Повернення "скіфського золота" в Україну: що в колекції найцінніше [ Редагувати ]
Виставку "Крим - золотий острів у Чорному морі" привезли в Амстердам ще до російської анексії Криму. Як ми вже сказали, боротьба за володіння експонатами тривала десятиріччя. В наступному сюжеті наша Ольга Жидецька розпитала у фахівців: що в колекції найцінніше, прослідкувала "шлях додому" Скіфського золота та дізналася, чому його повернення - не лише юридична, а й політична перемога України.
Стародавні золоті прикраси, церемоніальний шолом, коштовне каміння, мечі греків і скіфів часів Херсонесу і сарматського періоду та інші унікальні археологічні знахідки. Ця виставка скарбів з українського півострова приїхала у Нідерланди у лютому 2014-го. Коли ж настав час колекцію повертати, Крим вже окупували росіяни, які були не проти загарбати ще й експоновані в Європі історичні цінності. Так справа про те, кому належать кримські коштовності, опинилася в суді, який постановив:
Полін Гофмеєр-Руттен, суддя:
Попри те, що музейні експонати походять з Криму, у звʼязку з чим їх можна вважати частиною культурної спадщини Криму, вони є частиною культурної спадщини держави Україна, яка незалежно існує з 1991 року.
19 предметів із колекції музей Алларда Пірсона в Амстердамі повернув одразу. Судова битва розгорнулася за решту - понад 500 експонатів. На допомогу нашим музейникам прийшли юристи з Мін'юсту та дипломати. Перше позитивне рішення було ухвалене ще 2016-го. Та росіяни подавали всі можливі апеляції. Але зрештою всі їх програли.
Герт-Ян ван ден Берг, адвокат української сторони:
Суд вирішив, що є лише одна сторона, яка може вирішувати, що станеться з національною культурною спадщиною, і це - Україна. Тому ми раді, ми дуже раді. Як я вже сказав, політично та юридично - це дуже важливе рішення.
Остаточну крапку у справі торік поставив Верховний суд Нідерландів. Увесь цей час колектив Музею історії України сподівався на перемогу справедливості.
Юрій Полідович, археолог, провідний науковий співробітник Музею історичних коштовностей України:
Було зрозуміло, що буде безліч апеляцій, переглядів і так далі, будуть різні контрольні моменти виставлятися, і це завжди тримало в напруженні, тому що кожне рішення, кожен якийсь крок одразу піднімав досить значний журналістський шум довкола. Але коли наступало чергове рішення, ми видихали й вірили, що все буде так, як воно має бути, і що Крим до нас повернеться.
Поки тривала судова тяганина, артефакти чекали в музеї Амстердаму. За цей час за зберігання та страхування набігла кругленька сума - 120 тисяч євро. Однак голландська сторона покрила ці витрати. Після остаточної перемоги в суді - артефакти спакували та відправили до Києва. Це теж зайняло чимало часу.
Юрій Полідович, археолог, провідний науковий співробітник Музею історичних коштовностей України:
Найбільших проблем склали великі предмети, тому що це до 10 великих кам'яних предметів стели, майже під 2 метри деякі висотою і відповідно дуже важкі. І саме той тоннаж, який потім називали, що це золоті предмети, насправді це предмети понад 2 тони, це предмети з різних матеріалів, і оцей тоннаж дали якраз оці важкі кам'яні предмети. Їх якраз, під них було зроблено спеціальні ящики, придумана упаковка.
Цікаво, що хоч про виставку узагальнено говорять "Скіфське золото", найцінніші її експонати - з дерева.
Перлина колекції - китайські деревʼяні скриньки для зберігання прикрас, виготовлені дві тисячі років тому. Такі речі - вкрай рідкісна знахідка.
Душею ж і символом експозиції музейники вважають ось цю змієногу богиню або діву, що проростає. Поки що всі ці скарби будуть виставлені у Національному музеї історії України. А після перемоги - повернуться до українського Криму.
Володимир Зеленський, Президент України:
Дуже важливе рішення Верховного суду Нідерландів щодо колекції "скіфського золота". Української колекції. Колекції, яка зберігалася в нашому Криму, але поки що не може бути повернута до Криму з очевидної причини: її не можна віддавати окупантові, грабіжнику. Звичайно, вона буде в Криму, коли в Криму буде український прапор.
Музейники кажуть: ця колекція багатоманітна і різнопланова як і сам Крим. А її непроста історія доводить - європейське правосуддя діє. І абсолютно чітко вказує, чий Крим і кому належать його багатства.