Володимир Яворський: традиції 8 березня треба змінювати [ Редагувати ]

Про те, чому 8 березня необхідно відзначати, але відноситися до цієї дати необхідно інакше, ніж за часів СРСР, пише правозахисник Володимир Яворський.
- 8 березня - день захисту жінок від дискримінації
Ставлення до Міжнародного дня жінок 8 березня у багатьох різне. У мене воно було теж негативне, бо я пов’язував його зі святом соціалістів і політикою. Але насправді це день боротьби проти дискримінації жінок. І саме тому його варто підтримувати й відзначати.
Початково Міжнародний жіночий день був днем протесту проти дискримінації жінок. Існує традиція прив'язувати виникнення Міжнародного жіночого дня до демонстрації, яку провели 8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці з вимогами рівної з чоловіками зарплати, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня (марш порожніх каструль). У 1907 відбулася демонстрація в Чікаго. В останню неділю лютого 1908 року тисячі жінок знову вийшли на вулиці Нью-Йорку. Демонстрація була приурочена до "Жіночого дня" 1857 року. Жінки вимагали виборчого права, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей. У 1909–1910 рр. у США в останні тижні лютого відбулися марші та страйки жінок.
І саме під впливом дій американських жінок і на пропозицію німецької соціалістки Клари Цеткін, учасниці II Міжнародної конференції жінок-соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р., понад 100 учасниць із 17 країн) вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день — день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права.
Не знання цих речей призводить до казусів. 5 березня 2013 року у одному з найкращих міст у світі місті Коломия (Івано-Франківська область) рішенням міської ради скасували це свято, хоча як можна скасувати міжнародний день ООН. Причину сформулювали так: "Це свято, як і День захисника Вітчизни і День перемоги, не сприяє духовному збагаченню українців".
Цей день можна святкувати по-різному.
У нас жінкам дарують квіти й подарунки, просто вважаючи цей день жіночим, не згадуючи про права жінок. У СРСР не було прийнято говорити права й цей день був перетворений у просто день жінок. І це треба змінювати.
У Португалії у цей день прийнято проводити жіночі вечірки. У Італії дарують жовті мімози, як символу жіночого руху. У Франції з тієї ж причини дарують фіалки та конвалії.
Цей день святкується на різних континентах і головна його ціль у захисті прав жінок.
Дискримінація жінок є дуже поширеним ганебним явищем у багатьох країнах і в Україні так само. Заперечувати цей день - як заперечувати те, що у людини є права.
Как писали podrobnosti.ua, в Киеве художницы-феминистки покажут работы о материнстве.