Ціна нафти обвалюється: росія на порозі фінансової катастрофи [ Редагувати ]
Такою дешевою нафта не була 4 роки. На тлі тарифних гойдалок, від яких лихоманить світ, вуглеводневі котирування летять у прірву. Напередодні середня ціна опустилася нижче верхнього ліміту для росії у 60 доларів за барель.
Для країни, що живе коштом експорту сировини та витрачає гроші на війну проти сусідів, це може бути надто дорогою ціною. Чи стане обвал цін на нафту "чорним лебедем" для режиму путіна? Спробувала розібратися Анна Басова.
Світові біржі і далі лихоманить через новини з-за океану. Всі провідні індекси ключових торгівельних платформ то летять у прірву, то так само швидко здіймаються вгору - варто Дональду Трампу виступити з новими реформістськими заявами. Ще більшу турбулентність демонструє нафтовий ринок. Через розпочату Америкою тарифну війну ціни на вуглеводні впали до 4-річного мінімуму. Зокрема, за барель російського пального правили менше 60 доларів, а це нижче цінової стелі, про яку ще кілька років тому домовились країни Великої сімки.
Додає жару і Саудівська Аравія, що далі, то більше нарощуючи обсяги виробництва. Саме за ініціативи Ер-Ріяду картель ОПЕК різко наростив видобуток нафти. У травні вуглеводнів іще побільшає - на майже пів мільйона тонн кожного дня. За законами ринку, від надлишку пропозиції падатиме попит, а відтак, і її ціна.
Аранча Гонсалес Лая, декан Паризької школи міжнародних відносин Інституту політичних досліджень:
Ситуація на ринку, зокрема нафтовому, свідчить про підвищені ризики глобальної рецесії. У короткостроковій перспективі це може здатися навіть хорошою новиною, адже дешева нафта менше тиснутиме на американську інфляцію. Та насправді це буде жахливо для американської економіки, а ще гірше - для світової.
Утім, найтривожніше зараз росіянам. Адже їхня економіка чи не найбільше залежить від нафтових доходів, нехай і обмежених світовими санкціями. Річний бюджет-2025 формували з огляду на середню вартість нафти марки "Юралз" - 70 доларів за барель. Однак від початку року котирування вже втратили до 20%, і це ще до оголошення Трампом імпортних мит. В екстремальних випадках, коментують аналітики Гольдман-Сакс, показник може скотитися до 40 доларів "за бочку". Будь-який дефіцит кремлю доводиться компенсувати вливаннями з Фонду національного добробуту. За такої ринкової лихоманки його обсягів вистачить щонайбільше на два роки. Якщо ж нафта не здорожчає, то на рік. Утім, у кремлівських колах, як водиться, удають, що все під контролем.
Ельвіра Набіулліна, голова Центробанку росії:
Перед нашими очима відбувається тектонічний зсув у світовій торгівлі. Судити, куди ці зміни нас приведуть і як вплинуть на російську економіку, поки що важко. Але це значний додатковий ризик і ми повинні його враховувати.
Тим часом оглядачі вже наввипередки проводять історичні паралелі. І якщо три роки тому повномасштабне вторгнення прирівнювали до введення радянських військ в Афганістан, яке зрештою коштувало СРСР державності, то нині пригадують Рональда Рейгана, який фактично обвалив світові ціни на нафту понад 30 років тому. Якщо ж до ситуації, що склалася, докладеться ще Китай, проти якого вже діють надвисокі імпортні тарифи, світова економіка уповільниться. І цього болючого удару знекровлена російська економічна галузь може вже не витримати.