МВФ скасував поїздку до росії [ Редагувати ]
Міжнародний валютний фонд передумав їхати в росію. Під тиском громадськості та західних політиків МВФ відмовився від своєї ідеї відновлювати співпрацю з країною-агресоркою. Чому місія фонду взагалі збиралася до рф і як це сприйняла міжнародна спільнота - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Свою співпрацю з Міжнародним валютним фондом росія мала б відновити на початку цього тижня. Через онлайн-консультації. Услід за ними був запланований візит місії МВФ у країну-агресорку. Фонд збирався оцінити економічний стан та надати поради щодо покращення ситуації. Від початку повномасштабного вторгнення росії МВФ припинив роботу з москвою. Але виявляється, зовсім не через війну в Україні. На це були суто технічні причини - пояснила представниця фонду.
Джулі Козак, директорка відділу комунікацій МВФ:
У випадку росії, після вторгнення в Україну у 2022 році, економічна ситуація в країні була надзвичайно нестабільною, що ускладнювало проведення консультацій за Четвертою статтею. Особливо щодо перспектив та розробки політики у найближчій та середньостроковій перспективі. Тепер, коли економічна ситуація стабілізувалася, консультації з росією за Четвертою статтею відновлять, відповідно до зобов'язань і Фонду, і держави-члена.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
МВФ просто так виправдовується. Є ж багато країн, членів МВФ, акціонерів, які переживають складні економічні часи. Туреччина - хороший приклад, чи не так? Насправді МВФ зазвичай відвідує країни, саме тому, що вони переживають непрості часи. Адже саме тоді вони потребують допомоги. Причина, чому не повернулися в росію, полягала в основному через політичне занепокоєння Заходу щодо вторгнення, головні акціонери нервували. І трохи смішно для Фонду стверджувати, що зараз макроситуація в росії дещо стабілізувалася. Тепер ми можемо повернутися назад і зробити справедливу оцінку. Таке смішне виправдання. Я маю на увазі, що це кепське рішення керівництва МВФ.
Не просто погане, а пособництво російській агресії. У цьому звинувачують директорку МВФ Крісталіну Георгієву. На її адресу надіслали лист за підписами міністрів фінансів дев'яти європейських країн: Польщі, країн Балтії та Скандинавії. Вони наполягають не відновлювати місію, бо це означатиме нормалізацію відносин з рф попри агресію в Україні. А ще це стане пропагандистською перемогою для москви. Українське МЗС теж закликало фонд не легітимізувати російський режим і не відновлювати діалог, допоки рф вбиває цивільних, дітей, руйнує не лише Україну, а й міжнародні правила й принципи.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
Усім очевидно, і Україні, і її партнерам, що МВФ справді не повинен взаємодіяти з росією. Він не має допомагати російським політикам покращувати перспективи російської економіки, бо це допоможе вести війну проти України ефективніше.
Наталія Шаповал, віцепрезидент з економічно-політичних досліджень Київської школи економіки:
МВФ з самого початку повномасштабного вторгнення якось займає таку позицію і не каже явно, що вони проти російської агресії, не робить ніяких таких дій, які б показали, що вони проти. Багато організацій міжнародних вони вийшли, наприклад, з росії. ЄБРР нема росії, а от МВФ чомусь продовжує працювати з росією.
Ба більше, МВФ продовжував щороку видавати прогнози щодо російської економіки. Малює там яскраве майбутнє. Приміром, за оцінкою Фонду, цьогоріч стан справ у рф покращуватиметься значно швидшими темпами за усі інші розвинуті країни. Цей аналіз викликав подив у багатьох економістів. Адже навряд чи москва надає чесні дані щодо своєї економіки. А навіть, якщо прогноз цілком правдивий, то бракувало пояснень, що це означає.
Наталія Шаповал, віцепрезидент з економічно-політичних досліджень Київської школи економіки:
Економічний зріст у росії, тому що вони витрачають величезну кількість грошей на війну. То вони там 100-120 мільярдів доларів в рік витрачають на війну. Це економічний стимул. Це крадуть у дітей, у пенсіонерів майбутнє, так витрачати, тобто це створити там танк чи ракету, і її зруйнувати. Це просто краде економічний потенціал у країни, але для ВВП - це ж просто формула. Виглядає як дуже гарна економіка розвивається, тобто економіка вбивства власних солдатів. Гарне таке ВВП росте, хтось виробляє комп'ютери, хтось вбиває своїх солдатів.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
Зрештою це зводиться до того, що західні уряди занадто боязкі. Вони надто полохливо підтримують Україну. Вони надто несміливі щодо розгортання санкцій проти росії. На жаль, через два з половиною роки війни ми не надаємо достатньої військової підтримки Україні, фінансової. І взагалі багато питань щодо підтримки Заходу. Це дуже засмучує і дуже розчаровує.
МВФ мав стати першим міжнародним фінансовим органом, який офіційно повернувся б у країну-агресорку від початку повномасштабного вторгнення. Економісти наполягають, що його директор - болгарка Крісталіна Георгієва - мала б відповісти за це помилкове рішення. Адже це не вперше Фонд заплющує очі на грубі порушення росією міжнародного права. Раніше МВФ погодився призначити новим російським виконавчим директором друга путіна, який перебуває під санкціями США.