Трамп приголомшив світ заявою про БРІКС [ Редагувати ]
Дональд Трамп проти БРІКС. Американський президент анонсував запровадження додаткових мит проти країн, що входять до проросійського альянсу чи підтримують його.
Чим Трампа так зачепив БРІКС і чому проти росії санкцій і досі немає, а країнам блоку ними у Вашингтоні погрожують - розкаже наш спецкор у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.
І знову загострення торгівельної війни. Цього разу через БРІКС. Дональд Трамп оголосив про намір запровадити додаткові 10-відсоткові мита на товари з усіх країн, які підтримують цей блок. І попередив у соцмережі, мовляв, "винятків не буде".
Будь-яка країна, яка приєднається до антиамериканської політики BRICS, буде обкладена додатковим тарифом у 10%. Жодних винятків із цієї політики не буде. Дякую за вашу увагу.
Погроза прозвучала якраз під час саміту БРІКС у Ріо-де-Жанейро. На зустрічі - дев'ять країн-учасниць. Це вже не та "четвірка", що створювалася москвою і Пекіном 18 років тому. БРІКС активно розширюється. Лише за останній рік до блоку приєдналися Іран, ОАЕ, Єгипет та Ефіопія. А з січня цього року ще й Індонезія. Тепер БРІКС - це майже половина населення планети й більше як третина світового ВВП. І це не просто цифри. Це альтернативний полюс сили, у формуванні якого максимально зацікавлений кремль.
Девід Любін, експерт з питань світової економіки Chatham House:
Країни БРІКС насправді не мають згоди із більшості питань. Бо в нього входять і такі країни як Китай, росія чи Іран, тобто чітко антизахідні. А поруч такі країни як Індія, яка взагалі не проти Заходу.
В чому ж вони тоді єдині? Виявляється, не в політиці, а в економіці. Відповідь - у трьох головних факторах ризику для Білого дому, які москва навмисно роздуває.
Перший - дедоларизація. БРІКС відкрито обговорює створення власної резервної валюти. Або хоча б перехід на розрахунки в національних валютах, оминаючи долар. Для Америки це пряма загроза. Бо саме статус долара, як світової резервної валюти, дає США унікальні переваги в глобальній економіці. А ще дозволяє простежувати фінансові потоки й використовувати санкції.
Девід Любін, експерт з питань світової економіки Chatham House:
Так, це єдине питання, де всі в БРІКС єдині. Всі вони хотіли б позбавитися домінування долара. Бо долар використовується і як зброя. Вони відчувають, що коли маєш відносини зі Штатами, це може вдарити й по тобі.
Бо розрахунки через кореспондентські рахунки в американських банках дають можливість штатам моніторити транзакції. За потреби (як було із багатьма прокремлівськими бізнесменами) - розмотати ланцюжок, дістатися до рахунків, літаків і яхт, елітної нерухомості, заарештувати їх…
Другий виклик штатам - альтернативні платіжні системи. БРІКС розробляє власні платформи для міжнародних розрахунків. Це означає, що країни зможуть торгувати, оминаючи американський SWIFT. А значить американські санкції стануть менш ефективними.
Девід Любін, експерт з питань світової економіки Chatham House:
Важливо розуміти - зміни у глобальних грошових системах куди більш повільніші, ніж зміни в економіці. І Китаю куди простіше стати потужною економічною силою, ніж зламати чинну валютну систему, де домінує долар.
Ось для чого і Пекіну і москві потрібен БРІКС. А ще - для геополітичної конкуренції. БРІКС створює власні інститути - банки, фонди, механізми співпраці, замість тих, що давно вже є у західному світі того ж МВФ і Світового банку. А тут справа вже не в економіці. Бо мета союзників по БРІКС - сформувати такий світ, де Америка вже не єдиний лідер, а відповідно втрачає можливість диктувати: росії - що треба закінчувати війну, Китаю - що не можна атакувати Тайвань…
І цього, при всьому своєму ізоляціонізмі, Трамп допустити не може. Тому і погрожує митом і тарифами. Хоча і у нього руки звʼязані: торгова війна з БРІКСОМ може вдарити й по самих США, адже це їхні ключові торгові партнери. А якщо бути надто жорстким - це лише прискорить створення альтернативного світового порядку, про який явно мріють у москві і у Пекіні.