США можуть піти з переговорів: що це означає для України [ Редагувати ]
Трампу дуже подобається ідея проводити переговори у Ватикані й обрати саме апостольську столицю як місце для проведення переговорів, а то і підписання угоди про перемирʼя. Він людина старої школи, любить велич, пафос, "історичний антураж" і сакральний ореол.
Про це тепер уже постійно говорять у новинах.
Здається, у президента Трампа, як і в його команди, зростає розчарування тим, як просуваються переговори. І виникає питання: чи не готуються США вийти з процесу?
Це частина переговорної гри чи Америка справді готується "вимкнути світло" і вийти з цього процесу повністю?
І зʼявляються сигнали, що США можуть відійти. Гадаю, щось таки станеться.
Побачимо. Моя особиста думка - скидається на те, що все готують до того, щоб США просто відійшли й сказали: "Ми зробили все, що могли. Що ще ви від нас хочете?"
Він сказав, що США "протягом кількох днів мають вирішити, чи взагалі можливе завершення цієї війни". І якщо ні - Америка просто піде.
Але що не скажуть по телевізору - це політична гра, погроза, засіб тиску, чи громадську думку і справді готують до того, що Штати таки вийдуть із переговорів?
Нову хвилю розмов підігрів сам Трамп, коли розповів журналістам після закінчення телефонної розмови з путіним:
Я сказав йому, що процес має рухатися. І ще я сказав: якщо вважатиму, що ти не здатен цього зробити, я відійду, бо що тоді поробиш…
Тобто звучить наче погроза москві. Але, можливо, їй тільки цього і треба? Це саме так - пояснює мені один із найкращих військових експертів США, генерал Кларк.
Веслі Кларк, колишній головнокомандувач військ НАТО у Європі:
путін чудово розуміє, що росії вигідно затягувати переговори. Щоб сталося що? Щоб США сказали: "Цю війну не виграти. Давайте відвернемося і хай Україна йде власним шляхом".
Тоді москва могла б продовжувати війну, а паралельно домовлятися зі штатами про перезавантаження відносин, ці два процеси просто розділили б. Тому і перелік вимог москви незмінний, попри те, що нездійсненний, ділиться американська переговорниця "номер один", Венді Шерман.
Венді Шерман, колишня перша заступниця Державного секретаря США:
Якщо поглянути на заяви російського міністра лаврова про те, чого нібито потребує росія - це абсурдний список. Немає жодного способу це задовольнити! Не тільки за Конституцією України, а й за тим, що в усьому світі вважають правильним і справедливим щодо суверенітету, територіальної цілісності та права країн самостійно визначати своє майбутнє. Немає жодного способу, як Україна могла б погодитися з тими вимогами, які висунув Лавров.
Їх абсурдність, як виявляється, чудово розуміє і команда Трампа. Віцепрезидент Венс прямо сказав про це у телеінтервʼю.
Джеймс Девід Венс, віцепрезидент США:
Ми знали, що перша пропозиція з боку росіян буде надмірною. Ми розуміли, що вони попросять більше, ніж можна вважати розумним. Так часто працюють переговори, мене це не турбує. Що мене справді турбуватиме - це якщо ми дійдемо висновку, що росіяни ведуть переговори нещиро. І якщо так станеться, ми вийдемо з цього процесу. Президент скаже: "Ми припиняємо участь."
Здавалося б, нічого нового - це вже звучало. Але чого не кажуть вголос: якщо у якийсь момент це таки станеться, що далі?
Джеймс Девід Венс, віцепрезидент США:
Я думаю, це означатиме, по суті, що і росія, і Україна залишаться сам на сам без порад і без посередництва з боку Сполучених Штатів. І, як на мене, це не на користь нікому.
"Без порад і посередництва" ще можна було б прожити. Але чи означає це, що і зброї зі Штатів теж не буде? Питаю про це Курта Волкера (а він людина більш ніж інформована), та виявляється, що поки немає навіть внутрішніх розмов.
- Це просто зупинка переговорного процесу та його модерації і не більше, чи також припинення обміну розвідданими (а ми таке вже бачили, хоч і всього на тиждень). Це стосуватиметься озброєння, яке було виділене й оплачене адміністрацією Байдена? - Ми просто не знаємо. Просто поки невідомо. Про це нічого не кажуть.
А от експосол США в росії Майкл Макфол впевнений, що на припинення допомоги точно розраховує москва, і водночас він сподівається, що Білий дім такий крок все ж не зробить.
Майкл Макфол, експосол США в росії:
Боюся, що путін якраз чекає моменту, коли президент Трамп розчарується, здасться і вийде з переговорів, як він сам натякав. Гадаю, путін просто "вичікує", коли втомиться Трамп. І якщо той відмовиться від посередництва, путін сподівається, що США також не виділятимуть нової військової допомоги, і, можливо, навіть припинять обмін розвідданими.
А тоді, як він вважає (і, як на мене, то помиляється), це надасть йому перевагу, щоб продовжити бойові дії.
Тому, схоже, поки це лише мрії москви. "Піти чи залишитися" - рішення у Вашингтоні немає. Жодного. Держсекретар Рубіо заявив на слуханнях в конгресі (а сказані там слова мають особливу вагу): зараз етап, коли у Білому домі очікують, що росія подасть пропозицію, яка може привести до припинення вогню та більш широких переговорів. Рубіо пояснює: США оцінюватимуть наміри кремля, виходячи з контексту цієї пропозиції. Не раніше.