і Британія дозволили удари вглиб рф [ Редагувати ]
Секретна домовленість. Лондон та Вашингтон дозволять Києву використовувати ракети великої дальності по території рф. Про це пише британська преса. Але уточнює: публічно про це поки що не заявлятимуть. Чи налякали нові погрози путіна західних лідерів? Які шанси, що британські Storm Shadow запустять по російських аеродромах? Про все розповість наша кореспондентка в Лондоні Світлана Чернецька.
Рішення щодо далекобійних ракет вже є - кажуть журналісти британського видання "Гардіан". Мовляв, США і Велика Британія дають зелене світло на удари західною зброєю по об'єктах всередині країни-агресорки. Але йдеться поки що лише про британські Storm Shadow та їх французькі відповідники - ракети "Скальп". Лондону та Парижу потрібна була згода Вашингтона, бо у виготовленні цих ракет використовують американські компоненти. Цими днями британський прем'єр Кір Стармер відвідує Сполучені Штати. І хоча після зустрічі з Байденом про дозвіл не повідомляли, у військових аналітиків залишається все менше сумнівів, що це таки станеться. Особливо з огляду на отримання росіянами ракет іранського виробництва. Це розглядають як ескалацію з боку рф. Отже, вимагає відповіді з боку західних партнерів.
Майкл Кларк, професор оборонних наук, військовий аналітик:
Я дуже здивуюся, якщо протягом кількох тижнів Storm Shadow чи "Скальп" не будуть використані проти російських авіабаз, скажімо, від трьохсот до п'ятисот кілометрів вглиб росії. Я можу помилятися, але саме таким є мій прогноз.
Бен Ходжес, командувач військами США у Європі (2014-2018):
Чому ми сидимо і чекаємо, поки росіяни запустять іранські ракети по українській цивільній інфраструктурі, вбиваючи людей, а потім ми заламуємо руки й говоримо про те, що молимося за потерпілих. Генерал Каволі якось сказав, що перемогти кількість, а це єдина перевага росії, зможе лише точність. Тобто під ударом повинні бути штаб-квартири, логістика, артилерія, аеродроми, якщо це все буде знищене, то неважливо, скільки тисяч нещасних російських вояків бродять навколо.
А от щодо американських балістичних ракет ATACMS рішення немає. Від британських Storm Shadow вони відрізняються тим, що запускають їх з наземних установок, а не з літаків. І це значно спрощує роботу ЗСУ, бо не ставить під ризик і так невеликий повітряний флот. Захід все ще боїться спровокувати путіна, кажуть військові аналітики. Бо російський диктатор продовжує погрожувати ядерною кнопкою та ударами по країнах НАТО. Але ж не треба забувати, що і НАТО має ядерну зброю, нагадують західні експерти.
Майкл Кларк, професор оборонних наук, військовий аналітик:
Якщо Стармер дасть наказ, то атомний підводний човен запустить ракету з ядерною боєголовкою через 55 хв після наказу. І москва буде стерта з лиця землі, крапка. Без питань, це така технічна реальність. А якщо росія втягнеться у війну з НАТО, вона програє, і дуже швидко. Звичайно, буде величезний масштаб руйнувань, треба дивитися на це реалістично.
Чіп Чепмен, генерал-майор Збройних сил Великої Британії у відставці:
Абсолютно очевидно, що НАТО зараз сильніше, ніж будь-коли, зараз його посилила участь Фінляндії та Швеції. Ці лякалки про затягнення НАТО у війну - блеф. Для росіян було б стратегічною дурістю відкрити ще один фронт, коли в них бракує бойової сили.
За тиждень у США світові лідери матимуть нагоду обговорити зміну своєї стратегії щодо підтримки України. Традиційно в Нью-Йорку проходитиме щорічна Генасамблея ООН. Там очікують і промову президента Зеленського.