Українська зброя вражає світ: як наші технології змінять безпеку Європи [ Редагувати ]
Україна готова запропонувати свої технології закордонним партнерам. На цьому наполягають вітчизняні виробники. Та поки експорт українського озброєння повноцінно не працює. Тож розробники зібралися на форум, щоб обговорити налагодження цієї системи. Що готові запропонувати для міжнародного ринку - розповість Анатолій Журавльов.
Експорт зброї, технологій, ми б могли давати на благодійність ще більше.
18 українських компаній-виробників, представники ринку безпілотників, військовослужбовці та іноземні гості. На форумі "Експорт безпеки: українська зброя у світі" зібралися представники оборонної галузі, щоб обговорити можливість продажу вітчизняних військових технологій за кордон.
Марія Берлінська, керівниця проєкту Victory Drones:
Галузь насправді у 14-15-16 рік зародилася, і в нас було багато виробників, більш ніж пів сотні. Це ще не була галузь у повноцінному розумінні. Дожили до початку вторгнення буквально кілька виробництв, які можна перелічити на пальцях однієї-двох рук максимум. І дожили вони великою мірою завдяки тому, що частина почала експортуватись, знаходити можливість, тобто не завдяки, а всупереч.
В умовах технологічної війни в українських інженерів та програмістів відкрилося друге дихання, зазначають учасники форуму. Адже, зокрема, безпілотники - невіддільна частина бойових дій. Тож іноземні партнери зацікавлені у наших технологіях.
Катерина Михалко, виконавча директорка Технологічних Сил України:
Європейський союз і Британія - наші найбільш улюблені партнери, думаю, ніхто з цим не посперечається. Вони безумовно відчули, що є проблеми з безпекою у Європі. А тим паче у Європейського союзу немає, на жаль, досвіду дронів. На щастя, у нас цей досвід є. Відповідно, що ми пропонуємо? Ми кажемо європейським партнерам, що дивіться: ми дуже сильні в асиметричному озброєнні. Ми вміємо робити РЕБи, ми вміємо робити дрони всіх видів - і наземні, і морські, і літальні. Давайте ми дамо вам цей досвід. У вас є фінансовий ресурс, ми разом переможемо великого ворога і, можливо, ви будете готові локалізувати виробництво стратегічних ракет на території України.
Представники компаній-виробників безпілотників кажуть: готові повноцінно виходити на міжнародний ринок. Готові ділитися своїм досвідом із закордонними партнерами й наші захисники.
Костянтин, керівник компанії-виробника безпілотників:
У кожного виробника є велика кількість незалучених виробничих спроможностей. Відповідно ці незадіяні виробничі спроможності з'їдають ту частину прибутку, яку можна було б реінвестувати у виробництво та РНД-діяльність. Простій виробництва дорого коштує не тільки виробнику, а й війську в цілому і нашій державі в цілому. Тому відкриття українських продуктів для зовнішнього ринку надасть можливість більше інвестувати в продукти, робити їх якісними, кращими й відповідно дасть нам додаткову перевагу на полі бою.
Олександр Ябчанка, керівник Служби наземних роботизованих комплексів батальйону "Вовки Да Вінчі":
Ми можемо запропонувати нашим партнерам, перш за все європейським, уміння, ось це, що ми здобули за ці роки. Не просто передати їм знання, а створити спільну європейську систему безпеки. Я правда в це вірю, і я особисто, як військовослужбовець, з радістю запропоную їм це. Але вони мають включитися в цей процес.
Втім, для такої глобальної співпраці необхідно виробити й державне регулювання галузі в Україні.
Катерина Михалко, виконавча директорка Технологічних Сил України:
Було б дуже цінно для галузі, якби президент був нашим адвокатом у світі, підсилював українське озброєння і власне мав українську зброю як такий сильний дипломатичний важіль для перемовин з партнерами. Галузь до цього готова і ми просимо президента активно долучитися не лише до відкриття експорту, а й надалі до масштабування наших контрактів у світі.
З цією пропозицією команда Технологічних сил звернулася до Президента України в формі відкритого листа. Учасники форуму впевнені: нові підходи в галузі озброєння посилять спроможність держави у протистоянні в російсько-українській війні.
Марія Берлінська, керівниця проєкту Victory Drones:
Такого досвіду як війни із застосуванням, яка є у нас, ціною життя наших солдатів, є лише в одній армії світу. Угадайте якої. Так, росії. Не просто так китайці так активно зараз вже заходять на ту територію. Ми захищаємо Європу - це історичний факт. І давати нам зброю - це величезний їхній інтерес. Створювати з нами партнерство у технологіях - також інтерес.