Заміна Patriot: чим Європа оснастить українську ППО [ Редагувати ]

Україна та її європейські союзники намагаються знайти заміну американській зброї, насамперед ракетам ППО, в українському арсеналі на тлі погіршення відносин Києва та Вашингтона. Про це пише Forbes.
Про заміну американської зброї у Києві та Брюсселі почали замислюватися після того, як стало відомо, що Білий дім готується зупинити військову допомогу Україні.
2 березня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн після зустрічі європейських лідерів з президентом України Володимиром Зеленським, яку скликали після його суперечки з Дональдом Трампом 28 лютого, також закликала "переозброїти" Європу.
Майже всі інші види зброї [крім ППО], які потрібні Україні, вона може виробляти самостійно або отримувати від своїх європейських союзників. Але серед демократичних країн світу Сполучені Штати мають майже - але не повну - монополію на найкращі ракети класу "земля-повітря" і пускові установки та радари, що їх підтримують.
Від Вашингтона та європейських союзників Київ отримав системи ППО Patriot - вони здатні збивати балістичні ракети, літаки, безпілотники на відстані 100 км і більше.
Система Patriot - зенітний ракетний комплекс. Серцевиною системи є радар AN/MPQ-53 Patriot, іменем якого й назвали увесь комплекс. Це багатоцільова радіолокаційна станція з пасивною фазованою антенною решіткою (ПФАР), що працює у G або H-діапазонах.
Patriot використовує передові ракети-перехоплювачі з повітря та високоефективні радіолокаційні системи. Максимальна дальність виявлення повітряних цілей становить 170 км.
Батарея Patriot зазвичай складається з п'яти-восьми пускових установок з чотирма ракетами на кожній, радіолокаційного комплексу, а також пункту управління.
Як працює ЗРК Patriot
2 березня Велика Британія оголосила, що виділить £1,6 млрд на закупівлю Україною 5 тисяч ракет ППО. Кошти підуть на фінансування британських заводів.
Йдеться про ракети малої дальності Martlet - їх виготовляє французька компанія Thales на заводі в Белфасті.
Український військовий з ракетою Martlet
28 лютого норвезька компанія Kongsberg Defence & Aerospace, яка виробляє зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) NASAMS, анонсувала відкриття в Україні заводу випуску ракет для цих систем.
У листопаді 2024-го Міноборони Канади повідомило, що вдосконалені зенітно-ракетні комплекси NASAMS, на які Оттава виділила 406 млн канадських доларів ($290 млн), уже перебувають в Україні.
Системи NASAMS діють у радіусі 40-50 км, а також на висоті понад 15 км. Вони можуть вражати крилаті та балістичні ракети, безпілотники та літаки.
NASAMS складається з радара Sentinel, удосконаленої ракети повітря-повітря середньої дальності та центру розподілу вогню KDA.
Система NASAMS
Але NASAMS також не може замінити Patriot, зазначає Forbes. Журнал називає найбільш реалістичним варіантом заміни франко-італійські ракетні системи SAMP/T - одну таку Україні поставили у 2023 році і обіцяють передати другу найближчим часом.
За даними La Repubblica, у розпорядженні Рима є п'ять батарей ЗРК SAMP-T, а також одна навчальна, якій бракує машини з пусковими установками. Кожний ЗРК SAMP-T оснащений 18 ракетами Aster-30.
Президент Франції Емманюель Макрон 14 лютого закликав Європу позбутися залежності від американської зброї, зокрема від комплексів Patriot, та замовляти франко-італійську систему ППО SAMP-T.
ЗРК SAMP-T, розроблений франко-італійським консорціумом EUROSAM (у морському та наземному варіанті), має дальність ураження до 80 км.
Система призначена для кругового захисту наземних об'єктів від масованого повітряного нападу з урахуванням можливості застосування противником безпілотників та створення радіоелектронних перешкод.
Установка може збивати десять цілей одночасно. Це єдина європейська система, яка може перехоплювати балістичні ракети. ЗРК змонтовано на мобільній платформі, яка може одночасно нести до восьми ракет.
До складу комплексу SAMP-T входять пускові установки, машина керування вогнем, станція радіолокації, а також транспортно-зарядна машина.
Дальність ураження аеродинамічних цілей - від 3 до 100 км, висота ураження - до 25 км, максимальна швидкість польоту - 1,4 тис. м/с.
Німеччина пообіцяла, що надасть Україні 17 комплексів протиповітряної оборони IRIS-T. Канцлер Олаф Шольц підтвердив замовлення додаткових систем протиповітряної оборони IRIS-T різної конфігурації для Бундесверу та ЗСУ.
Для України замовили вісім систем IRIS-T SLM (середньої дальності) та дев'ять систем IRIS-T SLS (малої). Їх мають передати до кінця 2025 року.
IRIS-T SLM та IRIS-T SLS - сучасні німецькі ЗРК для захисту від повітряних загроз на різних дистанціях.
IRIS-T SLM здатна вражати цілі на середніх відстанях (до 40 км), а IRIS-T SLS є додатковим компонентом ППО (як автономний, так і у складі IRIS-T SLM) для знищення цілей на ближніх дистанціях (до 12 км).
У травні 2024 року Німеччина заявила про готовність 12 країн брати участь у зміцненні ППО України. У червні Financial Times писала, що США призупинять відкриті замовлення на системи Patriot та перенаправлять системи, призначені для країн-замовників, в Україну.
Дональд Трамп може скасувати це рішення свого попередника. І залишити українське небо беззахисним перед російськими ракетами.