Юрію Рибчинському 80 років: як одна людина змінила українську естраду [ Редагувати ]
"Чарівна скрипка", "Дикі гуси", "Зелен клен", "Хрещатик" та ще понад три тисячі творів. Його пісні - це мелодія душі цілих поколінь українців. Сьогодні один із засновників сучасної української естрадної пісні, Юрій Рибчинський, відзначає своє 80-річчя! Як йому вдалося робити українську пісню модною, відкривати нових зірок і залишатися закоханим у життя, Україну та свою справу? Про творчий шлях, незгасну енергію та нові горизонти маестро - розкажемо далі.
Улюблені пісні, які давно стали народними хітами.
"Сіла птаха білокрила на тополю, сіло сонце понад вечір за поля, покохала, покохала я до болю, молодого, молодого скрипаля".
Автор текстів до цих пісень - Юрій Рибчинський. Поет, драматург, один із засновників української естрадної пісні. Автор понад 3-х тисяч творів. "Ой летіли дикі гуси", "Зелен Клен", "Чарівна скрипка", "Зелений гай" і десятки інших. Їх наспівує вся країна. Пісні Рибчинського виконували десятки відомих артистів: Ніна Матвієнко, Василь Зінкевич, Софія Ротару, Катерина Бужинська, Павло Зібров, Назарій Яремчук...
"Ти щаслива будеш, ти щаслива будеш, ти щаслива будеш, грай, музико, грай, а мене забудеш, а мене забудеш, грай, музико, грай".
Юрій Рибчинський співпрацював із півсотнею видатних композиторів. Серед них - Володимир Івасюк, Ігор Поклад, Ігор Шамо, Павло Зібров, Микола Мозговий.
"Біда не в тім, що свище вітер лютий, що січень на вікні малює мертві квіти, біда не в тім, що ти мене не любиш, біда, що я тебе не можу розлюбити".
Вимогливий і наполегливий - саме так описує Юрія Рибчинського Павло Зібров. Народний артист України згадує, як працювали над піснями, які згодом полюбили мільйони.
Павло Зібров, народний артист України:
Він обов'язково кожну пісню, яку ти з ним працюєш, доведе до логічного завершення. Він не дасть тобі встати з-під рояля, коли ви пишете, щоб це була халтура, якщо ти не зробиш на п'ять з плюсом. Він тебе не відпустить. Він буде тебе тримати до самої ночі, до ранку, поки ти не зробиш.
Разом із Рибчинським написали понад 100 пісень, каже Зібров. "У нас є все", "День народження, "Хрещатик"...
"Я і друзів розумів, і ворогів умів прощати, бо хрещений батько мій, то Хрещатик, то Хрещатик".
Павло Зібров, народний артист України:
Юрій Рибчинський - це велике щастя для України мати такого геніального поета, який робить історію сучасної України, української пісні, української культури...
"І є в нас воля, і є в нас доля, є земля в нас і небеса, є в нас мова, своя чудова, є в нас гордість і є краса!".
Сам Рибчинський уже кілька років не дає інтерв'ю. Натомість ми зустрілися з його сином Євгеном на київському Подолі. Місце знакове, бо саме тут, у далекому 45, народився Юрій Рибчинський.
Пізня дитина в родині - батьки віддали сину найкраще і змалку змушували вчити напам'ять вірші. Свої він почав писати вже у 8 класі. Студентом спробував себе і як автор пісенних текстів. Вже тоді його поезії друкували у газетах і журналах. А в кінці 70-х виконували найкращі артисти.
Євген Рибчинський розповідає: батькові довелося творити за різних епох. Часи змінювалися, але незмінним лишалася любов поета до української пісні. З початком повномасштабного вторгнення Рибчинський свідомо відмовився від свого російського репертуару. А деякі пісні переклав українською.
Євген Рибчинський, син Юрія Рибчинського:
У ньому українець фактично народився. Народився в країні, яка фактично знищувала все національне. Я вам хочу сказати, що він зробив те, що теж переоцінити неможливо. Він зробив так, що українська пісня з його появою в москві стала постійно присутня на "Пісні року". Це до нього ніхто не зробив. Юрій Рибчинський зробив моду на нову українську пісню. І це дивовижно. І по сьогоднішній день він із цієї парадигми не виходить. Його пісні всі про любов. І знову ж таки це дивовижно, тому що я, наприклад, не настільки захоплююся почуттями, коханням, відносинами, цією магією і так далі, як тато. Тато закоханий в життя, у свої 80-ті. Тато закоханий в жінок, не як в стать, а в образі матері, жінки, прародительниці, всього живого. І Україна для нього як жінка. Він вважає, що Україна - це прародительниця всього слов'янського світу.
Народились ми в Україні, на Поліссі, на Буковині, на Поділлі і на Волині, біля сивих Карпат і в Криму. Краю, любий мій, рідний краю...".
Рибчинський любить відкривати нові таланти. Так колись на українському небосхилі засяяла зірка Катерини Бужинської. Співачка називає поета своїм "творчим хрещеним батьком".
Катерина Бужинська, народна артистка України:
З Юрієм Рибчинським я познайомилась у 96-му році. На самому престижному дитячому "Веселат" він був в журі, а я була конкурсантка.Тоді зайняла гран-прі, найвищу нагороду. Юрій Рибчинський мені сказав: Катю готуйся на Слов'янський базар. Слов'янський базар - це дуже потужний дорослий міжнародний вокальний конкурс. І з того часу ми поїхали, ми перемогли з "Вітрилами" в 30 балів, принесли перемогу Україні. Юрій Рибчинський став для мене рідною людиною, яка дала мені поштовх. Найкращі пісні, найкращі тексти, тобто зустріти в житті Рибчинського - це як витягнути лотерейний щасливий білет. Він дуже любить талановитих людей, він до себе їх притягує і завжди хоче допомагати юним талантам.
У репертуарі Катерини Бужинської щонайменше 15 пісень, тексти до яких написав Юрій Рибчинський. Більшість стали хітами.
Катерина Бужинська, народна артистка України:
Ці пісні для мене стали доленосними, тому що пісню "Роман Серо", їй вже більше 20 років, зараз Юрій Рибчинський переклав на українську. Люди, навіть якщо в них поганий настрій, вмикають цю пісню, починають танцювати, мені пишуть: Катерино, стільки років пройшло, я була маленькою дитиною, під цю пісню танцювала, а зараз під цю пісню танцює моя донечка. А пісню "Україна - це ми" навіть називають неофіційним гімном України. Це пісню, під яку українці єднаються на всіх континентах, це пісня, яка увійшла в хрестоматійну шкільну програму.
"Україна - це я, Україна - це ти, Україна - це ми, Україна... Дивний спів солов'я, в дивних квітах сади, Чорне море, Донбас, Полонина...".
Юрій Рибчинський продовжує творити. Підготував до видання нову збірку поезій. Він щасливий чоловік, у шлюбі з дружиною Олександрою вже понад 50 років. У поета четверо внуків. А під час повномасштабної війни Рибчинський уперше став прадідом. У свої 80 і досі закоханий у життя.