Дипломи крізь окупацію: як херсонські студенти здобули освіту [ Редагувати ]
Попри окупацію, руйнування приміщень і вимушену релокацію у Херсонському державному університеті вручили дипломи своїм випускникам. Цей випуск унікальний, адже всі студенти розпочали своє навчання ще до повномасштабного вторгнення у Херсоні. А ось документи про завершення отримують вже у Франківську, куди заклад тимчасово переїхав. Як університет зміг забезпечити освітній процес - про це далі в сюжеті.
У Херсонському державному університеті церемонія вручення дипломів випускникам. Понад пів тисячі юнаків та дівчат нарешті отримують жаданий документ.
Олександр Співаковський, ректор Херсонського державного університету:
Це унікальний випуск, тому що це останній той випуск, який вступав у 2021 році, до війни
Олександра закінчила факультет дошкільної освіти. Лише пів року встигла посидіти за партою в аудиторіях рідного університету - і заклад опинився під російською окупацією. Дівчина евакуювалася спершу до Одеси, далі був Львів, Польща, Київ… З 23-го живе в Івано-Франківську. Саме сюди до одного з вишів релокувалася і частина Херсонського університету.
Олександра Свободіна, випускниця Херсонського державного університету:
Досить оперативно організували навчання, було дистанційно в Zoom. Спочатку було важко зібрати всіх докупи, але все ж змогли, адаптувалися і пройшли цей нелегкий шлях.
Ольга за дипломом приїхала з Австрії, де жила і навчалася за обміном останні три роки. Наживо зі своїми однокурсниками дівчина бачилася ще у Херсоні. З її групи майже третина студентів полишили навчання через війну.
Ольга Тарнопольська, випускниця Херсонського державного університету:
Ми бачилися перший семестр, декілька разів за партами сиділи, шпаргалки передавали, але решта часу - це було тільки онлайн. І зараз я хоча б якісь знайомі обличчя бачу, хочеться сказати: "Привіт, як справи?"
А зараз вийде до нас Олександр Таміргілієв - він отримає диплом із відзнакою і подяку ректора. Він приїхав із передової. Саша сьогодні захищає Україну.
Під бурхливі оплески отримує диплом вчителя початкових класів Олександр. Йому - двадцять один.
Він родом із селища Високопілля, яке російські війська захопили в березні 22-го. В окупації з родиною хлопець прожив кілька місяців. Евакуювалися на Дніпропетровщину після того, як в будинок залетів ворожий снаряд. Торік Олександр та його молодший брат пішли добровольцями в ЗСУ.
Олександр Таміргілієв, випускник Херсонського державного університету:
Ми потрапили в морську піхоту безпілотних системах. Чому я вирішив піти - ми це все бачили, ми бачимо, які наслідки від загарбників, і що від них очікувати можна. У нас тим паче ще Херсонщина, ще досі частина під окупацією, і хочеться якось вкласти свою частинку до звільнення нашої території від загарбників.
Навчався в університеті Олександр паралельно зі службою.
Олександр Таміргілієв, випускник Херсонського державного університету:
Де був вільний час - долучався, виконували завдання. Сьогодні відпустили на вручення. Багато кого не впізнаю, хочу побачити всіх, бо це люди, з якими хоч ми й пів року провели, але провели настільки добре, що емоції просто зашкалюють.
Розділити цю мить із сином приїхала з Херсону і його мама. Рішення синів піти на фронт далося їй нелегко. Але Ганна їх підтримала. Та однією з умов, яку вона висунула Олександру, було завершення навчання.
Ганна Таміргілієва, мама випускника:
Війна втрутилася в наше життя, повсякденне, мирне, і хлопці не могли з цим миритися (плаче), пробачте, це був їхній вибір. Сашко - особлива людина. Якщо це буде педагог надалі, то ви не уявляєте, який у нього потенціал доброти, того, чого зараз не вистачає в цьому злому світі. Цей червоний диплом абсолютно заслужений. Це людина-трудяга.
Відновити навчання в Херсоні, каже ректор, вони не можуть - багато будівель зруйновані, а інтенсивні обстріли й далі тривають. Відтак, студенти навчаються дистанційно. Але один тиждень у семестрі на кожному факультеті проводять офлайн на базі Карпатського університету.
Олександр Співаковський, ректор Херсонського державного університету:
Усі розпорошені - 16 відсотків викладачів і студентів за кордоном. Частина в Одесі, частина в Умані, частина в Києві, Тернополі. Але шляхом цифрових платформ ми абсолютно все тримаємо, ми кожну пару можемо показати. У нас фантастичні цифрові платформи, які ми представляли навіть у США.
Університет щороку набирає студентів. На перший курс вступають понад тисяча молодих людей, половина з яких - херсонці.