Програма "ГрінДім" від Фонду енергоефективності впроваджується в Одесі [ Редагувати ]
Вже двадцять дві тисячі українських родин скористалися програмою енергоефективності "ГрінДім". Нагадаю, вона працює понад пів року та спрямована на впровадження альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Держава при цьому компенсує мешканцям до двох мільйонів гривень, витрачених на обладнання. Про один такий приклад - з Одеси, де люди встановили на даху сонячну електростанцію, дивіться далі.
Тринадцятиповерхівка у спальному районі Одеси. Як і в більшості навколишніх новобудов - тепло- та водопостачання у будинку забезпечують насоси. А вони, як інші критично важливі системи, працюють від електрики. Тому під час відключень було важко, розповідають мешканці.
Олександр Ніколайчук, мешканець будинку:
Вимикається електроенергія, звісно, вимикається опалення, вода, вимикаються ліфти.
Олександр Гуледза, мешканець будинку:
І насамперед домофони працюють від електроенергії, і будинок постійно відкритий: тому наявність електроенергії для цього будинку дуже важлива.
Альтернативою стало встановлення сонячної електростанції на даху потужністю двадцять чотири кіловати. Навіть зараз у похмурий зимовий день вона повністю забезпечує підкачку води та теплоносія у трубах. Та так само працює у разі відсутності електрики у загальній мережі.
Дмитро Кузьменко, директор компанії-підрядника:
Вона живить всі загальнобудинкові потреби: роботу чотирьох ліфтів, роботу станції ТП, роботу насосної станції, домофонів, приміщення ОСББ, освітлення зовнішнє та внутрішнє. Все працює автономно.
А щоб все працювало і в нічний час, у будинку встановили гібридний інвертор та шість акумуляторів потужністю у тридцять кіловатів. "Розумна" автоматика налаштована так, щоб перемикатися на найекономніше джерело. В результаті – витрати на електрику тут зменшилися на третину. Заощаджені кошти спрямують на розвиток ОСББ.
Алла Бондар, голова ОСББ:
У нас новий будинок і територія велика, нам потрібно її покращувати для того, щоб людям було тут комфортно проживати.
Загальна вартість проєкту - мільйон шістсот тисяч гривень. Таку суму мешканці самостійно б не потягнули, тому ОСББ звернулося до Фонду енергоефективності. За програмою "ГрінДім" держава компенсувала близько мільйона із цих витрат, решту внесли власники квартир.
Алла Бондар, голова ОСББ:
Для кожної квартири внесок складав три тисячі шістсот гривень і це була дуже приємна новина для власників через те, що всі розраховували, що такий масштабний проєкт буде коштувати значно дорожче.
Тепер люди не натішаться: постійно є опалення та водопостачання. А для Вікторії, приміром, найбільша перевага - безперебійна робота ліфтів.
Вікторія Маліцька, мешканка будинку:
Тому що я працюю офіціантом, я цілий день на ногах, а потім приходити додому і підійматися ще пішки на тринадцятий поверх, ну, якось не дуже. А так я прямо підлітаю додому!
У Фонді енергоефективності кажуть: в Україні реалізовано вже понад сто двадцять подібних проєктів. Скористатися програмою "ГрінДім" може будь-який будинок, в якому є ОСББ або кооператив. Але для початку потрібно прийняти на загальних зборах рішення про участь у проєкті.
Дмитро Сирих, технічний директор Фонду енергоефективності:
Після того потрібно провести енергетичну сертифікацію будинку: згідно з програмою, ми також компенсуємо вартість проведення сертифікації, але в межах п’ятнадцяти тисяч гривень за цю послугу. Після цього до Фонду подається заявка, Фонд її розглядає протягом семи днів і в разі, якщо з документами все окей, Фонд схвалює заявку і резервує під цей будинок певну суму коштів.
Держава компенсує до сімдесяти відсотків вартості проєкту - у межах до двох мільйонів гривень, залежно від площі будинку.
Дмитро Сирих, технічний директор Фонду енергоефективності:
Після виконання всіх робіт, повторної сертифікації до Фонду подається заявка - ми називаємо заявка номер два, Фонд перевіряє, чи дійсно станція встановлена, перевіряє всі документи і після цього ми надаємо грант уже остаточний і завершуємо проєкт. В принципі, ми бачимо, що по тих проєктах, які завершені уже, це займає повністю приблизно три місяці.
Крім цього, українці можуть скористатися ще однією програмою Фонду – "Енергодім". Вона передбачає утеплення фасадів будинків, дахів, ремонт інженерних мереж, що може вдвічі зменшити витрати на опалення.