Розмова Трампа з Зеленським і путіним: розкрито нові деталі [ Редагувати ]
Розмова, що започаткувала новий вектор. І журналісти, і аналітики міркують тепер над питанням - що далі після телефонних переговорів Трампа з Зеленським та путіним. Формально, у підсумку, Білий дім просить і Київ, і москву працювати над "Меморандумом про мирну угоду".
Але що стоїть за цим? Розкаже наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.
До і після. Їх дуже важливо порівняти. До розмови з Києвом і москвою речниця Білого дому Керолайн Левітт говорила і про роздратування Трампа тим, що мирний процес затягується…
Керолайн Левітт, речниця Білого дому:
Він втомився і розчарувався в обох сторонах конфлікту. Президент і його команда доклали величезних зусиль для завершення цієї дуже складної війни.
Прозвучали й погрози запровадження санкцій щодо москви.
На мою думку, все перебуває на розгляді. Не випереджатиму президента в якихось рішеннях, але, безумовно, це те, на що він звертає увагу і що обговорює.
А потім тривалі телефонні переговори з москвою, (під час яких, як стверджують у кремлі, співрозмовники називали один одного просто володимир і просто Дональд). Ну, і у підсумку…
Трамп сказав, що й досі вірить у бажання путіна закінчити війну, але розцінює шанси на її завершення як 50/50.
Дональд Трамп, президент США:
Я вірю, що він хоче зупинитися. Послухайте... Я думаю... Якщо сказати, хоче він цього чи ні… Як на мене, є хороший шанс, приблизно 50 на 50, що він скаже: "Я хочу покінчити з цим".
Погодьтеся, 50 на 50 - тепер уже дуже далеко від "усе складається ідеально" - слів, які Трамп постійно виголошував до цього. Зараз президент США знову заявляє про готовність у якийсь момент взагалі вийти з переговорів, якщо нічого не вдасться…
Я сказав йому, що процес має рухатися. І ще я сказав: якщо я вважатиму, що ти не здатен цього зробити, я відійду, бо що тоді поробиш…
А от щодо вторинних санкцій - їх не буде, принаймні поки.
Свіжа Financial Time зʼясувала з дипломатичних джерел і пише, що чинний господар Білого дому заявив європейським лідерам після розмови з путіним: не готовий запроваджувати рестрикції. За даними газети, зі слів американського президента випливало, що він "не готовий чинити більший тиск" на росію. І лідери європейських країн (цитата) «були вражені тим, як Трамп описав досягнуті з Путіним домовленості».
Чого таки вдалося досягти, то це виходу на обговорення Меморандуму про умови завершення війни. Начебто переговори щодо цього почнуться просто зараз. У будь-якому разі Трамп так проанонсував у своїй соцмережі.
росія й Україна негайно розпочнуть переговори про припинення вогню і, що більш важливо, про завершення війни. Умови для цього обговорять представники обох сторін, коли це стане можливо, оскільки вони знають деталі перемовин, про які ніхто інший не знатиме.
Тобто фактично команда Трампа бере новий курс. Пріоритет тепер не на посередництві (як раніше), а на виході на прямі переговори між Києвом і москвою, у чесність яких і відкритість до яких з боку москви багато хто не вірить, про що свідчать і дані розвідки. Схоже, курс команди 47-го президента зараз на те, щоб перезавантаження стосунків США з москвою було одним треком, а мирне врегулювання - треком паралельним. У кожному разі про це свідчать і заяви з москви, що "дати можливого саміту Трамп-путін немає, але до нього готуються". І слова самого Трампа.
Якщо ні, то я просто відступлю, а решті доведеться продовжувати. Знову ж таки це була європейська ситуація. І вона має залишитися європейською.
Не надто оптимістично, та історія цієї війни вже показувала, що заяви й США, і Трампа змінюються. І сьогоднішній настрій точно не є остаточним.