Янукович обещает представить свою Конституцию через неделю. Эксклюзивное интервью "Подробностям недели" [ Редагувати ]

Нам вдалося зустрітися цього тижня з лідером опозиції. Не виключено, що українцям таки доведеться пережити ще одні дочасні вибори. Про це Віктор Янукович прямо, як і решта політиків, не каже. Втім, припускає, що такий варіант виходу з політичної кризи обговорюється.
Янукович сподівається, що саме довкола запропонованої "регіоналами" нової Конституції більшості політичних сил вдасться знайти компроміс. Якщо ні, вихід один - нові дострокові вибори у Верховну Раду. Які плани має опозиція? Інтерв’ю Віктора Януковича "Подробицям тижня".
- Вікторе Федоровичу, добрий вечір.
- Добрий вечір.
- Ваша політична сила вимагає на позачерговому засіданні парламенту заслухати звіт уряду. Ви будете ініціювати відставку Юлії Тимошенко?
- Підстав для відставки уряду більш ніж достатньо. Але дуже важливо, щоб цей процес звіту уряду не став, як кажуть, чимось тим, чим можна лякати прем’єра чи уряд, а став для них звичкою. Звичною ситуацією, що за свої дії треба відповідати. Тобто на першому місці повинно бути питання відповідальності влади, політиків, керівників держави перед суспільством.
Що стосується - відправляти уряд у відставку чи не відправляти - я вважаю, що сьогодні вже законних підстав існування уряду фактично немає. Тому що немає коаліції, яка б підтримувала його в парламенті. А згідно з Конституцією, 226 депутатів створюють коаліцію, чи більшість, в парламенті. Тобто немає інструменту виконання своїх програм.
І ми переконалися в останній тиждень, що фактично коаліція не здатна голосувати об’єктивно за будь-які закони. Ми просто зробили крок, відійшли в сторону. Голосуйте будь-ласка, ми вам не заважаємо, будь-які закони. Немає коаліції - і це головна проблема.
- Останні півроку ми з вами декілька разів зустрічалися, записували інтерв’ю і постійно запитували вас про ймовірність дочасних парламентських виборів. І щоразу таке питання було надто актуальним. Сьогодні це знову так?
- Я не сприймаю будь-які дострокові вибори, як не сприймав і минулі дострокові вибори. Я вважаю, що нам не треба маніпулювати українським народом і точкою зору наших виборців, як це роблять деякі політики, намагаючись постійно це робити. Ініціаторів минулих дострокових виборів, ініціаторів на вибори в місті Києві - ми їх всіх вже знаємо в обличчя, прізвище знаємо цих політиків. Я не вхожу в їх коло.
- Давайте розвіємо міфи або скажемо, що це правда, що це неправда. Чи правда, що напередодні минулорічних дочасних виборів ви разом з Президентом домовилися про широку коаліцію в парламенті шостого скликання, як про це сказав пан Гриценко з фракції НУ-НС ?
- Ви це чули колись від мене особисто чи від членів Партії регіонів? Я впевнений, що не чули. От скажіть мені, я тікав чи ховався від когось, коли виникали будь-які питання? Я завжди на них відверто відповідав, і зараз відповідаю, що Гриценко не входив в коло тих людей, з ким би я радився, говорити мені чи домовлятися про щось з президентом.
Тому коментувати йому треба свої дії на посаді міністра оборони, коли він працював, чи дії своєї політичної сили - я б це йому порадив. А що стосується моїх будь-яких домовленостей з будь-якими політичними силами чи з посадовцями, в тому числі з президентом, я здатний про це казати особисто. Чи в нас є прес-служба, яка це робить.
- Кілька місяців тому ви разом з блоком Юлії Тимошенко ініціювали створення спільної комісії щодо внесення змін до Конституції. Але цей проект, як відомо, був не реалізований. Це означає, що ви знайшли інші політичні сили, з якими можна домовитися щодо внесення змін в Конституцію?
- Я практично декілька днів тому написав листа всім керівникам фракції. Звернувся до них з проханням розглянути проект Конституції, який розробила Партія регіонів.
Сьогодні ця Конституція узгоджена. Ми цю Конституцію оприлюднимо на наступному тижні. А вдасться нам зібрати 300 голосів, для того щоб зробити зміни до розділу першого Конституції - це вимагає 300 голосів - покаже практика.
Якщо нам не вдасться цього зробити, то ми за підписами 150 депутатів маємо право внести проект Конституції без змін першого розділу. Перший розділ - він передбачає введення російської мови як другої державної і передбачення позаблокового статусу нашої країни.
- З якими політичними силами ви радились, і наскільки проект щодо змін в Конституцію, який ви пропонуєте, є компромісним?
- Ми вважаємо, що цей процес треба починати в парламенті. Згідно з законами Конституції, створювати тимчасову конституційну комісію. І коли почнеться це процес - в процесі юристи, фахівці, депутати - всі будуть учасники цього процесу.
Безумовно, це питання може консолідувати певну групу депутатів в парламенті. І на цій основі, безумовно, на цій основі може бути створений новий формат коаліції. Я вважаю, що цей процес може і здатний консолідувати перше. Друге - знайти компроміси. І об’єднати декілька пропозицій щодо змін в Конституцію і знайти консенсусне рішення.
- Дякую вам за інтерв’ю.
- І я вам дякую вам також.