Литвин: Коалиция есть и работает. Интервью "Подробностям" [ Редагувати ]
То, что после трёх месяцев блокады трибуны Верховная рада всё-таки заработала, позволило остановить процесс разрушения государства и системы власти, говорит Владимир Литвин. Он уверен: есть ли коалиция, или её нет - для украинцев не важно. При этом спикер парламента так и не назвал, сколько же человек сейчас насчитывает большинство, и резко раскритиковал Кабмин за его позицию в вопросе повышения социальных стандартов. Владимир Литвин дал эксклюзивное интервью "Подробностям".
- Коаліції вже не існує?
Владимир Литвин, председатель Верховной рады Украины:
- В п’ятницю, коли відбувся процес призначення міністра закордонних справ, то було продемонстровано, що 240 голосів, а це означає, що коаліція є і працює.
- Не буде оголошено про припинення коаліції?
- Я для цього не бачу абсолютно жодних підстав.
- Не вистачає голосів, троє виключено з БЮТ. Є 226?
- Відповідно до роз’яснення Конституційного суду, коаліцію створюють фракції, а депутати можуть входити, виходити, ховатися, не заходити. Це вже їхня особиста справа, справа особистого їхнього сумління. Завтра покладіть мені на стіл рішення фракції, які об’єднають не менше ніж 226 людей, що ви оголосили нову коаліцію, і я одразу зроблю відповідне оголошення. Ні, я готовий на інше. Дайте 226 підписів - не треба рішення фракції, що в вас є нова коаліція. Це буде означати, що попередньої коаліції не існує.
- Коли ви плануєте піти у відпустку?
- Ну, після того, коли відбудеться висування.
- Хто буде підписувати закони?
- Голова Верховної ради України.
- Тобто ви будете десь з агітацією?
- Верховна рада України працює на місяць двічі, тобто два тижні у пленарному режимі. Два тижні депутати повинні працювати у комітетах, або безпосередньо серед виборців. Так я буду працювати тоді, коли в пленарному режимі ВР працює, щоб вони не звинувачували, взявши відпустку, серед людей. А коли буде робота в комітетах, я буду працювати в Верховній раді і приймати необхідні рішення.
- Стосовно мінімальних зарплат – прем’єр заявила, що це злочин проти народу ВР прийняла.
- Якщо визначені державні соціальні стандарти, які, до речі, були ще прийняті у 2000 році і від того часу не переглядались, називати злочином, то це означає, що злочинна влада в Україні, яка не має права на існування, яка не може забезпечити головного - реалізацію визначених державою державних соціальних стандартів. Тому я вважаю, що треба це списати на емоції, а нам треба емоції всім разом скерувати на те, щоб відшукати кошти, для того, щоб люди не ставили весь час питання, як прожити за нинішніх цін, за нинішніх тарифів, за нинішньої вартості медичних послуг, на пенсію в 600 гривень.
- Так а звідки гроші взяти?
- Я вам скажу звідки гроші взяти. Дуже просто. Урізати треба державний апарат управління. Не пропонувати, як це запропонував Кабмін на наступний рік, на 26% збільшити утримання президента, на 13 % утримання Кабміну, при цьому зауважу, що на Верховну раду зменшили на 40%. Це правильно, але, мабуть, зробити це порівну. І я думаю, що мільярд гривень, як мінімум набереться. Не треба далеко шукати, треба припинити політичну боротьбу, яка нагадує все більше політичну метушню, і подивитися на те, що кошти в нас є, повинні бути. В іншому випадку треба визнати те, що ми не можемо бути державою. Держава не може гарантувати мінімальні державні соціальні стандарти. Я поставлю питання інакше. Не де гроші взяти, а як людям прожити. Як людям прожити? Тому треба скоротити там, де скорочується, навести порядок там, де елементарно видно, що навести цей порядок - і гроші ці будуть, повірте.
- В цілому коли ухвалять документ?
- Він має бути ухвалений з 20-го по 24-те жовтня. Після другого читання може бути і третє, але я не бачу підстав для того, щоб переносити на третє читання.
- Проект бюджету – яка його доля?
- Якщо ВРУ не повертає проекту бюджету до Кабміну, це означає, що він стає власністю Верховної ради. І Верховна рада повинна до першого читання підготувати висновки, зауваження і пропозиції, і потім відправити їх до Кабміну. Тому жодної трагедії я тут не бачу Треба припинити розмови, є чи немає бюджету, а зосередити всі зусилля на тому, щоб ми зробили документ, який буде потрібен не кабміну, ані президенту, ані ВР, щоб це був бюджет для країни. Щоб це був бюджет не виживання, щоб це був бюджет, як мінімум життя. Діючи за принципом, ось я стану президентом, от я тоді подумаю ,який має бути бюджет - зрозуміло, що тоді буде бюджет не для народу, не для людей, не для суспільства, а для влади.
- Яка Ваша думка стосовно зниження рейтингів основних кандидатів у президенти?
- Я з цього вихожу, і в цьому є закономірна залізна логіка. Більш того, вони досягли піку своєї форми. Ви ж прекрасно розумієте, це відомі політики. І люди, які хотіли віддати свої голоси, вони давно визначилися. Тобто приросту вже не буде, буде лише одне - розчарування. А розчарування з яких причин? тому що в нас немає діалогу. Намагаються гострими словами, надривом, звинуваченнями підняти свій рейтинг, людям уже це набридло.
- Як Ви ставитеся до використання теми мови у передвиборчій кампанії?
- Як правило, українські політики не завжди освідчені у цих питаннях. Вони мало що розуміють, вони лише збурють людей, вони розколюють, розсварюють Україну. А щодо пропозиції відносно диктанту для кандидатів з української мови - ви знаєте, це жарт, але в кожному жарті є доля жарту. Але це правда, що у нас після такого диктанту другого туру точно не було б .
- А Ви готові?
- У вас що, є сумніви?
- Дякуємо за інтерв’ю.
- Дякую.