Угода про корисні копалини та "план Маршалла": Шмигаль розповів про "ціну відновлення" для України (ексклюзив) [ Редагувати ]
У неділю, 27 квітня, в ефірі телемарафону "Єдині новини" на телеканалі "Інтер" в ексклюзивному інтервʼю наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко поставив українському премʼєр-міністру Денису Шмигалю ряд запитань за підсумками його американського візиту.
Що відбувається? І які у вас були враження від розмови з Бесентом, новим міністром фінансів Сполучених Штатів?
Загалом візит дуже насичений, як і завжди протягом весняних зустрічей Міжнародного банку реконструкції розвитку і Міжнародного валютного фонду. Ми, фактично, мали зустрічі зі всім фінансо-економічним блоком світу, від МВФ, Світового банку, Європейського банку реконструкції розвитку. Звісно ж, ключова зустріч тут в Сполучених Штатах це з міністром фінансів Бесентом. Звісно, ми мали ще ряд зустрічей двосторонніх з прем'єр-міністром Норвегії, з прем'єр-міністркою Ліхтенштейну.
Мали хороші зустрічі з бізнесом Сполучених Штатів, говорили про фінансування цього року, наступних років, про план відновлення України. Все це, звичайно ж, обговорювалося доволі жваво зі всіма нашими партнерами.
Важлива і, я би оцінив так, хороша зустріч з міністром фінансів Бесентом. Проговорили всі питання, які сьогодні важливі для нас. Це і фінансування наших бюджетних потреб в наступні періоди, це і конфіскація російських активів, це і додаткові санкції на російську економіку, на російське сировину, флот Тіньовий і так далі. Тобто, великий спектр проговорили, дуже прагматично, дуже хороша, спокійна і дуже дружня розмова.
Звісно, в подальшому міністр Бесент приймав участь і в широкому, круглому столі, який стосувався підтримки України на базі Світового банку і МВФ, що теж було важливим сигналом, важливим символом підтримки США. Тому що 20 міністрів фінансів, всі керівники міжнародних фінансових інституцій, міністри фінансів США, всі були, всі виступили з надзвичайно потужними промовами на підтримку України. Міністр фінансів США підтримав територіальну цілісність, суверенітет України, підтримав надання допомоги України.
Ми говорили також вчергове про конфіскацію російських активів як основне джерело нашого відновлення. Ми говорили про посилення санкцій проти росії, щоб створити додатковий тиск. Звісно ж, окремою тематикою нашої розмови з міністром фінансів була наша угода, над якою сьогодні працює юридична команда уряду, а також юридичні компанії, які урядом були залучені, найняті для того, щоб відстоювати нашу позицію.
Сьогодні ми маємо хороший прогрес в цій угоді. Ми фактично дуже чітко визначили наші рамки, наші червоні лінії, де угода не може перечити нашим європейським зобов'язанням, де угода не може суперечити нашій Конституції, нашому законодавству.
Угода має бути обов'язково ратифікована. Та її частина, яка буде носити міжурядовий характер, тому що буде угод, скоріше за все, декілька. Буде основна угода міжурядова, яка буде ратифікуватись в парламенті. І потім уже на виконанні цієї угоди, можливо, будуть так звані екзек'ютів, виконавчі угоди між американською державною компанією DFC і українською агресорною компанією. Тобто галузеві угоди так звані. Вони вже будуть такими виконавчими на додаток, доповнення до основної угоди.
Команди працюють. Працювали всі ці три дні. Урядова делегація, яка визначена урядом, офіційно, з головою делегації, зіступником міністра економіки. Всі наші представники теж були тут.
І щодня, я би навіть сказав, щоночі, ці перемовини, ці технічні узгодження і консультації тривають. Звісно ж, ми відстоїмо, оскільки це угода, і вона двостороння, і вона партнерська сьогодні, то, звісно ж, треба дуже ретельно всі деталі виписати вже сьогодні, для того, щоб потім не мати зайвих суперечок в майбутньому. Дуже детально, уважно ми над цим працюємо.
Все рухається в дружньому тоні, прагматично, спокійно. Угода передбачає, ще раз нагадаю, утворення спільного фонду, партнерського, де Україна і США - рівноправні партнери. США дає первинні внески в цей фонд, це будуть гроші, це буде допомога Сполучених Штатів.
Ми домовились, що ми не зараховуємо в цю угоду ніяку допомогу надану до моменту підписання цієї, це дуже теж важливий момент. Ми визнаємо підтримку Сполучених Штатів і ключову роль Сполучених Штатів у підтримці України протягом цієї війни, але, звичайно ж, ми не визнаємо боргів, тому що Конгрес виділяв гранти для України, і це було рішення Конгресу Сполучених Штатів про безповоротну допомогу. Так вирішив Конгрес, так вирішувало суспільство Сполучених Штатів, і це важливий момент, який ми теж фіксуємо.
Отже, прогрес в перемовинах є, ми рухаємося спокійно до подальших уже кроків стосовно цієї угоди. Як тільки буде готова юридична основа і наші юридичні команди підтвердять, що цей документ уже може бути розглянутий урядом і переданий в парламент для ратифікації, ми, звісно ж, будемо рухатися. А в ваших відчуттях, яка це частина шляху?
Ми дуже сильно залежимо від міжнародної допомоги, тому що донорська допомога – це можливість і забезпечити стабільність бюджету, і соціальні виплати, і все на світі. Наскільки по ваших відчуттях і наскільки по цифрах, і по відчуттях від розмов, які були тут у Вашингтоні, ми прикриті? Прикриті на цей рік, і прикриті на рік наступних, або хоча б на перше півріччя?
Я можу зразу вам сказати про цей рік, тому що ми працюємо з нашою командою урядовою, з Міністерством фінансів, з моїми радниками, з всіма нашими колегами. Ми працюємо на випередження. Тобто 2025 рік, цей рік, ми дуже впевнено проходимо і розуміємо, що фінансово ми надійно забезпечені на весь бюджетний період цього 2025 фінансового року.
Чому? Тому що ще минулого року, в тому числі на минулорічних весняних зустрічах з нашими міжнародними фінансовими партнерами, ми домовились про повний об'єм фінансування цьогорічних бюджетних потреб. Тому фінансовий дефіцит в розмірі 39 мільярдів доларів у нас на цей рік повністю покритий зобов'язаннями наших партнерів передати нам гроші, на які у нас є певний такий амортизатор, запас для цього ліміту, щоб в разі якихось форс-мажорних обставин мати додаткове фінансування.
Наступний, 26-й і вже 27-й рік, який ми розглядаємо, частково ми вже домовились про фінансування і розуміємо, які джерела. Це і програма МВФ, яка діє в Україні рекордно довга з 7 переглядами. Цього року у нас буде 8-й, 9-й, 10-й, ми всі збираємося пройти.
Дуже сумлінно виконуємо всі наші домовленості з Міжнародним валютним фондом. І, звісно ж, це європейський інструмент Ukraine Facility. Третій інструмент, який у нас є, це, власне, доходи від заморожених російських активів. Це так званий кредит ЕРА. І ось це три ключових джерела, програма МВФ, Ukraine Facility, європейський інструмент і ЕРА, які дають нам забезпечення і цього року, і частково наступного року і навіть 27-го.
Але, звичайно, в наступному році нам потрібно буде додаткове фінансування. Про це ми говорили зі всіма нашими партнерами. Говорили також про фінансування економіки з фінансовими інституціями, тому що не лише бюджетні потреби нам треба закривати, нам також треба гроші в реальну економіку. Нам треба гроші державним підприємствам, нам треба гроші в бізнес, який сьогодні потребує для розвитку, для відновлення додаткових кредитів.
Ми, до речі, підписали дві дуже хороших угоди зі Світовим банком, з Європейським банком реконструкції і розвитку для "Укргідроенерго" на їх розвиток і відновлення гідроенергетичних потужностей. І також підписали угоду для "Нафтогазу" з Європейським банком реконструкції і розвитку, також 70 мільйонів євро додаткового фінансування для "Нафтогазу" і близько 270 мільйонів для, перепрошую, 270 мільйонів для "Нафтогазу" і 70 мільйонів для "Укргідроенерго". Це все одно такі, знаєте, короткострокові завдання, навіть якщо ми говоримо про наступний рік.
Якщо говорити про long term, те, що англійською називається, про відновлення, про післявоєнне відновлення, бо зрозуміло, що про нього треба говорити вже зараз. Чую теж від американських експертів, від колишніх урядовців, що запускаєтеся вже зараз, бо коли прийде мирча перемир'я, воно вже буде пізно, вам вже потрібно щось запрацювати. Що тут відбувається з тим, що називають в пресі планом Маршалла?
Отже, перше, ми говоримо про швидке відновлення. Працюємо дуже плотно зі Світовим Банком. Ми маємо вже чотири їхніх великих звіти про потреби швидкого відновлення. Остаточний звіт демонструє 524 мільярда доларів – це потреби для відновлення всього, що втратила Україна через російську агресію. Звичайно, там є розділ, який називається Rapid Recovery – швидке відновлення.
Цей розділ на 2025 рік передбачає потребу в 17 мільярдів доларів. З них 7, ми вже знаємо, звідки ми покриємо, ще 10 – це додаткова потреба, яку ми також обговорюємо з нашими партнерами, як покривати ось цю потребу, власне, на інвестиції в швидке відновлення. Швидке відновлення мається на увазі енергетика, розмінування, відновлення житла людей, відновлення критичної інфраструктури і підтримка малого-середнього бізнесу.
Це 5 пріоритетів швидкого відновлення, які, власне, належать до цих пріоритетів. Звісно ж, ми говорили і про те, що ви називаєте більш довгострокові перспективи, власне, тому ми зустрічалися і з американським бізнесом, і з американськими синктенками, і мали зустрічі з нашими фінансовими партнерами. Тобто, доволі такі широкі зустрічі з хорошими дискусіями.
Ми мали теж дуже плідну зустріч з дипломатами, з лідерами думок американського суспільства в українському домі. Тобто, насичений графік розмов, зустрічей і таких мозгових штурмів, зокрема, і про довготривалий план відновлення України.
Як він має починатися? Як він має розгортатись? Які кошти для цього потрібні? Як приводити в Україну нові технології? Як створювати можливості і відновлювати просто навіть дуже прості речі від житла людей, в першу чергу, і закінчуючи критичною інфраструктурою і виробничими потужностями для того, щоб український реальний сектор економіки міг почати реальне зростання в умовах завершення війни. Всі ці речі ми проговорили, дали певні імпульси нашим партнерам. Окремо ми проговорили з Світовим Банком про можливість лідерства Світового Банку в підготовці майбутнього маршал-плану.
Як він має називатись? Ми будемо ще дивитись і обговорювати всередині України, всередині нашого уряду, але сам процес цієї дискусії вже запущений. Ми до цього робили дуже багато роботи, тобто вже багато напрацювань існує, безумовно, але чим більше сьогодні розмов про можливий мир, чим більше зусиль наші американські партнери роблять для укладення миру, ми активно над цим працюємо. Світ нам допомагає. Тим, звісно, активніше треба готуватись до ось цього першого дня миру і подальшої довгострокової програми відновлення України. Там, насправді, сотні, можливо тисячі питань, які потребують відповідей, розрахунків, детальних прогнозів.
Ось всі ці процеси, вони протягом ось цього тижня, весняних зустрічей з фінансовими інституціями, всі запущені уже на реальній основі.