В Черновцах прошел фестиваль Маланок [ Редагувати ]
Чернівці перетворились у ці дні на казку. У центрі міста - величезна ковзанка, різдвяний ярмарок і будинок Діда Мороза. А ще - грандіозний фестиваль Маланок, організований фондом Firtash Foundation. Участь у фестивалі взяли майже півсотні гуртів. А спостерігали за цим дійством п'ятдесят тисяч глядачів. Подробиці - у сюжеті - Антоніни Маровді.
Феєрично! І яскраво! Тут українські традиції тісно переплелись із сучасністю. 4-тий "Маланка-фест" пройшов з неабияким розмахом. Участь у ньому взяли 42 гурти, хоча охочих було - понад 80!
Просто на вулицях міста - ожив казковий дракон. У кареті сидить Роксолана, медовуху наливають бджолярі й у візках готують частування. А у паровозі їздять Йосип Сталін і Берія.
А ось цим яскравим коникам - більш ніж півстоліття. Саме стільки зберігаються костюми у маланкарів у коморах, які передаються з покоління в покоління. Щоправда, танцювати у них - під силу далеко не кожному.
Олександр Друк, житель села Костичани:
- Вони тяжкі, це десь 30 кілограм. Дівчатам важко носити. Ми ледве тримаємо, а дівчата.
Подивитися на казкову Маланку приїхали туристи не тільки з усієї країни, але й з-за кордону! Адже цього року фестиваль міжнародний.
Євгенія Загредух, гостя фестивалю:
- Дуже цікаво, це народні звичаї. Дуже цікаво дивитися як вони виступають, як танцюють.
Юрій Білак, французький фотограф:
- Дуже приємно, що цей фестиваль існує. Бо я бачу, що деякі українці не знають або забули, що є українська глибока культура.
Автентичність костюмів, колорит і цілісність образів - основні критерії відбору переможців. Призовий фонд фестивалю 130 тисяч гривень. Золото - відвезли в Красноїльськ - маланкарі отримали 50 тисяч.
Овідіу Мітрік, Красноїльський селищний голова:
- В Красноїльську п'ять маланок, п'ять різних маланок - на п'ять кутів. Дуже, дуже великі емоції. Бракує навіть щось сказати.
30 тисяч гривень - за друге місце - здобув найчисленніший колектив - із села Горбово, бронзу і 20 тисяч - маланкарі із Заставнівського району. Грошову винагороду вручили і найкращому переберійному колективу.
Михайло Папієв, голова Чернівецької обласної держадміністрації:
- Я вдячний кожному хто приймав учать, але особлива вдячність у мене Фонду Дмитра та Лади Фірташ - який надав фінансову допомогу, крім того зараз ми домовилися і за ініціативою фонду готуємо презентаційні документи для того, щоб подати їх до міністерства культури, щоб від держави країна, маланка, буковинська маланка була запропонована до внесення в репрезентаційну частину нематеріальної всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і вона заслуговує на це.
Усі гурти, які брали участь у фестивалі, отримали заохочувальні премії - по 4 тисячі гривень. Наступного ж року В Чернівцях планують прийняти ще більше гостей. Цьогоріч глядачів було понад 50 тисяч.
Антоніна Маровді. Ольга Паламарюк. Ігор Ріга. Новини. ТІ. Чернівці