Вступна кампанія триває: які особливості цьогоріч [ Редагувати ]
У країні триває вступна кампанія. Нагадаю, цьогоріч вона матиме три етапи: реєстрацію електронних кабінетів, реєстрацію заяв на творчі конкурси та співбесіди та подання власне заяв у виші. Отже, чим "вступ-2024" такий особливий? Чим відрізняється від минулорічних? Мої колеги зі Львова розбиралися в усіх тонкощах вступної кампанії.
З 1 липня абітурієнти почали створювати власний електронний кабінет. Це стосується як тих, хто планує вчитися в магістратурі чи аспірантурі, так і майбутніх бакалаврів.
Тут мої результати НМТ, сертифікати та сертифікат про 11 клас.
Зоряна вже зареєструвала свій е-кабінет. Внесла дані про складений мультитест та атестат. А головне, зазначила, де саме хоче вчитися.
Зоряна Сенько, абітурієнтка:
На цьому сайті я зможу поставити пріоритети, куди я хочу вступати, і наскільки мені відомо, там можна достатньо багато поставити пріоритетів.
Дівчина мріє опанувати професію реабілітолога. Каже, хоче допомагати пораненим українським захисникам. Але крім цього фаху, Зоряна розглядає й інші варіанти.
Зоряна Сенько, абітурієнтка:
Я планую поступати на реабілітолога, але також у мене в пріоритеті архітектура, право, міжнародні відносини та стоматологія.
Та деякі спеціальності - такі як архітектура, образотворче мистецтво і дизайн, вимагають особливого етапу вступу - творчих конкурсів. Їх проводитимуть до 10 липня.
Абітурієнти малюють на мольбертах архітектурну деталь. Творчий конкурс.
Данило хоче навчатися на містобудівельника, тож його завданням було правильно зобразити частину будівлі. Від цієї роботи залежить навіть більше, ніж від результатів НМТ. Адже коефіцієнт творчого конкурсу становить 0,6 проти 0,4 мультитесту.
Данило Манишин, абітурієнт:
Тільки що закінчив рисунок. Рисували архітектурну деталь. Тривало 3 години. І наступні три години - креслення. Мені не було це складно зробити, бо я до цього готувався, йшов довго.
Від свого імені ви вказуєте форму навчання, на основі якого документа ви вступаєте, тобто це є повна, загальна, середня освіта.
Цьогоріч в університет вступити можна тільки за результати НМТ для бакалаврів і єдиного вступного іспиту для магістрів та аспірантів, пояснюють у приймальній комісії одного зі львівських вишів.
Михайло Гончар, відповідальний секретар приймальної комісії університету:
У цьому році правила прийому дещо відмінні від попередніх років, оскільки є правила вступу такі, що неможливо вступати на основі мотиваційних листів, як було зокрема в 23 чи 22 році.
Цьогоріч очікують менше вступників, однак не через зниження кількості бакалаврів. За даними Міністерства освіти, зараз аспірантами хочуть стати понад 91 тисяча осіб призовного віку, коли до великої війни на цей ступінь ішло 7-8 тисяч охочих. Тому відтепер стати аспірантом на платній формі навчання можна тільки заочно, що не дасть студенту відстрочки від мобілізації. Така ж ситуація і на магістратурі.
Михайло Гончар, відповідальний секретар приймальної комісії університету:
Відстрочка буде не для всіх. ЄДЕБО формує довідку для такого вступника, у якій буде видно, чи вступник порушує умови, чи ні. Якщо ж вступник вступає на другу вищу освіту магістерську, уже маючи магістерську, тоді він не буде мати відстрочки.
Подати заяви на вступ в українські вищі навчальні заклади у своїх електронних кабінетах абітурієнти зможуть вже з 19 липня і до кінця місяця. Для майбутніх магістрів і аспірантів - з 1 по 22 серпня. Заяви на вступ подаватимуть за пріоритетами: 5 запитів на бюджет і 10 - на платну форму навчання.