Британські вчені вирощують мисливців на малярію [ Редагувати ]
"Мисливці на малярію". Таку незвичайну професію почали освоювати собаки у Великій Британії. Як чотирилапі можуть виявляти цю небезпечну хворобу? Єлизавета Журавель розповість.
Дворічний спрінгер-спанієль Фрея не має часу на відпочинок та гру у фрісбі. Адже вона перша тварина, яку вчать виявляти у людей інфекційне захворювання - малярію. Учені із лондонського університету провели низку досліджень і дійшли висновку - нюх цих песиків здатний розпізнати небезпечну хворобу навіть через одежу, яку носив хворий. Результати дослідження представили на конференції американського товариства тропічної медицини та гігієни.
"Щороку малярія, або як її ще називають "болотяна лихоманка", вбиває близько мільйона людей. Ми вирішили дізнатися - чи зможуть собаки за допомогою нюху виявити паразита. Тому провели експеримент - взяли три пари шкарпеток, одну з яких вдягав хворий на малярію. Саме біля зараженої пари пес - і сів", - говорить Клер Гест, дослідниця.
Аби натренувати "мисливців за малярією", кінологи розробили спеціальні команди. Якщо чотирилапий знаходить інфекцію - він має сісти, за що отримує смаколик. Якщо ж ознак паразита не виявлено - пес просто проходить повз об'єкт дослідження.
"Для собак ці тренування - своєрідна гра. Правила такі: знайди запах, сядь біля його джерела і я дам тобі винагороду. Якщо ж відповідного запаху немає - відійди від цієї речі. І також отримаєш їстівний подарунок", - говорить Клер Гест, дослідниця.
Спочатку участь у експерименті брала лише Фрея. Потім, до неї приєдналися ще кілька лабрадорів, які також показали високі результати. Дослідник Стів Ліндсей запевняє - "мисливці за малярією" у майбутньому зможуть працювати у аеропортах та на причалах, - адже саме там існує висока ймовірність натрапити на носія інфекції.
"Цих натренованих собак найкраще тримати у місцях із великим скупченням людей - наприклад, в аеропортах. Поставити перед виходом із терміналів. При виявленні малярії людині запропонують пройти медогляд, і у разі підтвердження діагнозу - відправлять на лікування", - говорить Стів Ліндсей, учений.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я - з 2016 року "болотяна лихоманка" забрала життя більше 300 тисяч людей. Недугу завчасно не виявляли у хворих, і це призводило до летальних наслідків. Тому британські учені планують натренувати якомога більше чотирилапих, які у майбутньому допомогли б зменшити смертність від небезпечного захворювання.