За лаштунками: як знімали кліп на саундтрек до фільму "Малевич'" [ Редагувати ]
Кінострічка про українського митця, незламний опір та незрадливу ідентичність. Вже завтра, 1 листопада, відбудеться прем'єра фільму "Малевич" про феномен постаті й творчості видатного киянина та культового художника-авангардиста Казимира Малевича. Це більше, ніж кіно. Це частина нашої боротьби за власну історію, кажуть його творці.
Наші журналісти відвідали бекстейдж знімання кліпу на саундтрек й взяли ексклюзивні коментарі у членів творчої команди.
Київ. Картинна галерея. Звучить українська народна пісня "Гуде вітер вельми в полі" в інтерпретації українського виконавця Олега Шумея. Саме ця пісня була улюбленою у культового художника зі світовим ім'ям Казимира Малевича. Саме в цьому музеї в 1930 році відбулася його остання прижиттєва персональна виставка. А зараз на стінах – порожні рамки як символ викраденого росією мистецтва. Та не історії. Ми перебуваємо на бекстейджі знімального процесу кліпу на саундтрек до фільму "Малевич".
Олег Шумей (SHUMEI), український співак:
Саме цю пісню вирішили вибрати, мені здається символічно якраз для цього фільму. Вона про тяжку долю козака, і ми якось постаралися цю тяжкість передати у своїй переробці.
Занурити глядачів у феномен постаті й творчості Казимира Малевича - українського художника-авангардиста, який змінив хід розвитку сучасного мистецтва, започаткував новий напрям - супрематизм - така мета однойменної кінострічки "Малевич" - розповідає режисерка Дар'я Онищенко. Його геніальний й найбільш провокативний твір "Чорний квадрат" досі залишається однією з найзагадковіших та найдорожчих картин світу. А ще місія фільму - відновити історичну справедливість, розвінчати міфи російської пропаганди та показати усьому світові справжню самоідентифікацію митця.
Дар'я Онищенко, режисерка фільму:
Ідея фільму з’явилися ще до повномасштабного вторгнення. Ми знімали цей фільм у 2022 році восени. Коли вторгнення вже почалося. В дуже важких умовах. І в нас всіх було бажання розповісти історію цього відомого українського художника. Розповісти те, що наболіло. Коли почалась війна, зв’язати його творчість, його зв’язок з Україною, і віддзеркалити в цій творчості те, що відбувається зараз. Бо Малевич дуже переймався долею України, долею наших українських селян. Зображував часи після колективізації. Початок Голодомору. Він був справді єдиним художником, який наважився цей Голодомор тоді, на початку тридцятих років, зобразити у своїх роботах.
Марія Каель, продюсерка фільму:
У нас була мета не просто зробити класне прокатне кіно. Ми хотіли повернути ім’я Малевича, щоб у всіх музеях світу, там, де є його роботи, не було надпису руський авангардист. А український митець. Ми доєдналися до листів, які писали наші митці до музеїв, щоб змінити прізвище. І в принципі вже в багатьох відомих музеях це український митець. Це теж така міні наша перемога.
Жанр не класичний байопік. З елементами творчого погляду команди. Знімання в умовах війни були справжнім викликом - розповідає продюсерка стрічки. Водночас напад росії змусив поглянути на історію митця під іншим кутом, відстежити історичні паралелі. Відтак у стрічці переплітається минуле й сучасність.
Взагалі цей проєкт складніше за всі мої роки й за всі фільми. Тому що коли ми знімали, почалися масовані ракетні атаки нашу енергосистему, деякі локації були зруйновані окупантами, відключення світла постійно. Коли ми знімали в Мощуні, у 100 м від нас збивали "Шахед". Ми відтворювали картини Малевича на зруйнованих будинках.
Головні ролі у фільмі виконали актори театру та кіно Віталій Ажнов та Олександр Рудинський, народний артист України Олексій Горбунов, заслужені артистки України Ірма Вітовська та Марина Кошкіна.
Ігор Корж, асоційований продюсер фільму:
Після прем’єри, після фестивалю, яка в нас буде завтра 1-го листопада, ми плануємо великий такий тур культурної дипломатії по Європі, Америці, в Канаді, можливо, це буде й Азія. Бо наша місія, ми бачимо нашу місію в поверненні імені Малевича Україні. Це наша спадщина, це наша гордість.
Всеукраїнський прокат фільму відбудеться в травні наступного року.