Безкоштовно рятують серця: як на Закарпатті діє програма стентування [ Редагувати ]
Серцево-судинні захворювання. Симптоми можуть наступити раптово і закінчитися найгіршим сценарієм. І саме ця хвороба у лідерах смертності на Закарпатті. Часто врятувати пацієнтів можна завдяки стентуванню - процедурі, яка відновлює кровообіг у серці. Це дороговартісне і не завжди доступне лікування.
Утім, цьогоріч в області запрацювала програма, що дозволяє безкоштовно встановлювати стенти. І одним із перших пацієнтів став боєць із Закарпаття. Як він почувається - знає Мар'яна Мартин.
Юрій з Ужгородщини у перші дні повномасштабної війни став на захист України. Вже на фронті став помічати тривожні симптоми: під час фізичних навантажень йому було важко дихати, з’являвся біль у грудях.
Юрій Сухар, житель Ужгородщини:
Мав дуже великі болі в грудях, задишки, кололо сильно тут. Піднімаючися на поверх, навіть я не міг піднятися на 2 поверх, ну, з переходом, став, пройшов, зупинився.
З часом стан погіршився, через проблеми зі здоров’ям Юрія відсторонили від служби. На обстеженні в кардіологічному центрі Закарпаття лікарі встановили, що у чоловіка хронічне ураження коронарних судин.
Іван Сабо, завідувач відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії Закарпатського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії:
Коронарна судина - це як трубочка, по якій тече кров, рідина. І коли трубочка закрита на 70%, то кровотік по ній, сама ця рідина не може у повному об'ємі. І коли ми ставимо стент, ми звуження розширюємо і робимо повну прохідність судини. Від цього стенту, коли в пацієнта інфаркт міокарда, залежить життя людини.
Ця маленька медична конструкція у руках лікаря – стент. Він буквально рятує людські життя. Тепер допомагає жити і Юрію. Нещодавно закарпатські лікарі провели військовому стентування, і він став одним із перших пацієнтів із хронічним захворюванням серця, якому все зробили безкоштовно.
Любов Мандзич, директор департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОВА:
Було прийнято рішення терміново закупити стенти, враховуючи, що в державі війна, багато стресових ситуацій. З резервного фонду виділено 2 млн грн. Цього буде достатньо, щоб ми стартували надалі. І Департамент вивчає можливість і потребу у подальшій закупівлі стентів.
На Закарпатті таких хворих - понад 650 тисяч людей. Майже половина з них потребують постійного лікування, часто із застосуванням стентів. Держава ж гарантує пацієнтам безоплатне стентування - тільки при інфаркті міокарда.
Ірина Котлярова, директорка КНП "Закарпатський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії":
Що ж стосується хворих на хронічні хвороби серця, це і стенокардія напруги, і післяінфарктний кардіосклероз, то ці пацієнти часто вирішують ці проблеми свої самотужки і це стає фінансовим тягарем значним для родин. Приблизно це може вартувати і 30 тисяч, і більше.
Нині за кошти, які виділила обласна влада, кардіологи зможуть закупити близько сотні стентів для пацієнтів із хронічними серцевими хворобами. Передусім їх надаватимуть військовослужбовцям, родинам загиблих та іншим пільговим категоріям. Згодом таку допомогу на Закарпатті планують зробити доступною для більшої кількості хворих.
Любов Мандзич, директор Департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОВА:
Тут нікуди ходити не потрібно за електронним скеруванням до кардіохірурга, якщо він визначає потребу і бачить, що людина підпадає під цю категорію, він йому зразу встановлює стент.
Після операції пацієнт вже йде на поправку. Юрій має чимало планів і радіє, що знову може дихати на повні груди.