У Чорнобилі відкрили сонячну електростанцію за понад 30 млн грн [ Редагувати ]
У Чорнобилі відкрили сонячну електростанцію вартістю понад 30 мільйонів гривень. Об'єкт забезпечить електрикою критично важливі об'єкти в зоні відчуження, які постійно потрапляють під удар російських окупантів. Михайло Манилюк розкаже детальніше.
Зона відчуження. Цьогоріч у лютому російський дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття зруйнованого 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС. Надзвичайники кілька днів гасили пожежу і робили все, щоб уникнути витоку радіації. Втім, саркофаг все ж зазнав пошкоджень.
У Міндовкілля зазначають: наступного місяця очікують результати першого аналізу стану укриття. Лише потім можна буде планувати алгоритм відновлення об'єкта.
Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:
І вже є такий план, який ми будемо представляти також нашим партнерам в червні в Лондоні на Асамблеї донорів для того, щоб проговорити ситуацію, яка є зараз, проговорити можливі варіанти відновлення арки. Точно вже зараз бачимо: будуть більш короткострокові заходи й також довгострокові, щоб повністю відновити функціонал арки.
Українська критична інфраструктура постійно під прицілом ворога. Ракетами та дронами росіяни регулярно атакують енергетичні об'єкти, намагаючись занурити країну у темряву і позбавити жителів комунальних благ.
Олександр Литвиненко, секретар Ради національної безпеки й оборони України:
Головне їх завдання зараз - максимально послабити нас, і вони прагнуть зробити це, знищуючи нашу інфраструктуру. Але це їм не вдасться, яких би заходів вони не вживали, якби вони не прагнули свідомо знищити енергетичні об'єкти, якби вони не били по саркофагу, щоб вони не робили. А що треба, щоб їх зупинити? Працювати.
Що частіше ворог цілить по енергооб'єктах, то активніше енергетики шукають альтернативні способи отримання енергії. Ось ця сонячна електростанція відтепер працюватиме в зоні відчуження.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ця фотоелектрична станція складається з понад двох тисяч сонячних модулів. І побудували її для того, щоб забезпечити світлом критично важливі об'єкти. А саме сховище відходів ядерного палива та Чорнобильську АЕС.
У Міндовкілля зазначають: нова станція вже під’єднана до глобальної енергосистеми України та готова до запуску. І додають: "зелена" генерація в Чорнобилі - це шанс перетворити територію колишньої трагедії на осередок чистої енергії та сталого розвитку.
Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:
Це завжди добре. Особливо зараз, коли наша енергетична система протягом останніх трьох років зазнала значних втрат і значних руйнувань. Ми завжди пропонуємо створення об'єктів з розподіленої генерації, які дозволяли б бути таким об'єктом критичної інфраструктури, як в нашому випадку зона відчуження і підприємства, які знаходяться на території зони відчуження - дозволяли б їм бути більш енергонезалежними.
Площа - майже чотири тисячі квадратних метрів, потужність - 763 кіловати, загальна вартість - понад 30 мільйонів гривень. Гроші на створення фотоелектричної станції надав уряд Іспанії.
Рікардо Лопес-Аранда Хагу, посол Іспанії в Україні:
Для мене велика честь бути сьогодні тут від імені Королівства Іспанія, щоб урочисто відкрити цю сонячну станцію. Знаковий символ співпраці між Іспанією та Україною, яка від початку повномасштабного вторгнення стала набагато ширшою.
За понад три роки повномасштабної війни енергетикам вдалося не лише зберегти стійкість системи, а й розбудувати її. І це попри постійні масовані обстріли. У Міндовкілля повідомляють: на початку літа планують відкрити в Україні ще одну електростанцію, навіть потужнішу за цю.