Газовий гачок: хто і скільки в Європі платить кремлю [ Редагувати ]
"Дружбі" кінець. Чехія оголосила про повну незалежність від російської нафти. Це стало можливим завдяки модернізації нафтогону TAL. Отже, як підкреслюють чехи, завершилася майже 60-річна історія залежності від нафтопроводу "Дружба". І москва більше не шантажуватиме Прагу припиненням постачань.
А вже у травні план припинення імпорту російського палива оприлюднить Європейський Союз. Раніше повністю відмовитися від енергоресурсів країни-агресорки в ЄС планували до 2027. Тепер же в Брюсселі обіцяють презентувати нову детальну "дорожню карту" - у ній вкажуть етапи та терміни, коли нафту та газ із рф перестануть купувати. Водночас імпорт російського скрапленого газу ЄС нарощує. Тож про те, скільки й чого Європа закуповує в росії натепер - далі.
На суму 1,2 мільярда євро в березні збагатилася росія завдяки продажу своїх енергоресурсів до п'ятьох найбільших країн-імпортерів із ЄС. Щоправда, більше як половина від суми склав не природний, а саме скраплений газ.
Найбільшим імпортером минулого місяця була Угорщина. На понад 400 мільйонів євро Будапешт придбав не лише природного газу, а й нафти.
Другим за обсягом імпортером став Париж. На трохи більш ніж 300 мільйонів євро французи купили в росіян скрапленого газу. Щоправда, за інформацією Центру досліджень енергії та чистого повітря, це не означає, що саме Франція споживає увесь цей СПГ. Принаймні, частина з термінала в Дюнкерку доправляється до Німеччини.
Словаччина, як і Угорщина, закуповувала у рф нафту та природний газ. Минулого місяця на це було витрачено 165 мільйонів євро.
Натомість Іспанія та Бельгія імпортувала винятково СПГ. На суми 160 та 150 мільйонів євро відповідно.
Примітно, що попри майже повну відмову від закупівлі природного газу з рф ЄС збільшив імпорт російського СПГ. Відтак 19 відсотків від усіх поставок природного та скрапленого газу торік експортувала до ЄС саме росія. До того ж напередодні в Брюсселі наголосили: заборони імпорту російського скрапленого газу в наступних пакетах санкцій наразі очікувати не варто. Все через невизначеність щодо альтернативних джерел поставок. І одна з перепон - торгівельні суперечки зі Сполученими Штатами, зокрема навколо взаємних імпортних мит.
Натомість позбутися залежності від росії під силу Європі. Альтернативу російській сировині може запропонувати, зокрема, Алжир, Катар, Оман, Азербайджан, а також європейські країни Норвегія та Нідерланди. Значну частину скрапленого газу Євросоюз уже купує в Сполучених Штатів.