Овочі стрімко дорожчають: яких цін чекати взимку [ Редагувати ]
Від початку року в Україні подорожчали продукти у середньому майже на 5 відсотків.
Чому ж картопля і томати, які вирощують ледь кожне господарство - головують в рейтингу? У чому причина дорожнечі? І яких цін на овочі нам очікувати напередодні зими? Олена Логінова спілкувалася з фермерами, продавцями та імпортерами.
Олена Логінова, кореспондентка:
Осінь - сезон збору врожаю і зазвичай низьких цін на овочі. Але цього року все зовсім не так. Деякі овочі сягнули рекордів здорожчання. Ми на одному з київських ринків подивимось, у скільки нам обійдуться осінні закупи...
Червоний перець, баклажани, морква, помідори, гарбузи... Здається, від яскравих осінніх барв і пропозицій на ринку розбігаються очі.
І здавалося б, у розпал сезону треба запасатися вітамінами. Але люди беруть всього потроху. З великими пакунками ми не зустріли нікого. Із закупами цьогоріч сильно не "розженешся", бо ціни "кусаються".
Олена Логінова, кореспондентка:
Картопля побила цінові рекорди Цієї осені, скільки коштує, подивімося...
- Доброго дня. - Добрий день. - Розкажіть, в яку ціну вас овочі... Картопля нас цікавить, морква. - Картопля, ви бачите, піднялася, 30 грн, морковка по 35, бурячки по 30. - На скільки картопля здорожчала, якщо навіть порівняно з кінцем літа? - Десь від вересня місяця наполовину: була 15, стала 30 грн.
Вартість популярного овоча - картоплі - справді вражає. Особливо, якщо порівняти з минулим роком, тоді вона коштувала втричі дешевше!
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради:
І відповідно сказати, що це пік, на якому зупиниться, на жаль, не доводиться, ми будемо і далі бачити зростання категорії цієї продукції. Не відкидаю варіант, що ціна може скласти навіть в межах 50-60 грн за кілограм!
Серед лідерів здорожчання - українські томати. За останні кілька років вони побили цінові рекорди. До них доєдналися й огірки, які стали ледь не "делікатесом" цього сезону. Піднялася суттєво в ціні й капуста білокачанна - 35 грн за кіло.
- У вас такі гарні помідори, в яку ціну? - У нас сливка - 45, м'ясиста, гарна, гарний помідор - 55, є рожевий - 75, і сливка гарна - 58 грн. - А чому так дорого все-таки?
Олена, продавчиня:
Тому що уже помідор польовий закінчується, починається парниковий помідор, ось помідори з теплиць. А ось ще польовий помідор...
Олена Логінова, кореспондентка:
Ось такі гарні огірки, і вони серед рекордсменів здорожчання - 95 грн за кілограм ...
Чому в час "золотої осені" у нас такі "золоті ціни" на, здавалося б, звичайні сезонні овочі? Про все розпитаємо виробників - українських аграріїв.
Ми на Київщині. Ігор вирощує у своєму господарстві овочі й зелень. Показує нам угіддя, де нещодавно зібрав картоплю. Чоловік розповідає: бульба і справді вродила погано. Її майже немає... У кущі - одна-дві картоплини...
Чому цього року вона така дорога, серед рекордсменів здорожчання?
Ігор Костяний, власник теплиці:
Річ у тому, що на це повпливали в першу чергу погодні умови. Була аномальна жара, дуже мало вологи, якщо ми подивимось на оцей лан, який я садив, я взяв статистично, що я звідси зібрав у три рази менше.
З бульбою - зрозуміло. А що з помідорами? Вони також серед найдорожчої городини цьогоріч. Ідемо з Ігорем в теплицю, де ростуть томати.
- Пане Ігорю, розкажіть, як справи ідуть з помідорами, бо ми бачимо, що в теплиці їх вже немає? - Сезонні помідори вже закінчилися, погодні умови, холодає, у зв'язку з чим вже, як кажуть, зібрали останній врожай помідорів. І стеблі вже вирвали й вивезли...
Ігор показує нам останній врожай тепличних томатів.
- Пане Ігорю, ми бачимо ось такий гарний врожай у вас помідорів, чому вони такі дорогі? - Вони дорогі, тому що перше - це жарке літо, аномальна жара. І відсутність електроенергії. Це повпливало на врожайність, крім того, вже сезон помідорів відходить, і нового врожаю немає.
Тепер цей урожай допродуватимуть до листопада ...
І вже незабаром вітчизняні помідори, огірки й картоплю замінить імпорт. Звідки ми братимемо ці популярні овочі?
Картоплю до України вже почали імпортувати передусім з Польщі, Литви та Латвії. Узимку її везтимуть навіть з Єгипту. Тобто бульба долає значний шлях. Її доправляють автомобільним транспортом. А якщо брати Єгипет, то спершу морем до портів країн Балтії, а вже потім в Україну. Популярні помідори та огірки, які ми купуємо навіть взимку, Україна завозить здебільшого з Туреччини. Там для вирощування цих овочів у теплицях сприятливий клімат.
Експерти зазначають: навіть за умов витрат на доставку імпортна продукція може бути дешевшою за українську.
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради:
На тенденції буде впливати звичайно воєнний стан, співвідношення гривні до долара, тому що закуповуватися вона буде відповідно за долар, і ціна логістики відповідно. Щороку ми завозимо в межах 250-300 тисяч тонн імпортної картоплі, яка реалізується у переважної більшості через супермаркети, тому що вони мають прямі контракти з імпортерами.
І позитивний момент. В Україні таки є овоч, який теж здивував, але цього разу гарним урожаєм і тим, що подешевшав. Це цибуля. Вона впала в ціні на 11%! І коштує в середньому 20 грн за кіло. Ось подивіться, скільки ріпчастої вродило в теплиці Ігоря.
Ігор Костяний, власник теплиці:
Врожай цього року цибулі, дякувати Богу, гарний. Сильно здорожчувати поки на даний період не буде.
Щодо цінових прогнозів на всі інші овочі, то ближче до зимових холодів, вони можуть здорожчати ще на 15 % - кажуть експерти. На вартість впливатимуть витрати на зберігання в сховищах та ситуація з енергоносіями.