Макрон пропонує Європі французьку "ядерну парасольку" [ Редагувати ]
Чи вистачить "ядерної парасольки" Франції для захисту всієї Європи? Президент Еммануель Макрон заявив про готовність взяти союзників під французький ядерний захист. Як така ініціатива може вплинути на безпеку континенту - далі у сюжеті.
У Франції 290 ядерних боєголовок, з яких 240 розміщені на атомних підводних човнах. Кожна з таких субмарин може нести близько 16 балістичних ракет M51, які мають радіус дії понад дев’ять тисяч кілометрів. Крім того, 54 тактичні боєголовки, призначені для надзвукових ракет ASMP-A - їх можуть запускати з винищувачів Rafale. Утім, чи достатньо цього арсеналу для захисту всієї Європи?
240 зарядів замало для того, щоб кожна субмарина класу Le Triomphant мала всі заряджені ракети.
Фахівці зазначають, що нинішній французький ядерний потенціал значно менший, ніж у часи Холодної війни. Для порівняння, у 1980-х роках Париж мав понад пів тисячі боєголовок - майже вдвічі більше, ніж зараз. Окрім цього, важливим є питання автономності. Франція - єдина країна ЄС, що має власний ядерний арсенал. На відміну від Великої Британії, чиї сили інтегровані з американськими, французька стратегія передбачає повну незалежність від НАТО у питаннях застосування ядерної зброї. Президент Макрон наголошує: це забезпечує свободу ухвалення рішень.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Я запропонував почати обговорення ядерного стримування з країнами-членами, які зацікавлені в просуванні цієї теми. Кілька моїх колег зі мною погодилися. Тепер, на наступному етапі, ми залучимо наших технічних фахівців. І після їхнього звіту проведемо переговори на рівні глав держав і урядів, щоб до середини року побачити, що ми можемо зробити, і яка співпраця можлива.
Тема викликала жваві дискусії. У Польщі прем'єр-міністр Дональд Туск заявив, що ця ініціатива заслуговує на увагу. Водночас він наголосив: Польща була б у більшій безпеці, якби мала власний ядерний арсенал.
Дональд Туск, прем'єр-міністр Польщі:
Пропозиція Франції не є новою. Вона вже кілька разів з’являлася в розмовах зі мною - можливість розширення ядерного стримування з боку Франції. І це, безумовно, варте розгляду. Європа як єдине ціле справді здатна виграти будь-яке фінансове, економічне та військове протистояння з росією. Ми просто сильніші. Нам лише потрібно було почати в це вірити, і, здається, це нарешті відбувається.
За даними Федерації американських науковців, ядерних сил Франції цілком достатньо для завдання непоправної шкоди потенційному агресору. Утім, експерти зазначають: у разі виникнення ядерного конфлікту - можливостей Франції може забракнути для захисту всього континенту.