З неба й космосу: як сапери очищують Херсонщину від смертельної спадщини війни [ Редагувати ]

У Херсонськiй областi триває масштабне розмiнювання деокупованих територiй. За словами Володимира Байди, директора Центру гуманiтарного розмiнування, станом на сьогоднi вже розмiнувано майже 70% територiй, якi були тимчасово окупованi. Про це вiн розповiв в ефiрi телемарафону "Єдинi новини".
Загалом у регiонi перевiрили понад 470 тисяч гектарiв i знешкодили понад 248 тисяч вибухонебезпечних предметiв. Лише за останнiй тиждень на правобережнiй частинi областi обстежили ще пiвтори тисячi гектарiв, здебiльшого сiльськогосподарських угiдь.
Володимир Байда зазначив, що нинi розмiнювання проходить у два етапи: перший етап виконують державнi оператори (ДСНС, Державна спецслужба транспорту, пiдроздiли Мiноборони), а другий етап-повноцiнне гуманiтарне розмiнування з залученням приватних та мiжнародних органiзацiй. Саме це дозволяє повертати землi до безпечного використання.
Зараз активно застосовуються сучаснi технологiї: дрони, спецiальнi машини, тепловiзiйне обладнання, супутниковi зображення. Центр гуманiтарного розмiнювання разом з Мiнiстерством економiки розробляють кросплатформенну систему, яка включатиме понад 20 рiзних шарiв аналiзу територiй, зокрема данi з супутникiв та безпiлотникiв. Це дозволяє значно пiдвищити ефективнiсть роботи.
Щодо наближення до лiнiї фронту, за словами Байди, державнi структури працюють у 20-кілометровiй зонi вiд лiнiї бойового зіткнення, тодi як гуманiтарнi оператори можуть розмiнювати територiї поза цiєю межею.
До 2022 року в Українi фактично не iснувало системи гуманiтарного розмiнювання. Нинi це- один з ключових напрямiв, адже повернення земель до життя вимагає величезних зусиль i часу, - наголосив директор Центру.
Урядовi структури та приватнi оператори продовжують роботу над очищенням Херсонщини та iнших деокупованих регiонiв вiд мiн i боєприпасiв, аби забезпечити безпечне повернення людей та розвиток економiки.